Baiminantis dėl dviejų mažamečių seserų iš Jonavos sveikatos būklės, antradienio vakarą į jų namus buvo iškviestos skubios pagalbos tarnybos – žmonės iš mergaičių aplinkos pagalbos numeriu 112 pranešė, jog abu vaikai namuose be suaugusiųjų priežiūros jau gali būti 3 dienas, neatidaro durų, neatsiliepia kviečiami
Paaiškėjo daugiau šio įvykio detalių.
Vietos savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Daiva Ūselienė naujienų portalui Lrytas patvirtino, jog šeima atsakingoms institucijoms jau anksčiau buvo žinoma.
Viena 9 ir 13 metų dukras auginanti jonavietė turi problemų dėl potraukio svaigalams.
Moteris į vaiko teisėmis ir socialiniais reikalais besirūpinančių institucijų akiratį buvo patekusi dar prieš keletą metų.
Tąsyk motinai pavyko atsitiesti – nustojus vartoti svaigalus, jai buvo leista toliau auginti savo atžalas.
Maždaug du metus jonavietė sugebėjo atsispirti potraukiui alkoholiniams gėrimams, tačiau prieš 1–2 mėnesius ji vėl „atkrito“.
Motina namuose nenakvojo
Motina turėjo išvykti į specializuotą įstaigą gydytis nuo priklausomybės alkoholiui. Dėl to buvo sutarta su vietos savivaldybės atstovais.
Tačiau antradienio rytą atvažiavę į moters būstą Jonavoje, savivaldybės socialiniai darbuotojai jos ten nerado.
„Mergaitės pasakė, kad mama nenakvojo namuose“, – pasakojo D. Ūselienė.
Socialinių reikalų specialistai informavo apie situaciją Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybą.
Pasak D. Ūselienės, mergaitės po kurio laiko buvo perduotos jų seneliui.
Kokia tuo metu buvo seserų būklė, ar jos buvo alkanos, atsakingų tarnybų atstovai kol kas nekomentuoja. Šiuo metu pavojaus vaikų sveikatos būklei nėra.
Išsigando dėl vaikų būklės
Netoliese gyvenantys, šeimą pažįstantys žmonės antradienio vakarą iškvietė pagalbos tarnybas, nes nežinojo, kad vaikai jau yra išvežti iš savo būsto ir perduoti seneliui.
Vietos gyventojai nerimavo, kad seserims nieko bloga nebūtų atsitikę – durų niekas neatidarė, šaukiant jos neatsiliepė. Žmonės minėjo, jog vaikai galėjo būti vieni palikti namuose net 3 dienas.
Policiją kvietė ir vaiko teisių apsaugos specialistai.
Nurodytu adresu apie 19 valandą atvyko policijsos pareigūnai, ugniagesiai, greitosios pagalbos medikų brigada.
Tarnybų atstovams pavyko surasti kaimynus, kurie turėjo mažamečių namų raktus – atrakinus duris, į vidų buvo įleisti policininkai.
Tačiau pareigūnai namus išvydo tuščius – juose nebuvo nei motinos, nei vaikų.
Išvyko į kitą miestą
Kauno apskrities vyriausiojo policijos komisariato Komunikacijos poskyrio vyriausioji specialistė Reda Zarauskienė informavo portalą Lrytas, jog dukterys buvo nuvežtos į kitą miestą. Pirminiais duomenimis, su jomis antradienio vakarą jau buvo ir motina.
Kokių priemonių vaiko teisių sergėtojai imsis šeimos atžvilgiu, ar motinai bus leista šiuo metu auginti dukras, šiuo metu dar nėra aišku.
Lrytas pateikė klausimus Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos atstovams, į kuriuos dar nėra pateikti atsakymai. Gavus juos straipsnis bus papildytas.
Papildyta 13 val. 25 min. Valstybės vaiko teisių apsaugos ir įvaikinimo tarnybos Kauno apskrities vaiko teisių apsaugos skyriaus vedėjo Deivydo Aiduko komentaru:
„Vaiko teisių gynėjai yra pasirengę padėti ir reaguoja į kiekvieną gautą pranešimą apie galimą vaiko teisių pažeidimą, o ištikus krizinei situacijai konsultuoja šeimos narius bei tikslingai nukreipia pas kitus specialistus – psichologus, medikus, socialinius darbuotojus, teisininkus ir kt.
Nagrinėdami vaiko teisių pažeidimą, vykstame į šeimą ir visada individualiai bendraujame su kiekvienu jos nariu, išklausome vaiko nuomonę, jeigu pagal amžių ir sveikatos būklę jis gali ją išsakyti. Vertindami situaciją šeimoje, siekiame identifikuoti galimas problemas ir drauge ieškome geriausių sprendimo būdų, kurie padėtų šeimai įveikti sunkumus ir leistų kiekvienam jos nariui jaustis saugiai.
Ne išimtis ir jūsų minimas atvejis. Vaiko teisių gynėjai reagavo vos tik gavę pranešimą – vyko į vaikų gyvenamąją vietą, tačiau tuo metu joje nieko nebuvo. Šiuo metu vaiko teisių gynėjai renka informaciją, vyks į šeimą, pabendraus su vaikais, jų mama, vertins situaciją, spręs, kokios pagalbos gali reikėti šeimai, kuriai ir iki šio atvejo buvo prireikę vaiko teisių gynėjų pagalbos, ir inicijuos jos teikimą.
Vertinant susiklosčiusią situaciją, yra svarbu išsiaiškinti, ar šiuo metu socialinių partnerių teikiama pagalba šeimai yra pakankama ir kokių galimai papildomų pagalbos priemonių dar trūksta, kad vaikais būtų tinkamai rūpinamasi.
Mūsų žiniomis, vaikai šiuo metu yra saugioje aplinkoje“.