Dalis gyventojų, kurie dirba savarankiškai arba darbo išvis neturi, privalomojo sveikatos draudimo (PSD) įmokas turi mokėti patys. Vis tik nuo mokėjimo gali būti atleidžiamas vienas iš vaiko tėvų, globėjų ar slaugytojų. Tačiau reikia nepamiršti, kada gali pradėti kauptis skola.
Viena gyventoja papasakojo, kad dirba pagal individualios veiklos pažymą ir su „Sodra“ sudarė mokesčių mokėjimo dalimis grafiką.
Ji nurodė, kad viską sumokėdavo dar iki termino, kol staiga, patikrinusi savo paskyrą, rado 1220 eurų skolą ir laišką dėl neva pažeistų sutarties sąlygų.
Nuvykusi į „Sodrą“ aiškintis moteris sužinojo, kad prie mėnesio įmokų jai reikėjo pridėti papildomus 64,50 euro PSD, nes jos vaikui suėjo 8 metai.
Gyventoja neslėpė, kad pati tyčia nesekė, kada tiksliai draudimą nustos dengti valstybė. Tačiau piktinosi, kodėl prieš sudarant mokėjimo grafiką jos niekas apie tai neįspėjo, taip pat ji negavo ir jokių pranešimų.
Kada tėvai gauna PSD valstybės lėšomis?
Valstybinės ligonių kasos (VLK) Ryšių su visuomene skyriaus vyriausioji specialistė Vita Lyskoitienė primena, kad teisė į PSD, finansuojamą valstybės lėšomis, yra suteikiama vienam iš tėvų, auginančių vaiką iki 8 metų, arba vienam iš tėvų, auginančių 2 ir daugiau nepilnamečių vaikų.
„Kitaip tariant, šeimos pasirinkimu vienas iš vaiką auginančių tėvų gali būti draudžiamas PSD valstybės lėšomis nuo vaiko gimimo, iki kol jam sukaks 8 metai.
Jei šeimoje auga 2 ar daugiau vaikų, vienas iš tėvų gali būti draudžiamas valstybės lėšomis nuo pirmo vaiko gimimo, iki kol antram (arba priešpaskutiniam) vaikui sukaks 18 metų“, – nurodė atstovė.
Ji pridūrė, kad tokią galimybę turi ir vienas iš asmenų, nustatyta tvarka paskirtas vaiko globėju (rūpintoju).
Tik tokiu atveju ligonių kasoms reikia pateikti dokumentus, patvirtinančius pripažinimą globėju (rūpintoju) ir globos (rūpybos) laikotarpius: teismo nutartį, sprendimą, kitą vykdomąjį dokumentą.
Pasak V. Lyskoitienės, PSD valstybės lėšomis taip pat draudžiamas vienas iš tėvų (įtėvių), slaugantis, prižiūrintis namuose vaiką su negalia.
Arba vienas iš asmenų, nustatyta tvarka paskirtas vaiko globėju (rūpintoju, asmens su negalia aprūpintoju) ir turintis atitinkamą dokumentą su globos (rūpybos) laikotarpiais: (teismo nutartį, sprendimą, kitą vykdomąjį dokumentą.
„Šių metų rugpjūčio mėnesio duomenimis, PSD valstybės lėšomis draudžiami 86 tūkst. gyventojų, auginantys vaikus“, – atskleidė pašnekovė.
PSD automatiškai nepadengia – reikia kreiptis patiems
VLK atstovės teigimu, tas pats tėvas ar mama pasinaudoti valstybės apmokamu PSD gali tiek kartų, kiek reikia – tai nėra ribojama.
Ji tik paminėjo, kad įstatymas numato galimybę šeimai pasirinkti, kuris iš tėvų norėtų pasinaudoti teise į PSD valstybės lėšomis.
Todėl ligonių kasos nesuteikia PSD valstybės lėšomis bet kuriam iš tėvų savo nuožiūra. Tai reiškia, kad vaikus auginantys gyventojai automatiškai netampa drausti:
„Tėvai tarpusavyje turėtų susitarti, kuris bus draudžiamas PSD valstybės lėšomis. O tuomet informuoti ligonių kasas apie šeimos pasirinkimą.“
Vadinasi, visi PSD valstybės lėšomis turintys tėvai patys kreipėsi į VLK ir patys pasirinko būti drausti, taigi žinojo apie sąlygas ir kiek laiko tai truks.
T. y., jeigu vaikui sukanka 8 metai (arba priešpaskutiniam vaikui sukanka 18 metų) ir tėvai (įtėviai, globėjai, rūpintojai) nebėra draudžiami valstybės lėšomis, jiems reikia pradėti mokėti PSD įmokas, kitaip kaupsis skola.
„Sodra“ Komunikacijos skyriaus patarėjos Malgožatos Kozič skaičiavimu, jeigu skola apima tik PSD įmokas, kurias žmogus privalėjo savarankiškai mokėti kiekvieną mėnesį, minėto dydžio skola (1220 eurų) galėjo susidaryti per maždaug 2 metus.
„Vieno mėnesio PSD įmokos dydis 2024 m. yra 64,50 euro, 2023 m. buvo 58,63 euro. Fiziniams asmenims nei nuo valstybinio socialinio draudimo (VSD), nei nuo PSD įmokų skolų delspinigiai nėra skaičiuojami“, – atkreipė dėmesį pašnekovė.
Per kur gyventojai informuojami apie PSD skolą?
„Sodra“ atstovė pabrėžė, kad draudėjas (šiuo atveju – savarankišką veiklą vykdantis asmuo) yra atsakingas už einamųjų įmokų mokėjimą:
„Jei už žmogų, dirbantį pagal darbo sutartį, įmokas sumoka ir formalumus tvarko darbdavys, tai vykdantis savarankišką veiklą asmuo pats prisiima atsakomybę už tai, kad deklaruos savo uždirbtas pajamas, o nuo uždirbtų pajamų mokės VSD ir PSD įmokas.“
M. Kozič nurodė, kad informacija apie mokėtinas įmokas ir visa kita su socialiniu draudimu susijusi informacija yra pateikiama asmeninėse „Sodros“ paskyrose.
O informavimas apie PSD įsiskolinimą, pasak patarėjos, vyksta keliais etapais: „Kas mėnesį iš anksto siunčiame priminimus tiems gyventojams, kuriems atsiranda pareiga sumokėti PSD įmokas (t. y. tiems, kurie nedirba, nesimoko ir nėra užsiregistravę Užimtumo tarnyboje).
Tokiems gyventojams primename, kad jie turi sumokėti PSD įmokas už einamąjį mėnesį iki mėnesio pabaigos. Jeigu gyventojas vykdo savarankišką veiklą ir nemoka PSD įmokų, bent vieną kartą siunčiame raginimą sumokėti įmokas, o tik tada įsiskolinimą nurašome nuo sąskaitos.“
Taigi kiekvieną mėnesį pranešimus dėl PSD įmokų gauna ir pirmą kartą įsiskolinę asmenys, ir gyventojai, kurių skolos kaupiasi ilgiau. Jei į pranešimus nereaguojama, pradedamas priverstinis skolos išieškojimas, pažymėjo M. Kozič.
„Sodra“ duomenimis, šiuo metu PSD skolą turi 160 tūkst. gyventojų, bendra skolos suma viršija 243 mln. eurų.
Kur kreiptis tėvams dėl PSD valstybės lėšomis?
VLK atstovė aiškino, kad šeimos pasirinkimu vienas iš tėvų (įtėvių), auginantis vaiką iki 8 metų arba 2 ir daugiau nepilnamečių vaikų ir pageidaujantis būti draudžiamas PSD valstybės lėšomis, ligonių kasoms turi pateikti nustatytos formos prašymą.
Pasak V. Lyskoitienės, reikia pasirinkti formą „Prašymas patvirtinti PSD valstybės lėšomis galiojimo laikotarpį (auginančio vaiką (vaikus) asmens)“ arba ją paduoti bet kurios teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyriuje.
Pašnekovė vardijo, kad tinkamai parengtą prašymą (nurodant identifikacinius asmens duomenis ir kontaktinius duomenis ryšiui palaikyti) ir reikiamų dokumentų kopijas galima pateikti ligonių kasoms (valstybinei ar teritorinei) šiais būdais:
- suformuoti elektroniniu būdu ir pateikti per VLK elektroninių paslaugų platformą;
- nukreipti ligonių kasoms per E. pristatymą ePristatymas.lt ar E. pilietį;
- išsiųsti elektroniniu paštu [email protected] (prašymas šiuo atveju turi būti pasirašytas ir nuskenuotas arba pasirašytas elektroniniu parašu);
- išsiųsti paštu (voke) VLK ar bet kurios TLK adresu;
- pateikti atvykus į artimiausios teritorinės ligonių kasos Gyventojų aptarnavimo skyrių.
VLK atstovė paminėjo, kad kreipiantis dėl PSD valstybės lėšomis reikėtų atsižvelgti į tai, kad Europos Sąjungos (ES) gyventojas gali būti draudžiamas PSD tik vienoje ES šalyje.
Jei asmuo dirba užsienyje arba gauna vaiko (vaikų) išmokas, arba turi kitą santykį su kita ES šalimi ir jau yra apdraustas PSD kitoje ES valstybėje, jis pakartotinai Lietuvoje negali būti draudžiamas.