Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas Sergejus Riabkovas interviu propagandinei naujienų agentūrai TASS pareiškė, kad konfliktas Ukrainoje nesibaigs, „kol NATO nepasitrauks“.
Pasak diplomato, Šiaurės Atlanto aljanso plėtra neva tapo viena iš „pagrindinių esminių prieštaravimų“ tarp Rusijos ir Jungtinių Valstijų saugumo klausimais priežasčių. „Tiesiog neįmanoma išspręsti dabartinio euroatlantinio konflikto neišsprendus šios esminės ir mums opiausios problemos“, – sakė S.Riabkovas.
Jis pridūrė, kad NATO kontingento Rytų Europoje sumažinimas neva „būtų naudingas viso žemyno saugumui“, ir priminė, kad panašius reikalavimus Maskva jau buvo iškėlusi 2021 m. pabaigoje – likus keliems mėnesiams iki invazijos į Ukrainą.
„Pasiūlymai, kuriuos adresavome Vašingtonui ir Briuseliui, apėmė teisinių, teisiškai privalomų ir ilgalaikių garantijų dėl Šiaurės Atlanto aljanso neišplėtimo į Rytus imperatyvą, taip pat reikalavimus nedislokuoti smogiamosios ginkluotės prie Rusijos sienų“, – priminė S.Riabkovas.
Ministro pavaduotojas ignoravo faktą, kad Rytų Europos šalys yra visateisės NATO narės ir jų kariuomenės taip pat yra NATO dalis.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas nuo pat pirmųjų karo dienų siekė, kad NATO „uždarytų duris“ Ukrainai, o atėjus į valdžią Jungtinėse Amerikos Valstijose Donaldui Trumpui šie reikalavimai dar labiau sugriežtėjo.
Dabar V.Putinas primygtinai reikalauja gauti „raštiškus“ įsipareigojimus neplėsti bloko, o tai užkirstų kelią narystei ne tik Ukrainai, bet ir Moldovai bei Sakartvelui, gegužę sakė su derybomis susipažinę „Reuters“ šaltiniai. Pasak jų, V.Putinas taip pat reikalauja atšaukti sankcijas, neįšaldyti Centrinio banko rezervų ir visiškai atiduoti keturias Ukrainos sritis – Donecko, Luhansko, Chersono ir Zaporižios.
Jungtinės Valstijos mano, kad Rusijos susirūpinimas dėl NATO plėtros į rytus yra „pagrįstas“, ir yra pasirengusios aptarti šį klausimą kaip taikaus karo Ukrainoje sureguliavimo dalį, anksčiau pareiškė JAV prezidento specialusis pasiuntinys Keithas Kelloggas.
„Šį klausimą Rusija visada kels. Jie kalba ne tik apie Ukrainą. Jie taip pat mini Sakartvelą ir Moldovą. O mes sakome: gerai, galime aptarti NATO plėtros prie jūsų sienos sustabdymą. Tai yra jų saugumo interesai“, – sakė K.Kelloggas televizijai „ABC News“. Kartu jis pabrėžė, kad galutinis sprendimas šiuo klausimu priklauso D.Trumpui.