Sausį vėl tūkstančius lietuvių įtrauks į pensijų kaupimą: ką reikia žinoti?

Aktualijos

„Sodra“ įtrauks naujus dalyvius. Nors tikslūs skaičiai dar nežinomi, manoma, kad bus iki 70 tūkstančių gyventojų, kurių dalis lėšų bus nukreipiami į privačios pensijos fondą. Į kaupimą nuo sausio automatiškai bus įtraukti dalis tų, kurie iki šiol niekada papildomai pensijai nekaupė ir pakartotinai tie, kurie prieš trejus metus atsisakė taip kaupti.

Plačiau apie situaciją pakomentavo „Sodros“ atstovė Malgožata Kozič.

– Kada žmonės bus įtraukiami į privačios pensijos fondą, kiek jų? 

– Kiek žmonių, dar nežinome, kadangi sąrašai formuojami kiekvienų metų pradžioje. Žmonės, kurie kiekvienų metų sausio 2 dieną jau turi 18 metų, bet dar neturi 40 ir yra draudžiami valstybiniu socialiniu draudimu – dirba pagal darbo sutartį arba vykdo savarankiškai veiklą, jie yra automatiškai įtraukiami į pensijų kaupimą antroje pakopoje. Planuojame, kad apie sausio 10 dieną jie turėtų gauti pranešimus apie tai ir tuomet turės, kaip visuomet, pusmetį apsispręsti, ar nori dalyvauti kaupime, ar ne.

– Kiek pernai išsiuntėte laiškų ir įtraukėte į antros pakopos pensijos kaupimą? Kiek atsisakė žmonių? 

– Pernai maždaug buvo įtraukti 67,7 tūkst. žmonių, atsisakė apie 41 tūkst. Kiti priėmė kitus sprendimus ir apie 25,5 tūkst. liko kaupti antroje pakopoje.

– Ar galima sakyti, kad ir šiemet bus dešimtys tūkstančių žmonių, kurie atsisakys kaupti privačiai?

– Taip. Įprastai šis skaičius svyruoja priklausomai nuo metų. Bet kadangi dabar įtraukiami ir tie žmonės, kurie pirmą kartą sulaukė tokio kvietimo prisijungti prie antros pakopos ir tie, kuriems jau siūloma pakartotinai. Tokie kvietimai siunčiami kas trejus metus, tikėtina, kad vėl bus apie 50-70 tūkst. atsisakiusių.

– Kokie fondai valdys, investuos žmonių pinigus?

– Pensijų fondai pasirenkami atsitiktine tvarka ir dažniausiai jie parenkami pagal gyventojo amžių, bet žmogus nebūtinai turi sutikti su tuo atsitiktiniu, loteriniu parinkimu ir gali sudaryti sutartį su savo pasirinkta pensijų kaupimo bendrove. Galima pasirinkti bet kurią iš veikiančių rinkoje ir kreiptis tiesiai į bendrovę, su ja sudaryti pensijų kaupimo sutartį.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Beje, tai galima padaryti bet kuriuo metu. Tai galioja nebūtinai tik tiems žmonėms, kurie yra įtraukiami į kaupimą, bet kuris žmogus, kuris nori pradėti kaupti antroje pakopoje, gali kreiptis į pensijų kaupimo bendrovę.

– Jeigu gerai supratau, žmonės, kurie kelerius metus, dešimtmetį kaupia, gali pasirinkti patys pasirinkti fondą, kur jie nori kaupti?

– Žmonės visuomet gali pakeisti bendrovę, kurioje kaupia. Tačiau tai jau yra santykis su bendrovėmis, kurios investuoja žmonių pinigus ir į kurias lėšos yra pervedamos. „Sodra“ įtraukimo į antros pakopos kaupimą procese vykdo labiau administratoriaus vaidmenį. „Sodra“ turi duomenis apie visus apdraustuosius žmones, todėl tiesiog siunčia kvietimus prisijungti prie kaupimo. Bet žmogui apsisprendus prisijungti, jis pasirašo sutartį su kaupimo bendrove ir pastaroji administruoja jo pinigus, investuoja ir visus klausimus reikia adresuoti tiesiai pensijų kaupimo bendrovei.

Jei žmogus dėl kažkokių priežasčių norėtų pensijų kaupimo bendrovę pakeisti, tuomet jis turėtų teikti prašymą tiesiai pensijų fondams ir keisti sausį.

– Tie, kurie bus įtraukti, iki birželio 30-osios galės atsisakyti? Kaip atsisakyti, reikia kreiptis į „Sodrą“?

– Taip atsisakyti patogiausia, prisijungus prie asmeninės paskyros Sodra.lt. Gyventojai prie jos gali jungtis per elektroninę bankininkystę, elektroninius valdžios vartus. Kiekvienas žmogus turi tokią asmeninę paskyrą.

Tie, kurie bus įtraukti, jiems bus pateikta informacija didžiosiomis raidėmis ir ten jau yra įkeltas atsisakymo prašymas. Jis yra suformuotas, užpildytas žmogaus duomenimis. Liks tik paspausti mygtuką, pateikti atsisakymą. Jeigu dėl kažkokių priežasčių nepatogu jungtis per internetą, galima apsilankyti „Sodros“ skyriuje ir ten pateikti prašymą atsisakyti dalyvauti kaupime. Bet svarbu pareikšti atsisakymą, jeigu žmogus tikrai nenori dalyvauti.


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e