Nuo 2025 metų sausio 1 dienos įsigaliojo nauja tvarka, pagal kurią Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšomis apmokamos ambulatorinės slaugos namuose paslaugos. Pakeitimai, kaip tikimasi, pagerins slaugos paslaugų kokybę ir užkirs kelią piktnaudžiavimui, taip pat padės užtikrinti geresnį paslaugų stebėjimą ir kontrolę, teigia Valstybinė ligonių kasa (VLK).

Stebima specialistų buvimo vieta
Nuo šių metų kiekvienas slaugos specialistas, teikiantis PSDF apmokamą slaugą namuose, privalo būti stebimas dėl savo buvimo vietos. Tai reiškia, kad gydymo įstaigos, kurios teikia šias paslaugas, turėjo įsigyti įrangą, skirtą kiekvieno slaugos komandos nario vietai nustatyti realiu laiku. Tai ne tik padeda užtikrinti kokybę, bet ir garantuoja darbuotojų saugumą.
Be to, surinkta informacija turi būti saugoma ne trumpiau kaip pusmetį, o pasibaigus šiam terminui, turi būti sunaikinta.
Paslaugų kiekio ribojimai
Pasikeitė ir reikalavimai dėl slaugos specialistų darbo krūvio. Nuo šiol, remiantis nauja tvarka, vienas slaugos komandos narys (slaugytojas, padėjėjas, kineziterapeutas ar ergoterapeutas) per dieną gali suteikti ne daugiau kaip 10 ambulatorinių slaugos paslaugų. Jei specialistai dirba mažesniais etatais, skaičius koreguojamas pagal jų darbo valandas.
Taip pat įvesti apribojimai tiems specialistams, kurie teikia tiek ambulatorinę slaugą, tiek paliatyviąją pagalbą – tokiu atveju per dieną paslaugų kiekis negali viršyti 10.
Pokyčiai slaugos poreikio vertinime
Nuo 2024 metų lapkričio 1 dienos pasikeitė ir slaugos poreikio vertinimo balai. Pagal naują klausimyną, pacientams, kurie surenka iki 19 balų, ambulatorinė slauga namuose nebėra būtina.
Poreikis mažoms paslaugoms nustatomas, jei pacientas surenka nuo 20 iki 33 balų, o vidutinės slaugos poreikis – jei balų skaičius yra nuo 34 iki 49. Pacientams, kurie surenka 50 arba daugiau balų, nustatomas didelis slaugos poreikis, ir jie gali gauti nuolatinę slaugą namuose arba būti rekomenduoti gydytis ligoninėje.
Paslaugų apribojimai ir metiniai limitai
Viena iš svarbiausių naujovių – metiniai limitai dėl PSDF apmokamų slaugos paslaugų. Per kalendorinius metus vienam pacientui gali būti suteikta:
- Ne daugiau kaip 52 paslaugos, jei poreikis yra mažas;
- Ne daugiau kaip 156 paslaugos, jei poreikis vidutinis;
- Ne daugiau kaip 365 paslaugos, jei poreikis yra didelis.
Šios paslaugos yra skirtos privalomuoju sveikatos draudimu apdraustiems asmenims, kuriems dėl sveikatos sutrikimų sunku atlikti kasdienes užduotis arba reikalinga pooperacinė slauga.
Slaugos paslaugų teikimas ir siuntimas
Slaugos paslaugas namuose turėtų užtikrinti visos pirminės sveikatos priežiūros įstaigos, kurios teikia ambulatorines paslaugas. Jei reikalinga slauga namuose, paciento šeimos gydytojas išrašo siuntimą, o po operacijų – chirurgas, nurodydamas slaugos poreikį.
Ši nauja tvarka siekia ne tik užtikrinti didesnį paslaugų kokybės kontrolę, bet ir sukurti skaidresnę sistemą, kurioje slaugos paslaugų gavėjai gauna reikiamą pagalbą pagal tiksliai įvertintus poreikius.