Daugelis pensinio amžiaus ar neįgalių žmonių guodžiasi, kad pragyventi vien iš pensijos sunku. Ypač jeigu žmonės gyvena vieni. Todėl „Sodra“ jiems papildomai per mėnesį sumoka beveik 40 eurų. Ir dėl šių pinigų kreiptis niekur nereikia.
Tačiau gyventojams klausimų vis tiek kyla. Štai portalo tv3.lt skaitytojas Stasys pasakojo, kad neseniai sulaukė pranešimo, kad jam priklauso vienišo asmens išmoka.
„Apsidžiaugiau, papildomi pinigai nepamaišys. Tačiau ką dabar man daryti? Ar reikia rašyti prašymą, gal apsilankyti „Sodroje“?
Tam, kad gaučiau pensiją teko pildyti prašymą, ar dėl vienišo asmens išmokos, jis irgi reikalingas?“ – klausė vyras.
Prašymų nereikia
„Sodra“ informavo, kad vienišo asmens išmokas gauna visi Lietuvoje gyvenantys vieniši žmonės sulaukę senatvės pensijos amžiaus ir vieniši pilnamečiai žmonės su negalia, kuriems kuriems nustatytas 55 proc. ir mažesnis dalyvumo lygis, nepriklausomai nuo jų amžiaus.
„Šiai išmokai gauti nereikia teikti prašymo – ji skiriama automatiškai remiantis Gyventojų registre esančiais duomenimis apie asmenų šeimyninę padėtį“, – komentavo „Sodra“.
Anot jos, vienišo asmens išmoka siekia apie 38,23 euro ir ją gauna apie 23 tūkst. asmenų.
Vienišo asmens išmokos gavėjai turi būti deklaravę gyvenamąją vietą Lietuvoje arba būti įtraukti į gyvenamosios vietos nedeklaravusių asmenų apskaitą.
Tačiau „Sodra“ įspėjo, kad žmonėms, gaunantiems našlių pensijas, vienišo asmens išmoka neskiriama.
Vienišo asmens išmoką gali gauti tie žmonės, kurie negauna našlių pensijos arba jų gaunama našlių pensija yra mažesnė už vienišo asmens išmoką – tokiu atveju žmogus turi kreiptis į „Sodrą“ su prašymu stabdyti mažesnės našlių pensijos mokėjimą.
Kada reikalingi papildomi dokumentai?
Vienišo asmens išmoka skiriama automatiškai remiantis Gyventojų registre esančiais duomenimis apie žmonių, sukakusių senatvės pensijos amžių arba žmonių su negalia šeimyninę padėtį.
Nepaisant to kai kuriais atvejais, kai registruose nėra pakankamai informacijos arba ji netiksli, „Sodra“ gali paprašyti pateikti papildomus duomenis arba tarpininkauja gaunant juos iš kitų institucijų.
Jeigu vienišo asmens išmoka gyventojui nepaskirta, kadangi Gyventojų registre nėra duomenų apie jo santuokos ar ištuokos sudarymą, jis turi pateikti prašymą dėl duomenų apie santuoką, ištuoką ar asmens mirtį perdavimo Gyventojų registrui. Tai padaryti galima:
- Internetu, prisijungus prie asmeninės „Sodros“ paskyros gyventojui ir pasirinkus bendro pobūdžio prašymą.
- Paštu. Siunčiant prašymą paštu turi būti pridėta įstatymų nustatyta tvarka patvirtinta asmens tapatybę patvirtinančio dokumento kopija (pavyzdžiui, notaro).
- Atvykus į „Sodros“ skyrių. Su savimi reikia turėti asmens tapatybę patvirtinantį dokumentą (pavyzdžiui, pasą arba asmens tapatybės kortelę, leidimą nuolat gyventi Lietuvos Respublikoje ar kt.). Prieš atvykstant būtina iš anksto užsiregistruoti vizitui. Tai galima padaryti internetu, užpildžius registracijos formą, arba telefonu, paskambinus numeriu (+370) 5 250 0883.
Išmokos mokėjimą gali nutraukti
Vienišo asmens išmoka mokama kiekvieną mėnesį. Ji pristatoma tokiu pat būdu kaip pensija – į sąskaitą, į namus arba atsiėmimui Lietuvos pašto skyriuose.
„Pavyzdžiui, jei senatvės pensija gyventojui pristatoma į namus, tai ir vienišo asmens išmoka bus pristatyta į namus. Jei šalpos negalios pensiją jis gauna į asmeninę sąskaitą, tai ir šią išmoką gaus į tą pačią sąskaitą“, – komentavo „Sodra“.
Pasak „Sodros“ vienišo asmens išmoka gali būti mokama iki gyvenimo pabaigos arba iki išmokos mokėjimo sustabdymo ar nutraukimo.
Išmokos mokėjimas yra nutraukiamas tuomet, jei žmogus išvyksta iš Lietuvos arba sudaro santuoką.
Vienišo asmens išmokos gavėjui mirus, jį laidojusiems asmenims išmokama išmoka už mirties mėnesį, jei ji dar nebuvo išmokėta, ir dar vieno mėnesio išmokos dydžio suma.