Tūkstančiams vartotojų elektra nuo kovo smarkiai pabrangs: birža padarė savo

Aktualijos

Garantiniame tiekime baigėsi pastovios kainos laikotarpis ir kovo mėnesį paslauga smarkiai brangs. To priežastis yra išaugusi biržos kaina. Energetikos ministras prognozuoja, kad artimiausiu metu rinkos kaina vis dėlto stabilizuosis.

Negarantuota kaina

Kovo mėnesį garantinis tiekimas gyventojams kainuos 31,32 cento už kilovatvalandę – 8,78 cento arba 39 proc. brangiau negu vasarį (22,54 cento už kWh), rodo „Delfi“ skaičiavimai.

Tai yra „Standartinio“ vienos laiko zonos plano kaina. 150 kWh sąskaita už garantinį tiekimą su šiuo planu pirmąjį pavasario mėnesį sieks 46,99 euro (vasarį – 33,81 euro), o 450 kWh sąskaita – 203,6 euro (146,5 euro).

Garantinio elektros tiekimo kaina kovą:

Kiti garantinio tiekimo planai žemosios įtampos tinklui:

„Standartinio“ plano dviejų laiko zonų dienos tarifas bus 32,9 cento, nakties ir savaitgalio – 27,57 cento už kWh.

Plano „Namai“ viena laiko zona kainuos 29,75 cento, dviejų laiko zonų dienos tarifas – 31,08 cento, o naktį ir savaitgalį – 26,6 cento už kWh (papildoma dedamoji – 3 eurai per mėnesį).

Visi garantinio tiekimo įkainiai žemos įtampos tinkle:

Vaičiūnas: kaina biržoje turi mažėti

Garantinio tiekimo kaina buitiniams vartotojams skaičiuojama prie praėjusio mėnesio biržos kainos pridedant 15 proc. antkainį, persiuntimo kainą ir kitas dedamąsias.

Elektra „Nord Pool Spot“ biržoje Lietuvos kainų zonoje vasarį, palyginti su sausiu, brango: 6,85 cento arba 70,6 proc. iki 15,25 cento už kWh (be PVM) (sausį buvo 8,938 cento už kWh).


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


„Ilgalaikėje perspektyvoje, kalbu apie ateinančias savaites ir mėnesius, elektros kaina biržoje mažės, dėl to, kad atsiranda daugiau vėjo, saulės ir būtent tai padės subalansuoti elektros energijos kainą“, – „Delfi“ laidoje „Verslo tema“ ketvirtadienį kalbėjo energetikos ministras Žygimantas Vaičiūnas.

Jis mano, kad pats geriausias variantas garantinio tiekimo vartotojams yra įsirengti saulės elektrinę, jų kainos dabar tam palankios.

Vytautas Budzinauskas, Žygimantas Vaičiūnas, Vytautas Milėnas

„Tuo labiau, kad greta saulės elektrinių planuojama parama ir kaupikliams. Tai yra pats geriausias momentas turėti tokį nepriklausomą tiekimą. Be abejo, kiek reikia, pasidalinti energiją ir su tinklu, po to ją atgauti. Bet tai yra pats tvariausias variantas“, – apie tapimą gaminančiu vartotoju kalba ministras.

Tiems vartotojams, kurie neketina įsirengti saulės elektrinės, Ž. Vaičiūnas siūlo apgalvoti nepriklausomo tiekimo fiksuotą kainą.

„Kalbant apie tuos, kurie yra garantiniame tiekime, bet nesvarsto galimybės įsirengti saulės elektrinę, patikimesnis variantas visada fiksuoti elektros energijos kainą, nes garantinis tiekimas priklauso nuo biržos kainos ir šiuo metu biržos kainos nėra pačios palankiausios“, – sako ministras.

Istorinis biržos kainos, garantinio ir visuomeninio tiekimo kainų palyginimas:

Palyginimas su tiekėjais

Skaičiuojant nepriklausomų tiekėjų biržos planus su vasario rinkos kaina ir su jų skelbiamomis dedamosiomis (tai yra, valstybės reguliuojamos dalies kaina ir tiekėjo marža), matyti, kad šįkart ir garantinio tiekimo kilovatvalandė gali būti brangesnė, ir sąskaita didesnė.

Šiems skaičiavimams atlikti prie vasario biržos kainos (su PVM) pridedame: „Ignitis“ atveju – 11,9 cento, „Elektrum Lietuva“ – tiekėjo nurodomus 11,60 cento, o „Enefit“ atveju – 11,4 cento.

Mėnesio sąskaitą skaičiuojame su 150 kWh mėnesio suvartojimu ir jau pridedame mėnesio mokesčius: „Ignitis“ taiko 1,36 euro mokestį, „Elektrum Lietuva“ – 1,5 euro, o „Enefit“ – 1,1 euro (tai galimai laikinas bendrovės pasiūlymas).

Tai yra tik orientaciniai skaičiavimai. Augant kilovatvalandžių skaičiui gali keistis ir sąlygos, be to, dalis vartotojų turi valandinę apskaitą ir gali koreguoti vartojimą. Priimant konkrečius sprendimus rekomenduojame dėl kainų teirautis pačių bendrovių.

Trys minėti tiekėjai komentavo „Delfi“ vasario biržos kainas, kai kurie rekomendavo fiksuoti kainą ir taip išvengti šuolių.

Garantinis tiekimas taikomas tiems gyventojams, kurie priklauso pirmam arba antram elektros tiekimo rinkos liberalizavimo etapui, bet nepasirinko elektros tiekėjo, arba jų tiekėjas nevykdo įsipareigojimų, nutraukė veiklą. Tokių vartotojų skaičius iš esmės nekinta, o VERT duomenys rodo, kad jų dabar yra apie 40,3 tūkst.

„Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) turi teisę po 6 mėn. išjungti garantinio tiekimo paslaugą vartotojui, tačiau apie tokius atjungimus iki šiol nebuvo skelbta.


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e