Seime buvo bandyta į darbotvarkę įtraukti klausimą, dalijantį ne tik visuomenę, bet ir Seimą – dėl Vytauto Landsbergio valstybės vadovo statuso naikinimo. Bet tokia iniciatyva žlugo pačiame pirminiame etape.
Seimas jį posėdžio pradžioje išbraukė iš darbotvarkės. Balsavo 119 Seimo narių. Už 86, prieš 29, susilaikė – 4.
„Nemuno aušra“ buvo nusiteikusi palaikyti
Prieš posėdį „Nemuno aušros“ frakcija, pasak partijos pirmininko Remigijaus Žemaitaičio, palaikys siūlymą naikinti V. Landsbergiui valstybės vadovo statusą.
„Visa „Nemuno aušra“ balsuos, kad žmogus, kuris nenusipelnė Lietuvoje būti vadinamas valstybės vadovu ir turėti prezidento statuso, iš jo būtų atimamas šitas statusas. Nes jis jam ir nepriklauso pagal Konstituciją, ir pagal Konstitucinio Teismo išaiškinimą. Buvo korupcinis politinis sprendimas, priimtas praeitą kadenciją (…).
Šitas žmogus nevertas turėti šitokio statuso, tauta jo nerinko, ir tautoje jis niekada neturėjo palaikymo. Šitam žmogui turėtų būti atimti visi statusai, įskaitant apsaugą. Niekas jo neužpuls, tegul jis gyvena pats sau.Toks žmogus nevertas turėti tokio statuso“, – kalbėjo R. Žemaitaitis.
Nemato prasmės grįžti prie klausimo
Parlamento pirmininkas Saulius Skvernelis teigia žiūrintis į šį siūlymą skeptiškai.
„Aš žiūriu skeptiškai. Lygiai taip pat žiūrėjau skeptiškai, kai buvo (statusas – ELTA) suteikinėjamas, nes istorija yra istorija ir tikslinti istoriją įstatymo formuluotėmis nėra reikalo. Bet tikrai nesutinku ir dabar, kad čia būtų vėl kokios nors vendetos daromos“, – antradienį žurnalistams komentavo S. Skvernelis.
Seimo vadovas taip pat pridūrė abejojantis, ar dabar yra tinkamas metas kelti klausimą dėl V. Landsbergio statuso.
„Asmenybė yra įvairialypė ir turbūt kiekvienas Lietuvoje turi nuomonę apie šį politinį veikėją. Bet nežinau, ar dabar čia tas laikas, momentas, aktualijos tokios“, – sakė jis.
L. Kasčiūnas: vertinu kaip kiršinimą
Savo ruožtu konservatorių pirmininkas Laurynas Kasčiūnas tokį siūlymą vertina kaip kiršinimą.
„Vertinu kaip kiršinimą, nes sprendimas yra priimtas, istorinis teisingumas yra atkurtas. Vytautas Landsbergis buvo mūsų valstybė vadovas, atstovavo valstybę, daugelyje šalių buvo pristatomas kaip mūsų valstybės vadovas, kaip mūsų prezidentas. Tuomet buvo labai svarbūs jo sprendimai, atkuriant, įtvirtinant mūsų nepriklausomybę“, – žiniasklaidai teigė L. Kasčiūnas.
„Aš labai tikiu, kad valstybiškai labiau mąstančioje, net ir valdančiojoje koalicijoje, užteks sveiko proto šiandien priimti sprendimą tokį, kad pasiųstume iniciatoriams signalą, kad tokių kiršinimų daugiau negali būti“, – pridūrė jis.
Kaip jau buvo skelbta, siūlymą panaikinti prieš trejus metus V. Landsbergiui suteiktą valstybės vadovo statusą šių metų vasarį įregistravo Seimo opozicinės Lietuvos valstiečių, žaliųjų ir Krikščioniškų šeimų sąjungos frakcijos narys Rimas Jonas Jankūnas.
Pasak jo, valstybės vadovo statusą V. Landsbergiui suteikęs įstatymas prieštarauja Konstitucijai. Be to, anot R. J. Jankūno, jokiais teisės aktais neturėtų būti siekiama sukurti ar pakeisti praeities istorinių faktų.
ELTA primena, kad 2022 m. birželio mėnesį kadenciją baigęs parlamentas Aukščiausiosios Tarybos-Atkuriamojo Seimo pirmininkui V. Landsbergiui suteikė valstybės vadovo statusą.
Tuomet valdantieji konservatoriai tvirtino, kad priėmus įstatymą bus atkurta istorinė neteisybė dėl Lietuvai nusipelniusio žmogaus. Tuo metu dalis opozicijos įstatymo projekto ragino nepalaikyti, nes įžvelgė bandymą „prastumti“ istorijos klastojimą.