Prieš šventes nuolaidų parduotuvėse besižvalgantys pirkėjai teigia pastebintys, kad tam tikrais atvejais per išpardavimus prekių kainos yra pakeliamos. Patys prekybininkai tvirtina tokios praktikos netaikantys.

Kaip ir kiekvienais metais, lapkričio pabaigoje prasideda vadinamieji Juodojo penktadienio išpardavimai, Vakarų šalyse jie žymi kalėdinio apsipirkimo pradžią.
Vis dėlto prasidėjusios akcijos ir išpardavimai kai kuriems gyventojams sukėlė abejonių. Į LRT.lt besikreipęs Marius (tikrasis vardas redakcijai žinomas) atkreipė dėmesį, kad tam tikrų prekių, kurioms taikoma nuolaida, kainos per išpardavimus galimai pakeliamos.

Per išpardavimus „Jamam“ vyras pasakojo nuvykęs į prekybos centre „Akropolis“ esančią parduotuvę „Reserved“, ten jis įsigijo megztinį, o parduotuvėje „Cropp“ – džinsus.
Tik vėliau Marius pastebėjo, kad po dabartinėmis drabužių kainomis slėpėsi mažesnės.
„Pirkau megztinį (nurodyta 29 eurai, o pradinė kaina buvo mažesnė), kitoje parduotuvėje pirkau džinsus. Abiejose parduotuvėse buvo taikoma 20 proc. nuolaida drabužiams“, – sakė jis.

„Originali megztinio kaina – 24 eurai. Paskui uždėtas lipdukas, kad 29 eurai. Akcija minus 20 proc., tai 6 eurų nuolaida. Taip išeina, kad sumoki pirminę kainą – 24 eurus“, – svarstė vyras.
UAB „LPP Lietuva“, valdanti prekės ženklus „Reserved“ ir „Cropp“, paaiškino, kad per pastarąjį mėnesį prekių kainos nebuvo keistos.
„Peržiūrėjome 30 pastarųjų dienų prekių statistiką ir nematome, kad būtų atliktos kainų korekcijos. <…>
Sistemoje matome, kad nurodytos prekės kainos pakilimas buvo padarytas rugpjūčio 11 d. (iš 25,99 į 29,99). Taigi, jei klientas teigia, kad kaina padidinta prieš „Jamam“, jis tikrai klaidina“, – redakcijai atsiųstame atsakyme nurodė įmonė.
Minėtų drabužių parduotuvių tinklapiuose pabrėžiama, kad prekių etiketės spausdinamos gerokai anksčiau, nei prekės patenka į parduotuves.
„Priežastis, kodėl etiketėje būna dvi skirtingos kainos, yra ta, kad prieš parduodant atliekamas modelio kainos perskaičiavimas. Kaina gali ir sumažėti, ir padidėti.
Kainų keitimo priežasčių gali būti įvairių – pradedant ekonominiais veiksniais, pavyzdžiui, pasikeitus valiutos kursui arba pasikeitus transporto kainoms, ir baigiant tipiškomis žmogaus klaidomis. Tokiu atveju neteisinga kaina užbraukiama, o ant senos užrašoma nauja“, – savo tinklalapyje nurodo įmonė.
Taip pat akcentuojama, jog nustatyti didesnę kainą ir akcijos kainą tuo pačiu metu yra neteisėta, todėl tokios praktikos parduotuvėse nebūna. „Galimi kainų pokyčiai vyksta prieš pateikiant prekes į parduotuvę“, – teigia įmonė.
VVTAT: vartotojas turi teisę kreiptis į pardavėją
Valstybinės vartotojų teisių apsaugos tarnybos (VVTAT) atstovė Milda Deimantė LRT.lt teigė, kad kiekvienas verslininkas, būdamas savo srities profesionalas, privalo užtikrinti, kad vartotojams būtų teikiama aiški ir neklaidinanti informacija apie kainas ir joms taikomas nuolaidas.
„Civilinis kodeksas numato, jog „Pardavėjas privalo suteikti pirkėjui informaciją apie taikomą daiktų kainų sumažinimą. Bet kuriame pranešime apie daikto kainos sumažinimą turi būti nurodoma ankstesnė daikto kaina. Ankstesne kaina yra laikoma mažiausia kaina, kurią pardavėjas taikė per 30 dienų laikotarpį iki kainos sumažinimo. <…>“.
T. y. pardavėjas, skelbdamas akcijas, įpareigojamas vartotojams pateikti informaciją apie ankstesnę prekės kainą (nubraukta kaina) – t. y. kainą, kuri pardavėjo buvo taikoma mažiausiai per paskutines 30 dienų. Vadinasi, pardavėjas, skelbdamas akciją, nuo šiol privalo braukti ne savo sugalvotą kainą, tačiau mažiausią kainą, skelbtą per paskutines 30 dienų“, – komentavo tarnybos atstovė.
Anot jos, vartotojas, turėdamas įrodymų, kad per akciją buvo taikoma ne mažiausia kaina per paskutines 30 dienų, turi teisę kreiptis į pardavėją dėl nuostolių atlyginimo arba sutarties nutraukimo. Nepavykus ginčo išspręsti taikiu būdu, vartotojas turi teisę kreiptis į VVTAT.
Šaltinis: lrt.lt