Pirmadienį vykusiame Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisijos (VESK) posėdyje buvo nuspręsta ministrų kabinetui siūlyti karantiną visoje Lietuvoje pratęsti iki vasario 28 dienomis. Sutarta kitą savaitę parengti ir pristatyti konkretų planą, kokie atlaisvinimai būtų leidžiami kiekviename iš karantino scenarijų. Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys po susitikimo pasidalino prognozėmis, kada karantinas galėtų baigtis.
Sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys užsiminė, kad jau dabar esame labai netoli tų durų, už kurių – scenarijus C, su laisvesniais karantino reikalavimais. Politikas taip pat pasidalino ir galimomis būsimomis karantino prognozėmis. Žinoma, tik tuo atvejų, jei sergamumo rodikliai ir toliaus kris. „Prognozės nėra dėkingas dalykas, bet galima pamėginti. Kaip ir minėjau, jei mums toliau taip seksis, kaip dabar, tai mažiau kaip 200 atvejų galėtų būti pasiekta antroje vasario pusėje. Ir ta logika būtų tokia, kad mes nuolat, kiekvieną savaitę matuojame, o kas dvi savaites – teikiame galimas priemones. Su ta mintimi, galbūt balandžio 1 dieną karantino galėtų nebebūti, o galbūt gegužės pirmomis dienomis mažiau kaip 25 atvejų turėtume sergamumą“, – sakė ministras.
Jis pridūrė, kad tai tik prognozė, omenyje turint sąlygą, kad sklandžiai ir aktyviai vyks skiepijimas nuo koronaviruso, pradedamas testavimas, žmonės ir toliau laikysis susitarimų. „Sutarkime, kad tai tik prognozė prie visų sąlygų“, – sakė ministras. Naujausiais duomenimis, pirmadienį Lietuvoje yra fiksuojamas 527 sergamumas per 14 dienų, 100 tūkst. gyventojų. Delfi primena, kad sausio pradžioje ekspertai Vyriausybei pristatė 4 karantino scenarijus. Būtent jų pagrindu, po konsultacijų su visomis ministerijomis, kitą pirmadienį bus pristatytas konkretus planas, kas galėtų būti keičiama, pasiekus tam tikrą sergamumo rodiklį. A. Dulkys spaudos konferencijoje po VESK posėdžio sakė, kad atlaisvinimų galima tikėtis jau kitos savaitės Vyriausybės posėdyje. Pateikiame visus 4 ekspertų pristatytus scenarijus. Scenarijus A Scenarijus A – kai bus pasiekta mažiau nei 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, teigiamų testų dalis neviršija 4 procentų, ir turint efektyvią testavimo bei kontaktų atsekimo sistemą, galimas daugumos ribojimų atšaukimas. Pagal ekspertų pateiktą informaciją, tokiu atveju nebūtų ribojami namų ūkių kontaktai. Taip pat nebūtų ribojama sveikatos priežiūros ir socialinės globos įstaigų veikla. Ribojimai nebūtų taikomi aukštajam mokslui, būtų vykdomas bendrasis ugdymas, ikimokyklinis ugdymas. Nebūtų ribojama maitinimo įstaigų veikla, prekyba ir paslaugų sektorius – neribojamas.
Judėjimas šalies savivaldybių viduje būtų laisvas, tačiau gali būti taikomi ribojimai vykstant į užsienio šalis. Žmonių susibūrimai būtų leidžiami, veiktų muziejai, teatrai, parodos ir kino salės, vyktų sporto varžybos, tačiau būtų ribojami lankytojų srautai.
Scenarijus B Scenarijus B – kai bus 25–100 atvejų 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, galimas perėjimas iš nacionalinių ribojimų į lokalius; karantinas taikomas labiausiai plitimą skatinančioms veikloms. Šiuo atveju būtų draudžiami daugiau nei trijų namų ūkių kontaktai. Taip pat nebūtų ribojama sveikatos priežiūros ir socialinės globos įstaigų veikla. Aukštasis mokslas ir toliau vyktų nuotoliniu būdu, išimtys taikomos sveikatos, veterinarijos ir gyvybės mokslams. Bendrasis, ikimokyklinis ir priešmokyklinis ugdymas būtų vykdomas nacionaliniame lygmenyje. O lokaliame lygmenyje gali būti taikomi griežtesni apribojimai priklausomai nuo epidemiologinės situacijos. Maitinimo įstaigose būtų ribojami klientų srautai, vykdomas pasirinktinis darbuotojų testavimas. Prekyboje, paslaugų sektoriui taip pat būtų ribojami pirkėjų srautai, taikomi specialieji paslaugų teikimo reikalavimai mažinant užsikrėtimo riziką. Žmonių judėjimas šalies viduje būtų vertinamas pagal epidemiologinę situaciją savivaldybių viduje. Atsižvelgiant į epidemiologinę situaciją gali būti taikomi ribojimai vykstant į užsienio šalis ar atvykstant į Lietuvą: sienų kontrolė, vykdomas keliautojų testavimas. Renginiams galiotų šie nurodymai: leidžiami iki 100 žmonių susibūrimai naudojant apsaugos priemones ir laikantis saugaus atstumo. Laidotuvėse ir vestuvėse dalyvių skaičius turi neviršyti 10 asmenų. Veikia muziejai, teatrai, parodos ir kino salės, vyksta sporto varžybos, tačiau ribojami lankytojų srautai.
Šaltinis: delfi.lt