Epidemiologinei situacijai Lietuvoje vis prastėjant, plečiamas ir nurodymas, kur apsauginės veido kaukės vėl yra privalomos. Penktadienį Sveikatos apsaugos ministerijoje (SAM) surengtoje spaudos konferencijoje ministras Aurelijus Veryga pristatė naujausius pokyčius.
Nurodymai ugdymo įstaigoms
Kaip spaudos konferencijoje sakė Sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga, atsisakyta prievolės visiems atvykusiems į švietimo įstaigą matuoti temperatūrą. Pasak ministro, taip buvo nutarta po susitikimo su švietimo atstovais, kurie sakė, kad visiems atvykstantiems į šias įstaigas matuoti temperatūrą yra labai sudėtinga.
„Jiems fiziškai būtų sudėtinga užtikrinti tokią prievolę. Bet visos rekomendacijos neateiti, nesilankyti tiems, kurie karščiuoja, kad jie nelankytų ugdymo įstaigų, tos rekomendacijos nėra dingusios“, – sakė A. Veryga.
Jis priminė, kad visos rekomendacijos skirtos tam, kad nebūtų „išjungtos“ mokymosi įstaigos.
„Kalbėjomės su švietimo įstaigų vadovais, kad yra labai svarbu galvoti apie tuos srautų atskyrimais, kad reikia daryti viską, kad ugdymo įstaigos savo veiklos nenutrauktų. Nes viso tos rekomendacijos yra skirtos tam, kad jei net ir įvyksta užsikrėtimas mokymosi institucijose, kad kaip galima mažesnė žmonių grupė nelankytų, o institucija galėtų dirbti“, – sakė sveikatos apsaugos ministras.
Pasak A. Verygos, susilaukiama daug klausimų dėl kaukių dėvėjimo atlikėjams ar sportuojantiems asmenims.
„Nei sportuojantiems, nei atlikėjams kaukių dėvėti nereikia, nes tada nelabai yra prasmė sportuoti ar ką nors atlikinėti. Sunkiai įsivaizduoju atlikėją, kuriam reikia dainuoti užsidėjus kaukę. Arba sportininką, kuriam reikia intensyviai judėti su kauke. Bet visomis kitomis aplinkybėmis – ir tam pačiam sportininkui, ir atlikėjui, kol jis nesportuoja, nedainuoja, eina ar ko nors laukia – kaukę reikia dėvėti“, – sakė ministras.
A. Verygos teigimu, privačios šventės nėra reglamentuojamos ir reguliuojamos, į namus, kaip sakė ministras, niekas neatvyks patikrinti, ar asmenys sėdi 1 metro atstumu.
„Bet jeigu privati šventė yra organizuojama tokioje vietoje kaip kavinė, kuri veikia dabartiniu metu, kai yra kiti lankytojai ir nėra uždaras šeimos pasibuvimas, visos tvarkos galioja taip, kaip maitinimosi įstaigose“, – kalbėjo A. Veryga.
Ragino fiksuoti pažeidimus
Ministras visuomenės prašė, esant galimybei, fiksuoti daromus pažeidimus naktiniuose klubuose, naktinio pasilinksminimo vietose. Jis neragino ten eiti, bet prašė einančių fiksuoti ir SAM siųsti daromus pažeidimus.
„Kviečiame tuos, kurie yra nusprendę nueiti užfiksuoti ir pastebėsite, kad yra tam tikrų problemų su taisyklių laikymusi, tai tą informaciją atsiųsti“, – sakė ministras.
Tą patį sakė ir ministro patarėja Lina Bušinskaitė teigė, kad šias nuotraukas ar vaizdo įrašus galima įkelti į specialų puslapį feisbuke – „Korona nemiega ir naktį“. Ši informacija, anot jos, pasieks NVSC darbuotojus.
A. Veryga teigė, kad rekomendacijos bus skirtos ir maldos namams.
G. Megelinskienė daugiau spaudos konferencijos metu papasakojo ir apie galimus naktimis veikiančių įstaigų patikrinimus.
„Šiuo metu bent NVSC labai aktyviai yra rengiama patikrinimų metodika, į kurias vietas būtų einama, viską reikia susiplanuoti, kad tikrinimas nebūtų chaotiškas. (…) Specialistai visų kavinių ir barų nepaeis, todėl norėčiau labai paraginti gyventojus siųsti nuotraukas ir vaizdo įrašus. Dabar yra tas laikas, kai kiekvienas galime prisidėti prie situacijos gerinimo“, – ragino NVSC atstovė.
„Pareigūnai per visas vietas, tikėtina, nepraeis, bus atrankos kriterijai, kur eiti, o kur ne. Bus pasirinkta ir reprezentatyvi imtis, aišku, reikalingas ir gyventojų pilietiškumas“, – kalbėjo ji.
Ekspertė teigė, kad patikrinimai galėtų būti Vilniaus gatvė sostinė, čia veikiančiose įstaigose buvo registruota ir susirgimų, renkasi daug žmonių.
Artėjama prie pavojingos ribos
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė spaudos konferencijoje sakė, kad Lietuvos 14 dienų sergamumo rodiklis 100 tūkstančių gyventojų šiuo metu yra 12,8.
„Noriu priminti, kad jei yra 16 atvejų 100 tūkstančių gyventojų, reiškia, kad asmenys atvykę iš tų šalių turi izoliuotis. Dabar stebima situacija, kad atvejų skaičius kiekvieną dieną vis didėja, nustatoma po 20-30 atvejų. Tos priemonės, kurios nustatytos dabar papildomos, jos tikrai yra labai svarbios ir dėl to reikėtų suklusti visiems gyventojams“, – kalbėjo NVSC atstovė.
Pasak G. Megelinskienės, iš viso NVSC yra gavęs virš 8 tūkstančių prašymų leisti palikti izoliacijos vietą, tačiau ne visais atvejais šie leidimai buvo išduoti. Tokių buvo virš 6 tūkstančių.
Kaip sakė ministras A Veryga, nustatomų naujų koronaviruso atvejų per parą skaičius gali peraugti ir iki 100. Bet prognozėmis jis užsiimti nenorėjo.
„Ar tai atsitiks, ar kada atsitiks – jums neatsakys joks epidemiologas ar matematikas. Nuolat bendraujame su matematikais, kurie bando skaičiuoti, modeliuoti, bet tik priminsiu, kaip tie modeliai pradžioje buvo skaičiuojami. Nei vienas iš jų neišsipildė.
Taip yra dėl to, kad matematikas skaičiuodamas modelį, turi sudėlioti tam tikrą modelį – kiek žmonių laikysis izoliacijos., kaip jie laikysis atstumo, ar dėvės apsaugos priemones ir t.t. Šito joks matematikas neįvertins. Ir, jei elgsimės neatsakingai, visiškai realus scenarijus, kad pasieksime per dieną tikrai virš šimto, o gal net ir virš 200 skaičių“, – kalbėjo SAM vadovas.
Tada, pasak ministro, kreivė šauna į viršų, nes kuo daugiau žmonių ir kontaktų, virusas plinta vis greičiau.
Ministro paklausus, ar negali būti, jog po kurio laiko Palanga dėl poilsiautojų kiekio bus koronaviruso židinys, A. Veryga atsakė, kad taip tikriausiai nenutiks.
„Poilsiautojai grįžta į kitus miestus, iš kurių atvažiavo ir mes kitose Lietuvos vietose matome tuos skaičius. Kiek iš jų gali būti susiję su pajūriu, tikrai nesiimčiau spręsti. Bet turėkime dar vieną dalyką galvoje vertindami žmonių susirinkimo riziką pajūryje. Jei žmonės pajūryje sugula šeimomis ar su tais žmonėmis, su kuriais nuolat bendrauja, tai nelabai ir gali tas virusas plisti.
Jei išlaikytas metro atstumas, tikimybė, kad užkratas plito, labai maža. Bet ji labai didelė, jei žmonės susirenka atvirose, bet kaip ir izoliuotose vietose, tokie kaip kiemeliai ar panašiai ir pabendrauja ilgą laiką“, – sakė A. Veryga.
37 nauji atvejai
Per ketvirtadienį Lietuvoje buvo patvirtinta 37 nauji koronaviruso atvejai.
Po kontakto su sergančiaisiais užsikrėtė 29 žmonės, 7 asmenų užsikrėtimo aplinkybės šiuo dar nežinomos. Per praėjusią parą Marijampolėje registruotas 1 įvežtinis atvejis iš Belgijos.
Užfiksuota ir dar viena mirtis. Nacionalinio visuomenės sveikatos centras (NVSC) praneša, kad Kauno klinikinėje ligoninėje mirė koronavirusu užsikrėtęs žmogus. Tai 83–oji mirtis šalyje. Mirusysis priklausė 70–79 metų amžiaus grupei, turėjo gretutinių susirgimų.
COVID–19 liga asmeniui buvo patvirtinta rugpjūčio 6 d. Nustatyta, kad asmuo bendravo su iš užsienio atvykusiais artimaisiais, kuriems vėliau buvo patvirtinta COVID–19 liga.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Vilniaus departamento Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vedėja Ginreta Megelinskienė spaudos konferencijoje sakė, jog šiuo metu ligoninėse gydomi 60 asmenų. Reanimacijos ir intensyvios terapijos skyriuose – 8, dirbtinė plaučių ventiliacija taikoma 5, su deguonies kaukėmis 22 asmenys.
Iš vakar patvirtintų naujų koronaviruso atvejų, pasak G. Megelinskienės, simptomų išvis nejaučia 3 asmenys.
Nauji nurodymai
Laukiant maisto ar gėrimo viešojo maitinimo įstaigose nuo penktadienio privalu dėvėti kaukę.
Tą numato ketvirtadienio vakarą sveikatos apsaugos ministro, operacijų vadovo A. Verygos pasirašytas sprendimas.
Be to, sprendime numatoma, kad lankytojai kavinėse, restoranuose, baruose valgytų ir gertų tik sėdėdami prie stalų ar baro. Kaip ir iki šiol, tarp stalų turi būti užtikrintas dviejų metrų atstumas, tačiau įvestas papildomas reikalavimas dėl sėdinčiųjų prie baro – jie vienas nuo kito turi būti nutolę ne mažesniu kaip vieno metro atstumu.
Taip pat kavinėse nebegalima tiekti maisto savitarnos principu, kai maistą įsideda patys lankytojai, cukraus, druskos, padažų ir kitų maisto produktų bendro naudojimo induose ar pakuotėse, jei juos įsideda patys lankytojai.
Nuo penktadienio, be kita ko, įsigaliojo privalomas reikalavimas dėvėti kaukes renginiuose lauke ir viduje. Ši prievolė taikoma sporto, kultūros ir kitiems pramoginiams renginiams.
Be to, nuo šiol tiek uždarose, tiek atvirose patalpose turės būti išlaikomas mažiausiai vieno metro atstumas.
Šaltinis: delfi.lt