Karantiną Lietuvoje siūloma pratęsti dar mėnesiui, verslo atlaisvinimai – galbūt vasarį

Naujausios žinios

Pirmadienį įvyko Vyriausybės ekstremaliųjų situacijų komisijos (VESK) posėdis, kuriame svarstytas palaipsninis karantino atlaisvinimo planas. Po jo surengtoje spaudos konferencijoje nuotoliniu būdu dalyvavo sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys, vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė ir policijos generalinis komisaras Renatas Požėla. A.Bilotaitė teigia, kad karantiną siūloma tęsti dar mėnesiui.

Iki vasario 28 d. A.Bilotaitė teigia, kad išklausius situaciją apie skaičius, galima teigti, jog situacija dėl COVID-19 gerėja, bet tas gerėjimas sulėtėjo. Ministrė teigė, kad siūloma karantiną pratęsti dar mėnesiui – iki vasario 28 d. Bus atsižvelgiama ne į datas, o į susirgimų skaičius. „Noriu pažymėti, kad svarstant šitą COVID-19 ribojimų seką, galvojama didesnį dėmesį skirti sveikatos paslaugų teikimui, švietimui ir verslui. Siūlymai dar bus svarstomi šią savaitę Sveikatos apsaugos ministerijoje, su ekspertais ir teikiami kitą pirmadienį posėdyje“, – sakė ministrė. Paklausta, kada galvojama naikinti ar atlaisvinti judėjimo ribojimus, A.Bilotaitė sakė, kad tai priklausys nuo skaičių – kiek bus užsikrėtimo atvejų. „Tai daroma dėl mūsų visų saugumo“, – teigė ministrė. Ji sakė, kad šį trečiadienį turėtų būti priimtas sprendimas dėl karantino pranešimo. O kiti siūlymai, kurie siejami su teigiamais testais, užsikrėtimais ir t. t., kitą savaitę. Galbūt bus galima priimti sprendimus dėl konkrečių atlaisvinimų. „Jeigu pirmadienį bus aišku, kad pasiekėme tuos 500 atvejų, tai galbūt bus galima svarstyti ir dėl judėjimo ribojimų atlaisvinimo“, – užtikrino A.Bilotaitė. Judėjimo ribojimai galioja iki sausio 31 d., tačiau, kaip sakė vidaus reikalų ministrė, VESK posėdyje sutarta karantiną pratęsti be jokių atlaisvinimų, tačiau palikta galimybė juos svarstyti.

Atlaisvinimus galvoja svarstyti kas dvi savaites A.Dulkys kalbėjo, kad dabar Lietuva yra scenarijuje D, kai užsikrėtimų rodiklis per 14 dienų siekia daugiau nei 500 atvejų 100 tūkst., tačiau jau esame arti scenarijaus C. Šiuos scenarijus yra pateikę ekspertai. „Šią savaitę mes kartu su kitais kolegomis kitose ministerijose detalizuosime tuos keturis scenarijus, ką galėtume keisti. Ir sutarėme, kad kitą pirmadienį VESK posėdyje galėtume juos pateikti. O Vyriausybės posėdyje gal jau galėtume ir svarstyti, kas galėtų būti atlaisvinta. Tie atlaisvinimai būtų svarstomi kas dvi savaites“, – kalbėjo sveikatos apsaugos ministras. Jis pateikė pavyzdžių, kas gali keistis. Jeigu būtume scenarijuje, kai turėtume mažiau nei 200 atvejų, tai bendrauti galėtų du pastovūs namų ūkiai, jeigu mažiau nei 100 atvejų – trys namų ūkiai. O pasiekus mažiau nei 50 atvejų, ribojimo nebūtų. Kalbėdamas apie švietimą, ministras teigė, kad jeigu atvejų būtų mažiau nei 200, tai galėtų grįžti kontaktinis ir mišrus ugdymas pradinėse klasėse. Jeigu mažiau nei 100 – ir vyresnių klasių grįžimas galėtų būti svarstomas, laikantis kitų saugumo reikalavimų. Tarkim, nuolat būtų testuojami mokytojai ir mokiniai. Važiuojančių be leidimo mažėja Renatas Požėla teigė, kad ir toliau svarstoma ir vertinama visuomenės psichologinę būseną, džiugina, kad žvelgiant į policijos suvestines, kitus duomenis, drastiškų pokyčių nėra. „Sausis eina į pabaigą, per sausį esame nepraleidę važiuoti į kitą savivaldybę daugiau nei 18 tūkst. transporto priemonių. Kas savaitę tie skaičiai vis mažėja, vadinasi, žmonės įsiklauso. Tačiau daugėja protokolų, tokių asmenų yra 5,2 tūkst.“, – teigė R.Požėla. Asmenų mobilumas tarp savivaldybių, palyginti su pernai metų šiuo laiku, yra sumažėjęs 72 proc. Pastarąjį savaitgalį apgręžtų transporto priemonių buvo mažiau. Kadangi jau leista bendrauti dviem namų ūkiams – nustatant socialinius burbulus, policija baiminosi masinio važiavimo, tačiau to nepastebėta.

Kaip sakė R.Požėla, tai tikrai nebuvo šimtai ir tūkstančiai, bet dešimtys važiuojančiųjų. Jie turėjo dokumentus, pasiruošę paaiškinimus, o pareigūnai turėjo galimybių patvirtinti šiuos duomenis. Policijos vadovas teigė galįs pasidžiaugti, jog savaitgalį nebuvo piktnaudžiavimo atvejų, kai vyko žmonės į socialinius burbulus. Kol kas atlaisvinimų nebus Pirmadienį spaudos konferencijoje Aurelijus Veryga ir Ramūnas Karbauskis pareiškė, kad pirmiausia reikėtų atlaisvinimų smulkiajam verslui. A.Dulkys tvirtina, kad bus remiamasi ekspertų nuomone. „Paslaugų sektorių galima atlaisvinti, jeigu bus mažiau nei 150 atvejų, prekybai, jeigu turi atskirą įėjimą, jeigu atvejų bus mažiau nei 200. Šią savaitę, pagal ekspertų nuomonę, tokių dalykų dar negalime pasiūlyti“, – teigė ministras, svarstydamas, kad galbūt pirmieji atlaisvinimai galimi vasarį. Jis žadėjo, kad artimiausiu metu tikimasi pateikti planus, kaip galima būtų atlaisvinti veiklą ne tik verslui, bet ir kultūros sričiai, tai remtųsi duomenimis, kiek atvejų turėsime. „Jeigu gegužės 1 d. sergamumo rodiklis būtų mažiau nei 25, tai uždarose vietose renginiai galėtų vykti 20 žmonių, o atviroje – 200. Jeigu skaičiai keisis tinkamai, galerijos, muziejai galėtų atsidaryti jau kovo 1 d. Bet laikas yra sąlyginis, viskas priklausys nuo užsikrėtimų rodiklių“, – teigė A.Dulkys. Klausiamas dėl vakcinacijos, A.Dulkys optimizmu netryško – kad galima būtų suskiepyti daugumą žmonių iki vasaros pabaigos ar dar ankstesnio laiko, vien vasarį reikėtų apie milijono dozių, tad turėtų atkeliauti vakcinų ne dešimtimis tūkstančių, o kur kas daugiau. „Jeigu kas nors paklaustų Lietuvos, kodėl Lietuva 2020 metais nevakcinavo, tai atsakymas – nes nebuvo vakcinų. O 2021 m., jeigu klaustų, kodėl nesibaigia vakcinacija iki vasaros, tai atsakymas irgi panašus – vakcinų yra, bet mes jų gauname nepakankamai“, – kalbėjo A.Dulkys. Tam, kad į mokyklas grįžtų visi mokiniai, Švietimo, mokslo ir sporto ministerija norėtų, jog mokytojai iki to būtų paskiepyti. A.Dulkys pabrėžė, kad įrankių dėžė plečiama – kalbama ne tik apie skiepys, bet ir testavimą išplėtimą. „Tie mažiau kaip 200 atvejai galėtų būti antroje vasario pusėje. Mūsų logika tokia, kad mes nuolat matuojame, o kas dvi savaites teikiame priemones. Galbūt balandžio 1 d. karantino galėtų nebebūti, o gegužę – ir tik 20 atvejų turėtume. Bet susitarkime, kad taip gali būti, jeigu ir vakcinacija sėkmingai bus tęsiama, ir visuomenė laikysis saugumo priemonių“, – sakė sveikatos apsaugos ministras.

Šaltinis: 15min.lt


TikrojiLietuva.net

Komentarai

Pasidalinti Facebook'e