Nelegalus migrantas papasakojo apie kelionę į Lietuvą ir gyvenimo sąlygas: čia tikras kalėjimas

Naujausios žinios

Kalėjimas, kuriame nėra pakankamai maisto – taip Lietuvos ir Baltarusijos sieną kirtęs atvykėlis, prisistatantis Ali vardu, apibūdina gyvenimo sąlygas po sulaikymo Lietuvoje. Pabėgėlis iš Irako atvirai dėsto apie Baltarusijos kariuomenės pagalbą ir savo kelionės kainą.

Migrantų stovyklose Druskininkuose nelegaliai Lietuvos ir Baltarusijos sieną kirtusį ir Ali vardu prisistatantį 31 metų irakietį iš Bagdado pakalbino tarptautinė naujienų agentūra AP. „Prieš mėnesį Aliaksandras Lukašenka pradėjo dalinti vizas Irako žmonėms. Nežinau, galbūt jie norėjo daugiau žmonių Minske, gal turi kažkokių problemų su Lietuva. Todėl ir pradėjo mums teikti vizas“, – sakė jis.

Gauti vizą užtrunka apie savaitę. O kelionė iš Bagdado į Lietuvą kainuoja nuo 10 iki15 tūkstančių dolerių. „Kariškiai Baltarusijoje arabiškai nekalba, jiems tik parodai pasą ir jie sako „pirmyn“. Jokio kalėjimo, jokių aprėkimų – jie mums padeda, jie mums parodė kelią. Kai pasimečiau, kariškis mane pagavo ir paklausė, kur keliauju. Kai pasakiau, kad į Lietuvą, jie parodė mums kryptį, jie mums padėjo“, – tarptautinei naujienų agentūrai AP kalbėjo irakietis.

Anot migrantų, vedliai juos pasitinka jau oro uoste. Jie gali būti kurdai, arabai, baltarusiai. Tada turistai vežami į viešbutį, kur praleidžia nuo 1 iki 4 dienų. Galiausiai juos iš viešbučio paima kitas automobilis ir veža iki sienos su Lietuva. „Baltarusijos pareigūnai žino, jei kas skrenda iš Bagdado į Minską. Jei esi irakietis iš Bagdado, tik greičiau eik – „mes tavęs nepažįstame“. Bet jei kas nors pasiklysta mieste – Baltarusijos kariuomenė pagauna ir nedelsdama perkelia kur nors šalia pasienio su Lietuva“, – teigė migrantas.

Lietuvoje ilgai užsibūna tik tie, kurie neturi jokio užnugario ir nėra, kas jiems padeda, sako atvykėliai. „Čia tikras kalėjimas. Lietuvos policija atėmė visus telefonus, valgyti duoda tik vieną kartą per dieną, tualetas nešvarus, nėra gydytojų. Prieš kelias dienas kažkas susirgo koronavirusu, jie jį kažkur išvežė ir mus ištyrė. Nežinia, kiek čia dar būsiu. Mes nesame gyvuliai, mes žmonės“, – tikino atvykėlis. Iš viso šiemet pasienyje su Baltarusija sulaikyti 1738 migrantai.

Palapinių miestelio dar nėra Pagal valdžios pažadus Lietuvoje dar praėjusią savaitę turėjo atsirasti tūkstantinis palapinių miestelis nelegalams. Jo vis dar nėra, o poreikis – didėja. Vidaus reikalų ministerija neskelbia, kokią vietą nusižiūrėjo. Nuogirdų prisiklausę gyventojai gyvena gandais ir baimėmis. Prie Baltarusijos esančio Dieveniškių miestelio gyventojai baiminasi, kad valdžia paslapčiomis šimtus nelegalų atveš būtent pas juos.

Į Baltarusijos teritoriją įsiliejusią Lietuvos Dieveniškių kilpą dalis vietinių apibūdina taip – „Dievo ir žmogaus užmirštas kraštas“ arba „Lietuvos apendiksas“. Dabar pagrindinė tema kaime – ar tikrai Dieveniškėse planuojama apgyvendinti kelis šimtus, o gal ir per tūkstantį nelegalų. Dieveniškėse yra technologijų ir verslo mokykla. Dabar jaunuoliai gyvena ir mokosi viename bendrabutyje. Daugybė kitų buvusios mokyklos pastatų – tušti. Kad Dieveniškės yra tarp galimų vietų nelegalų stovyklai, vidaus reikalų ministerija neneigia. Bet pabrėžia, kad sprendimai dar nepriimti.

O vietiniai kiekvieną dieną mato kaip mokykloje lankosi pareigūnai, tvarkoma aplinka. Vienas Dieveniškių gyventojas skundėsi, kad stadionas nušienautas buvo tik svarstant apie migrantų apgyvendinimą, ne dėl vietinių gyventojų, Kokios galimybės mokykloje užtikrinti saugumą, pareigūnai patalpas apžiūri ir trečiadienį. Mokykloje yra įrengta daug klasių, jų plotas – apie 40 kvadratinių metrų. Jau dabar klasės tuštinamos – išnešama didžioji dauguma baldų, patalpos valomos.

Viena iš didesnių erdvių mokykloje – sporto salė. Pirminiais skaičiavimais, buvusioje Dieveniškių mokyklos patalpose būtų galima apgyvendinti iki 500 neteisėtų migrantų, tačiau taip pat yra planų šalia mokyklos esančioje teritorijoje įkurti ir palapinių miestelį. Praėjusią savaitę vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė sakė, kad Lietuvoje per kelias dienas atsiras tūkstantinis palapinių miestelis nelegalams.

Jis taip ir neatsirado, bet poreikis tik didėja. Nelegalai toliau keliauja į Lietuvą, reikia naujų vietų migrantų izoliacijai dėl koronaviruso ir apgyvendinimui po jos. Dėl galimos migrantų stovyklos Dieveniškėse nieko nežino seniūnė, vietiniai klausimai turi daugybę, atsakymų jokių. O tai kursto baimes ir gandus. Migrantai jau gyvena Alytaus, Varėnos rajonų kaimuose. Niekur išeiti negali, saugomi ginkluotų pareigūnų.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Antradienį šeši nelegalai Alytaus rajone buvo pabėgę, trečiadienį sulaikyti. Kaip LNK teigė policijos atstovė, migrantai nebandė priešintis, bet bandė bėgti. Tačiau policijos pareigūnų pajėgos buvo didesnės. O iš Dieveniškių pabėgti būtų sudėtinga – aplink vien Baltarusija, į Lietuvą – tik siauras ruožas, kuris seniai akylai saugomas.

Šaltinis: delfi.lt


TikrojiLietuva.net

Komentarai

Pasidalinti Facebook'e