Net ūgis gali lemti riziką užsikrėsti koronavirusu

Naujausios žinios

JAV ir Didžiojoje Britanijoje atlikta 2 tūkst. žmonių apklausa parodė, kad aukštesniems nei 180 cm vyrams tikimybė sulaukti koronaviruso diagnozės išauga dvigubai. Mokslininkų teigimu, tai gali rodyti, kad virusas gali plisti oru, o ne tik oro lašeliniu būdu, kaip manyta anksčiau.

Nepaisant to, kad dar reikia atlikti papildomus tyrimus, mokslininkai jau išplatino pranešimą, kuriame keliamas oro filtravimo ir valymo klausimas, siekiant išvengti ligos plitimo. 

Pasak mokslinį tyrimą atlikusių specialistų, aukštesni žmonės nesusidurtų su didesne rizika užsikrėsti virusu, jeigu šis plistų išskirtinai skysčių lašeliais, kurie neišsilaiko ore netrukus po to, kai patenka į aplinką  iš nosies ar burnos. Aerozolinės viruso dalelės gali išsilaikyti ore ir plisti prastai vėdinamose patalpose. 

Mančesterio universiteto profesorius Evanas Kontopantelis, komentuodamas šį dar nepublikuotą tyrimą, teigė: „Šios apklausos, kurioje atsižvelgiama į ūgio ir diagnozės ryšį, rezultatai rodo, kad lašeliai nėra vienintelis perdavimo mechanizmas, o aerozolių perdavimas yra taip pat įmanomas“. 

Viruso perdavimo oru tikimybė buvo vienas iš pagrindinių diskutuotinų klausimų nuo pat pandemijos pradžios. Daug mokslininkų kritikavo Pasaulio Sveikatos Organizacijos (PSO) poziciją, kad Covid-19 gali būti perduotas tik oro lašeliniu būdu, rašoma „iflscience“.

Spaudžiama mokslininkų bendruomenės PSO galų gale atnaujino savo oficialią poziciją dėl koronaviruso, pripažindama, kad „artimo perdavimo oru tikimybė negali būti atmesta“. 

Tai pavyko pasiekti tik po to, kai 239 sveikatos ekspertai visame pasaulyje pasirašė peticiją, kuria kreipėsi į PSO, kad ši pakeistų savo nuomonę dėl koronaviruso perdavimo būdų. Anksčiau PSO savo gairėse apie ligą akcentavo tik kosulio ar čiaudėjimo metu platinamas viruso daleles. 

Tačiau mokslininkų tyrimai rodo, kad kai kuriais atvejais virusas gali išlikti ore, mažesnėse nei penki mikronai dalelėse. Netgi perspėjama, kad tualete nuleidžiant vandenį klozetą derėtų uždaryti dangčiu, nes kylanti vandens lašelių banga gali pasklisti po visą patalpą. Jeigu tualetu naudojosi užsikrėtęs Covid-19 asmuo, tai ore susidaręs aerozolių debesis gali užkrėsti kitus patalpa besinaudojančius asmenis. 

Tyrimas, kurio metu nustatyta žmonių ūgio ir galimybės užsikrėsti virusu koreliacija taip pat nustatė, kad riziką didina ir gyvenimas bendrose patalpose, naudojimasis bendra virtuve. Mokslininkai pažymi, kad apklausos metu gautas moterų atsakymo skaičius yra per mažas, kad būtų galima daryti išvadas dėl jų ūgio ir sergamumo koronavirusu koreliacijos, todėl tuo dar reikėtų įsitikinti. 

Šaltinis: tv3.lt


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e