Panevėžietį pražudė erkinis encefalitas: pirmuosius ligos požymius pajuto pabudęs (BŪKITE ATSARGŪS)

Naujausios žinios

Panevėžio ligoninėje mirė erkiniu encefalitu užsikrėtęs vyras. Tai – pirmoji auka šiemet. Pusamžis vyras nebuvo pasiskiepijęs. Specialistai įspėja, kad šiltėjančio klimato erkės buvo aktyvios ištisus metus. Jų yra apstu visur ir saugotis būtina.

Nebejautė kojos

Nuo erkinio encefalito mirusio 48-erių metų vyro sesuo dar sunkiai renka žodžius po netikėtos brolio mirties.

„Buvo sveikas vyras. Jis grybaudavo, uogaudavo – toks miško vaikas, kaip aš sakau“, – ašarą braukdama „Lietuvos ryto“ televizijai kalbėjo mirusiojo sesuo Danutė.

Į ligoninę pusamžis vyras pateko vos atšventęs tėvo dieną. „Dar pašoko jis, viskas kaip ir gerai, linksmas buvo. Parėjo namo pamiegoti, truputi pamiegojo, atsikėlė po poros valandų, sako: „Aš kojos nebejaučiu“.

Nieko nesuprato jis ir mes nesupratom. Žiūriu – jam nepraeina ta koja.

Visą naktį išsidavė, pakilo temperatūra, pradėjo galvą skaudėti. Sako: „Kažkas ne taip“. Iškvietėm greitąją“, – prisiminė mirusiojo sugyventinė Vaida.

Paniro į komą

Respublikinėje Panevėžio ligoninėje vyrui diagnozuotas erkinis encefalitas.

„Jis papuolė į reanimaciją iškart. Tai vienas iš tokių atvejų, kai būna labai sunkūs.

Dažnai dėl erkinio encefalito patenka su visom komplikacijom“, – aiškino Respublikinės Panevėžio ligoninės Infekcinių ligų suaugusių skyriaus vedėja-infekcinių ligų gydytoja Violeta Dambrauskienė.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Erkių ištraukdavo dažnai

Mirusiojo artimieji sako, kad pernai vyrui buvo įsisegusi net 21 erkė.

Šiemet miške dirbantis ir gamtoje dažnai būnantis vyras ištraukė 5.

„Ateina į namus, išsitraukia. „Va, – sako. – radau vieną, radau kitą“. Va taip, jis netikėjo kad taip atsitiks“, – kalbėjo Vaida.

Pusamžis vyras nuo erkinio encefalito pasiskiepijęs nebuvo.

„Galėjo pasiskiepyt, bet visa tai kainuoja pinigus. Jeigu žmogus iškart neturėjo [pinigų]. Aišku, blogai padarė, kad iš pat pradžių nepasiskiepijo“, – kalbėjo mirusiojo sesuo Danutė.

Gydymo nėra

Medikai įspėja, kad vienintelė apsauga nuo klastingos ligos – skiepai. Nes gydymo nuo erkinio encefalito nėra.

„Yra tik pagalbinis gydymas. Kiek tas organizmas sugeba sukovoti, taip ir sukovoja, mes tik padedam.

Šiemet eina gana sunkūs erkiniai encefalitai, jų yra daugiau.

Nereikia pamiršti, kad erkiniu encefalitu galima užsikrėsti ir per pieną, ypatingai ožkų pieną. Šiemet jau turėjom tokį vieną atvejį, kur gėrė šviežią nepasterizuotą ožkų pieną“, – prisiminė V.Dambrauskienė.

Specialistai tvirtina, kad, palyginti su praėjusiais metais tuo pačiu laikotarpiu, užsikrėtusiųjų erkių platinamomis ligomis gerokai daugiau. Be to, dėl šiltos žiemos erkės buvo aktyvios praktiškai visus metus.

„Deja šitom erkėm, karantino nebuvo“, – pastebėjo V.Dambrauskienė.

Erkėms Lietuvoje patinka

Užkrečiamų ligų ir AIDS centro (ULAC) Epidemiologinės priežiūros skyriaus medicinos entomologė daktarė Milda Žygutienė apie erkes sakė: „Jų labai daug ir jos išplitusios visur. Joms čia, Lietuvoje, labai gerai, tinkamos sąlygos ir, be jokios abejonės, žmogaus elgesys.

Daug laiko gamtoje praleidžiame, jeigu yra geras miško derlius – grybai uogos. O va tuo metu kaip tik didelis pavojus, kadangi ilgą laiką ten būnam ir galim būti auka erkės“

Pirmieji požymiai užsikrėtus erkių platinamomis ligomis, anot specialistų, išryškėja nuo įsisiurbimo praėjus maždaug porai savaičių.

Praėjusiais metais užfiksuotas rekordinis mirčių skaičius nuo erkinio encefalito. Mirė 6 žmonės. Šiemet tai – pirmoji mirtis.

Šaltinis: lrytas.lt


TikrojiLietuva.net

Komentarai

Pasidalinti Facebook'e