Perki drabužius internetu – gauni pasiūlymą įsigyti rusiškų vaistų: į Lietuvą preparatai patenka be kliūčių

Naujausios žinios

Vienoje internetinės prekybos platformoje – siūlymai pirkti rusiškus vaistus. Pardavėjas rašo, kad tokios prekybos su karu niekaip nesiejantis, nes už karą, anot jo, atsakingas tik Vladimiras Putinas. Muitinė sako, kad vežti vaistus iš Rusijos galima – savo reikmėms per mėnesį vienas asmuo gali įsivežti 10 dėžučių vaistų, bet jų pardavinėti negali. Vaistų kontrolės tarnyba sako, kad medikamentus internetu gali parduoti tik vaistinės. Kitaip – tiek pardavėjui, tiek pirkėjui gresia atsakomybė.

Pažeidžia įstatymus

Bandydami įsigyti drabužį internetinės prekybos puslapyje „Vinted“, vartotojai sulaukė asmeninių žinučių su siūlymais pirkti ir daugiau prekių: vaistų, tepalų, grožio priemonių. Nurodoma, kad jos vežamos iš Maskvos vaistinių. Vaistų kontrolės tarnybos atstovė Aistė Tautvydienė sako, kad prekyba vaistiniais preparatais yra licencijuojama, todėl prekiauti turguose, socialiniuose tinkluose, pokalbių svetainėse – nelegalu.

„Tiek pardavėjas, tiek pirkėjas daro nusižengimą. Vaistus internetu galima pirkti tik vaistinių internetinėse svetainėse, kurios pažymėtos specialiu logotipu“, – sako A. Tautvydienė.

Be to, nėra jokios garantijos, kad parduodama prekė – tikra. Pasak Vaistų kontrolės tarnybos atstovės, pirkėjai negali būti tikri, kad vaistas nepakenks. „Pardavėjai gali tvirtinti bet ką apie produkto veiksmingumą, patikimumą, bet nėra jokios garantijos, kad tai, ką jie sako, yra tiesa“, – teigia A. Tautvydienė. Anot jos, klastotes nuo tikrų medikamentų atskirti itin sudėtinga.

Maisto papildai – Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) atsakomybė. VMVT Maisto skyriaus vyriausioji specialistė Giedrė Lukoševičienė sako, kad papildus gali parduoti tik tarnyboje registruoti asmenys ar įmonės, kurie įtraukti į maisto tvarkymo subjektų registrą. Be to, registruojami ir patys papildai.

„Visi šalies rinkai tiekiami maisto papildai yra notifikuojami – apie jų teikimą pranešame VMVT tarnybai ir tie maisto papildai įtraukiami į notifikuotų maisto papildų sąrašą“, – teigia G. Lukoševičienė.

Įvežti galima

Nors kai kurių prekių iš Rusijos ir Baltarusijos vežti negalima įvedus sankcijas, vaistai ar papildai nėra šiame sąraše. Bet jų komerciniam importui reikia licencijų. Nekomercinis importas – kai prekės vežamos sau, o ne pardavimui – galimas.

„Nekomercinis importas – įsivežti saviems tikslams galima. Vaistų įsivežti galima, jei tai ne narkotiniai psichotropiniai preparatai, galima įsivežti 10 pakuočių per mėnesį, maisto papildų – 10 pakuočių, bet jų bendras svoris negali būti didesnis nei 20 kg“, – aiškina Muitinės departamento informacijos skyriaus vedėjas Mindaugas Krikščionaitis.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Jis sako, kad kertant sieną pildoma deklaracija, kur nurodoma, ko ir kiek vežama.

Pardavėjas su karu nesieja

Taigi vežti ar nevežti prekes iš Rusijos lieka moralės klausimas. Šiuo atveju, pardavėjas rašo, kad dėl karo kaltas tik V. Putinas, ne rusai.

„Tai kuo jie kalti? Kad ten gimė? O rusiški vaistai daugybę metų yra žinomi kaip patys veiksmingiausi, nes europiniai gaminami tik tam, kad pirktumėte dar ir dar, o rusiški, kad veiktų. Šito dalyko visai nesusieju su karu, nematau logikos“, – paklausus, ar jis tikrai veža prekes iš Rusijos, atsakė pardavėjas.

Pirkėjų moralės klausimas

Komunikacijos ekspertas Arijus Katauskas sako, kad tai – ne tik verslininkų, bet ir pirkėjų atsakomybės klausimas.

„Tai nėra tik verslininkų moralės klausimas, tai yra ir pirkėjų klausimas – moralės, įsitikinimų, požiūrio“, – sako A. Katauskas. Pasak Katausko, ar produktai bus Lietuvoje, priklauso nuo pačių pirkėjų.

„Jei pirkėjai nepirks produktų, joks verslininkas neieškos paaiškinimų, kodėl reikia atstirki liaudį nuo Putino ir kodėl nereikia kaltinti rusų. Vis tik dažnai kalbant apie įvežamus produktus visa atsakomybė sukeliama verslininkams, užmirštant, kad prekės yra todėl, kad jas perka“, – teigia komunikacijos ekspertas.

„Vinted“ į klausimus atsakė raštu – nurodė, kad pagal platformos taisykles negalima prekiauti medikamentais ar papildais. Jei sulaukiama privačių žinučių su pasiūlymais įsigyti tokias prekes, apie tai reikėtų pranešti klientų pagalbos komandai. Nustačius pažeidimus ji ištrins skelbimus ar nariams apribos prieigą.

Šaltinis: lrt.lt


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e