Po naujo protrūkio – SAM raginimas: laikas grįžti prie kaukių

Naujausios žinios

Per 5 šios savaitės dienas Lietuvoje užfiksuoti 54 koronaviruso (COVID-19) atvejai. Nors dauguma jų susiję su židiniais, visgi visuomenėje atsiranda pavienių atvejų. Penktadienį surengtoje konferencijoje buvo pristatyta, kokių priemonių netrukus bus imamasi. Ministerija ragina nešioti kaukes.

Naujienas, susijusias su koronaviruso plitimo stabdymu Lietuvoje, pristatė sveikatos apsaugos ministrą pavaduojantis Jaroslavas Narkevičius, sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė, vyriausioji epidemiologė Loreta Ašoklienė ir Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė, Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyr. specialistė Eglė Korkut.

Kaip spaudos konferencijoje sakė Sveikatos apsaugos viceministrė Kristina Garuolienė, daugiau naujų koronaviruso atvejų yra susiję su užtrukusiais epidemiologiniais tyrimais.

„Šoktelėjęs skaičius susijęs su užtrukusiais epidemiologiniais tyrimais, jie buvo sulėtėję dėl gedimo Registrų centre. Šiuo metu planuojami pokyčiai ir jau paskelbta informacija dėl paveiktų šalių sąrašo. Yra mažinamas sergamumo rodiklis iki 16 atvejų 100 tūkstančių gyventojų. Tai reiškia, kad nuo pirmadienio didėja sąrašas valstybių, iš kurių atvykus privaloma 14 dienų izoliacija“, – kalbėjo viceministrė.

Taip pat, pasak K. Garuolienės, svarstoma prievolė dėvėti kaukes.

„Pirmiausia – viešajame transporte, prekybos centruose ir kituose masinio susibūrimo vietose, kur sunku laikytis saugaus atstumo“, – kalbėjo viceministrė.

Pasak SAM atstovės, šį savaitgalį vyksiančioje Jūros šventėje dalyviams taip pat rekomenduojama dėvėti apsaugines veido kaukes, ypač tada, kai neįmanoma išlaikyti saugaus atstumo.

„Sudaromos galimybės įmonėms plačiau ištirti savo darbuotojus privačiose laboratorijose. Tie tyrimai šiuo metu jau daromi 5 laboratorijose, artimiausiu metu planuojame sudaryti galimybes atlikti ir valstybinėse laboratorijose. <…> Labai svarbu suprasti, kad neigiamas testo tyrimas nepanaikina prievolės izoliuotis. Testavimas yra dar vienas būdas, kaip pagauti virusą, bet 14 dienų saviizoliacija vis tiek privaloma“, – kalbėjo K. Garuolienė.

Į šalių, iš kurių grįžus privaloma saviizoliacija, sąrašą, pasak viceministrės, greitai gali patekti Belgija, Austrija ir Čekija.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) atstovė, Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyr. specialistė Eglė Korkut sakė, jog džiugina bent ta tendencija, kad dauguma asmenų, kuriems nustatyta COVID-19, dar prieš sužinant tyrimo rezultatą buvo izoliuoti.

„Dar kartą norime paminėti apie izoliacijos svarbą; vakar paminėti 12 susirgusių kauniečių, kurie užsikrėtė po kontakto, jau praeitą savaitę buvo ištirti ir tyrimų rezultatai neigiami. Šią savaitę juos pakartojus, rezultatai buvo teigiami. Izoliacijos pradžioje žmogus viruso dar neišskiria, ir tai nereiškia, kad jis nesirgs. Izoliacijos reikia sąžiningai laikytis iki pat paskutinės dienos, kurią mes nurodome“, – sakė E. Korkut.

Pasak specialistės, pasitaiko atvejų, kai žmonės piktybiškai meluoja ir taip smarkiai apsunkina epidemiologų darbą atrandant visus riziką užsikrėsti turėjusius kontaktus.

„Galbūt kuris nors maršrutas nebūna iki galo aiškus. Arba kartais žmonės slepia, ne visada mes galime priversti juos pasakyti tiesą. Tikrai yra daugybė atvejų, kai žmonės melavo, ir tai sužinojome iš aplinkos“, – kalbėjo E. Korkut.

Dauguma susiję su židiniais

NVSC informuoja, kad per ketvirtadienio parą Lietuvoje patvirtinti 26 nauji koronavirusinės infekcijos (COVID-19) atvejai. 13 iš jų – Kaune, susiję su protrūkiu transporto įmonėje. 9 naujai patvirtinti atvejai nustatyti Vilniaus apskrityje, siejami su šeimos šventėmis, kurių dalyviams jau anksčiau patvirtinta COVID-19 liga. Kaip užsikrėtė dar vienas asmuo Vilniuje, šiuo metu nėra aišku, aplinkybės nustatomos. Dar vienas atvejis patvirtintas Panevėžio apskrityje. Be to, nustatyti dar du įvežtiniai atvejai – iš Švedijos ir Ispanijos.

Pirmasis iš per vakar parą patvirtintų atvejų nustatytas Vilniaus apskrityje asmeniui, kuris kontaktavo su liepos 4 d. šeimos šventėje Salininkuose dalyvavusiu žmogumi. Iš viso su šia šeimos švente Salininkuose siejamų atvejų dabar jau yra 11, įskaitant šį vakar nustatytą naują atvejį.

Dar 8 nauji atvejai vakarykščią parą patvirtini Vilniaus apskrityje. Visi jie siejami su viena šeimos švente, vykusia liepos 11 d. Kaip skelbta anksčiau, šioje šventėje dalyvavo asmenys, liepos 2 d. grįžę iš Kroatijos, kuriems pirmiesiems patvirtintas koronavirusas. Taigi iki šiol jau yra nustatyta 14 su šia šeimos švente siejamų COVID-19 atvejų, įskaitant nustatytus vakar.

13 naujų atvejų per vakar patvirtinta Kauno apskrityje. Visi šie atvejai susiję su protrūkiu transporto įmonėje. COVID-19 patvirtinta 12 užsieniečių, turėjusių kontaktą gyvenamojoje vietoje su užsikrėtusiaisiais. Šie asmenys laikėsi izoliacijos. Taip pat koronavirusas nustatytas vienam vairuotojui lietuviui, kontaktavusiam su minėtais asmenimis. Tai reiškia, kad su šiuo protrūkiu iš viso dabar siejami 34 patvirtinti atvejai, įskaitant nustatytus vakar.

Dvidešimt trečiasis per vakar nustatytas atvejis užregistruotas Panevėžio apskrityje. COVID-19 liga nustatyta asmeniui, turėjusiam kontaktą su žmogumi, kuriam anksčiau patvirtintas koronavirusas. Asmuo koronavirusinei infekcijai būdingų simptomų nejautė. Nustatyti trys kontaktiniai asmenys, jie izoliavosi. Epidemiologinis tyrimas tęsiamas.

Dvidešimt ketvirtasis atvejis patvirtintas Vilniuje. Asmeniui tyrimas koronavirusinei infekcijai nustatyti atliktas dėl jaučiamų simptomų. Nustatyta, kad žmogus nuo birželio 30 d. atostogavo, todėl darbe kontaktų neturėjo. Kokiomis aplinkybėmis asmuo galėjo užsikrėsti, šiuo metu aiškinamasi.

Dvidešimt penktasis atvejis nustatytas Klaipėdos apskrityje. Asmuo per Daniją į Palangos oro uostą atvyko iš Švedijos. Atvejis nustatytas profilaktinio patikrinimo metu.

Dvidešimt šeštasis per vakar parą patvirtintas atvejis nustatytas Kauno apskrityje. Asmuo liepos 20 d. į Lietuvą per Vilniaus oro uostą grįžo iš Ispanijos. Turimais duomenimis, žmogus izoliavosi, sąlyčio su kitais neturėjo. Tyrimas atliktas profilaktiškai po kelionės. Lietuvoje iš viso patvirtinti 1986 COVID-19 ligos atvejai, tebeserga 277 asmenys, 1616 – pasveiko, 99 žmonės laikosi izoliacijos.

Šaltinis: delfi.lt


TikrojiLietuva.net

Komentarai

Pasidalinti Facebook'e