Santaros klinikų medikas apie ligonines per langus filmuojančius žmones: primena iškrypėlius Palangos pliaže

Naujausios žinios

Kovojant su koronavirusu svarbiausia ne lovų skaičius ligoninėje, o medikų pajėgos. Kaip sakė Santaros klinikų Infekcinių ligų centro Priėmimo skubios pagalbos skyriaus vedėjas Linas Svetikas, pastaruoju metu besikreipiančių pacientų skaičius, palyginti su vasara, reikšmingai išaugo, be to, COVID-19 retina ir dirbančių medikų gretas.  

L. Svetikas ir Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninės gydytojas Darius Varaškevičius per konferenciją žiniasklaidai pasidalijo, kaip pasikeitė medikų darbo ritmas koronaviruso atvejų kreivei netramdomai šaunant į viršų.

Ligonių skaičius išaugo dukart

Vasaros mėnesiais Santaros klinikų Infekcinių ligų centro Priėmimo skubios pagalbos skyrius sulaukdavo 20-30 pacientų per parą, dabar šis skaičius išaugo dvigubai ir medikai priima apie 40 pacientų per dieną.

L. Svetikas neslėpė, kad pastaruoju metu kyla nerimas, ar visiems ligoniams pakaks vietų, bet yra ir kur kas rimtesnė problema – galimas medikų stygius.

Vilniaus universiteto ligoninė Santaros klinikos

„Jei kasdien didės pacientų skaičius, visiems turbūt aišku, kad ne lovų skaičius lems, kaip bus, o tai, kas juos prižiūrės. Lovų ministerija mums gali nupirkti ir atvežti, bet surasti kvalifikuotų medikų per dieną ar dvi nepavyks.

Kai medikas užsikrėtęs iškrenta kelioms savaitėms, jo krūvis tenka kolegai, o jis negali vežti dvigubo krūvio visą laiką“, – pabrėžė L. Svetikas.

Medikas palygino dabartinę padėtį su pavasario situacija.

„Dabar padėtis skiriasi nuo pirmosios bangos. Nerimavome prieš ilgąjį savaitgalį, ar turėsime visiems vietos, nes per dieną guldome ne po vieną ir ne po du žmones, guldome dešimtimis. Daliai jų iškart reikalingas reanimacijos gydymas“, – aiškino medikas.

Jis pateikė ir pavyzdį: „Prieš savaitę jauna moteris paguldyta sunkios būklės tiesiai iš priėmimo skyriaus. Ši infekcija gali paveikti kiekvieną ir kiekvienas gali sirgti sunkiai. Nereikia manyti, kad tik lėtinėmis ligomis sergantys žmonės gali šia infekcija susirgti sunkiai.“


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Palygino su iškrypėliais pliaže

Gydytojas pasipiktino tais žmonėmis, kurie filmuoja pro ligoninių langus ir platina filmukus apie neva tuščias ligonines.

„Bjauru žiūrėti tokius video, primena iškrypėlius iš Palangos pliažo. Tai sunkiai suvokiama. Pagalvokite, ar norėtume, kad kažkas slankiotų po vaikų darželio langais? Būtų šaunu, kad visuomenė, pamačiusi tokius filmuojančius veikėjus, sudrausmintų juos ir gal net iškviestų policiją.

O visuomenei, kuri pyksta ant valdžios, mano, kad nėra pandemijos, kad skaičiai falsifikuojami, noriu pasakyti: negalvokite taip, žiūrėkite, kas darosi pasaulyje, visos rekomendacijos yra svarbios.

Dėvėkime kaukes, būkime sąmoningi, nes jei ir toliau elgsimės kaip ką tik iš medžio išlipusios beždžionės, ateitis bus liūdna visų. Taip, kažkuriems pasiseks, kažkurie sirgs lengvai, bet jei nevaldysime padėties, infekcija palies kiekvieną šeimą, kiekviena šeima neteks artimųjų ar jų sveikata bus nepataisomai sužalota. Linkiu visiems susiimti“, – kalbėjo L. Svetikas.

Linas Svetikas

Penkios šešios valandos – be tualeto

Kaip pasakojo Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) Kauno ligoninės gydytojas Darius Varaškevičius, jo atstovaujamoje ligoninėje gydėsi daugiau nei 100 pacientų, sergančių COVID-19, šeši gulėjo reanimacijos palatose.

„Sunkių ligonių dabar padaugėjo, daugumai reikia deguonies terapijos“, – pabrėžė D. Varaškevičius. Jis sakė, kad, daugėjant ligonių, reikia ir daugiau personalo.

„Personalą bandoma mobilizuoti uždarant kitus skyrius. Bet dalis žmonių priklauso rizikos grupėms, dalis vengia, bando išsisukti. Sudėtinga, kai vienas gydytojas praleidžia apsirengęs kombinezonu, respiratoriais keturias, penkias, šešias valandas. Visuomenė, kuri kalba, kad koronaviruso nėra, suprastų, kad taip nėra, jei būtų šalia mūsų“, – kalbėjo gydytojas.

Jis pabrėžė, kad visi ligoninės darbuotojai dirba sunkiai. Pradedant gydytojais, baigiant valytojais.

Visi iš skyriaus išeina šlapi, pavargę, ant veido būna randai nuo kaukių, respiratorių. Visi žmonės, kurie eina į kovidinį skyrių, prieš tai vengia gerti skysčius, mat, vilkėdami specialius kostiumus, turės keturias penkias valandas praleisti be tualeto“, – apie kasdienybę pasakojo D. Varaškevičius.

Jis pabrėžė, kad didelis ramstis yra rezidentai, kurie taip pat dirba sunkiomis sąlygomis, o didžiąją dalį naštos tempia slaugytojos, kurios turi ir prausti ligonius.

Serga 613 žmonių

Naujausiais duomenimis, Lietuvos ligoninėse guli 613 COVID-19 sergantys žmonės. 286 iš jų reikia deguonies kaukių, plaučių ventiliavimas taikomas 26 asmenims, reanimacijos palatose guli 51 žmogus.

Iš viso šalies ligoninių stacionaro skyriuose yra 16 865 lovos, iš jų užimtos – 9053. Reanimacijos palatose yra 632 lovos (užimtos 342), lovų, kur galima taikyti dirbtinę plaučių ventiliaciją, ligoninėse yra 569-ios, iš jų užimtos 201-a. Deguonies aparatai įrengti prie 6006 lovų, užimta 1629 lovos.

Naujausiais duomenimis, Lietuvos ligoninėse guli 613 COVID-19 sergantys žmonės. 286 iš jų reikia deguonies kaukių, plaučių ventiliavimas taikomas 26 asmenims, reanimacijos palatose guli 51 žmogus.

Šaltinis: lrt.lt


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e