Premjerė Ingrida Šimonytė interviu LRT TELEVIZIJOS laidai „Dienos tema“ sako, kad sprendimą dėl ministrų paskelbs antradienį vakare. Vyriausybės vadovė neatmeta galimybės, kad pasitrauks visa Vyriausybė.
„Neatmetu šitos galimybės, tą galiu labai tiesiai pasakyti. <…> Manau, kad atsitikti gali tik mano pačios šitos situacijos vertinimas vienoks ar kitoks, nes kai Vyriausybė buvo formuojama, man atrodo, kai kas šaipėsi iš tų keliamų aukštų reikalavimų sau. Bet dabar tokia, atrodo, paradoksali situacija – viena vertus, kai atrodo, kad žmonės yra pasirengę prisiimti atsakomybę, yra tokių, kurie sukioja pirštą prie smilkinio ir sako „ką jūs čia dabar darote“. Labai sunku tą politinę atsakomybę prisiimti, kada ją, atrodo, priėmus dar daugiau gauni kritikos, negu kad jos nebūtum pasirengęs priimti“, – sako premjerė.
Pasak jos, „politikoje daug priklauso nuo to, kaip tu pats save vertini“.
„Iš esmės mano sprendimas vertinant tai, kaip man atrodo mano galėjimas užtikrinti ilgalaikius valstybės interesus – tai labiausiai ir įtakos mano pasirinkimą. <…>
Tiesiog noriu pasakyti, jei dėl Vyriausybės veiklos yra keliama tiek daug klausimų, tai galbūt Vyriausybė, jeigu nesugeba į tuos klausimu atsakyti, turėtų savo įgaliojimus pabaigti ir tuomet kažkokia kita Vyriausybė galėtų nuo nulio tą darbą pratęsti“, – LRT TELEVIZIJAI sako premjerė.
Pareiškimą dėl atsistatydinimo premjerei pateikė tiek užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis, tiek susisiekimo ministras Marius Skuodis. Pasak pastarojo, tai ne prašymas atleisti iš pareigų, o atsistatydinimas. Galutinis sprendimas – ar jis bei užsienio reikalų ministras G. Landsbergis turėtų netekti savo postų – premjerės rankose. Ji pirmadienį šį klausimą aptarė su prezidentu.
Apie galimą pasitraukimą ministrai paskelbė kilus skandalui dėl to, kad net gruodžio 8 d. įsigaliojus amerikiečių sankcijoms „Belaruskalij“, per Lietuvą toliau vyksta šios įmonės gaminamų trąšų tranzitas.
„Lietuvos geležinkeliai“ teigia dar lapkritį gavę avansinį mokėjimą iš „Belaruskalij“ 2–3 mėnesiams į priekį, todėl privalo vykdyti sutartį. Savo ruožtu „Lietuvos geležinkelių“ vadovas Mantas Bartuška tvirtina, jog teisinio pagrindo nutraukti sutarties su sankcionuota Baltarusijos trąšų gamintoja nebuvo, o jei taip būtų pasielgta, įmonei grėstų kelių šimtų milijonų eurų bauda.
Grupės krovinių vežimo bendrovė „LTG Cargo“ gruodį turėtų pervežti apie 1 mln. tonų trąšų. Tai reiškia, kad per Lietuvos teritoriją, kaip ir iki šiol, važiuos po 6–9 sąstatus per parą.
„Lietuvos geležinkeliai“ skaičiuoja, jog netekus JAV sankcionuotos Baltarusijos įmonės „Belaruskalij“ trąšų, įmonei reikėtų apie 49 mln. eurų subsidijų per metus.
Šaltinis: LRT.LT