Vilnietei Siaubą Sukėlė Paramedikų Elgesys Su Žmogumi: „Medikais Jų Pavadinti Negaliu, Greičiau Mėsininkais“

Naujausios žinios

Įvykio liudininkė pasibaisėjo Greitosios pagalbos darbuotojų elgesiu su bejėgiu vyriškiu. Pasak jų, pirmadienio popietę pliaupiant lietui pačiame sostinės centre be sąmonės tysojusį vyrą paramedikai į automobilį tempte tempė.

Susirūpinusi Lilija (vardas pakeistas, redakcijai žinomas – tv3.lt) naujienų portalui tv3.lt papasakojo apie matytą įvykį ir atsiuntė vaizdo įrašą.

„Medikai tą žmogų sužeidė. Gaunasi, ne žmogus, o šiukšlė“, – piktinosi moteris.

Matytą gabenimo iki automobilio sceną moteris apibūdino šitaip: „Jie jį įgrūdo.“

Praeiviai geranoriškai padėjo vyrui be sąmonės

Veiksmas vyko pirmadienį apie 14 val. ties Gedimino prospekto ir Vilniaus gatvių sankryža. Po stogeliu nuo lietaus besislepianti vilnietė pastebėjo netoliese ant žemės gulintį žmogų.

„Man nesimatė to žmogaus, tiktai kojos, pėdos išlindę, nes skelbimų cilindras užstojo. Būčiau kvietusi greitąją, bet jau mačiau, kad pagyvenęs vyriškis pražilęs apžiūrinėja tą žmogų ir telefonu kažką sako – man buvo aišku, kad jau kalbasi su greitąja“, – pasakojo moteris.

Pasak Lilijos, tuo momentu pylė kaip iš kibiro: „Mergina jauna buvo ir laikė lietsargį virš to gulinčio žmogaus.“

Greta ant plytelių parkritusio vyro šalia buvo nukritęs tuščias šampano butelis. Lilija stebėjosi: „Nesu girdėjusi, kad kas nors pasigertų, apsinuodytų nuo šampano.“

Todėl ji linkusi manyti, kad žmogui negera pasidarė nebūtinai nuo suvartoto alkoholio.

„Nežinia, ar čia jo tas butelis šampano, nes už kelių metrų gulėjo“, – pridūrė.


Patogiausias būdas sužinoti ir pamatyti daugiau turinio - sekti mūsų „Facebook“ puslapį


Vyras vilkėjo šortus, marškinėlius trumpomis rankovėmis, avėjo batus be kojinių.

„Pas jį buvo ant plikos kojos batai, bet dabar taip žmonės nešioja“, – svarstė vilnietė.

Gulinčiam vyrui, pasak liudininkės, buvo apie 35-eri. Greitoji galėjo privažiuoti arčiau, bet sustojo už dešimties metrų, dalijosi Lilija.

Medikų veiksmai žmogų žalojo dar labiau?

Pasak liudininkės, velkamas vyriškis du kartus išsprūdo paramedikams iš rankų.

„Atvažiuoja greitoji, labai atsainiai nenori imti to žmogaus. Ima už rankų ir tempia jį per tą grindinį. Ir jam batai nukrito, paskui pradėjo brūžintis kojos plikos į grindinį“, – su siaubu prisiminė ji.

„Kiekvieną kartą, kai nukrito, jis galva atsitrenkė į grindinį“, – pridūrė Lilija.

Tempimo metu žmogui nuo pėdų nusmukusią avalynę vienas medicinos darbuotojų surinko ir  įmetė į mašiną, sakė Lilija.

„Aš priėjau prie mašinos tada – jau neištvėriau. Žiūriu, jis guli ant grindų. Yra kušetė šalia, aptraukta celofanu, mėlyna. Ji tuščia“, – tvirtino moteris. Jos teigimu, paramedikai nesivargino žmogaus paguldyti pacientams skirtoje vietoje – paliko tysoti ant mašinos salono grindų.

Lilija pasipiktinusi klausė paramedikų, kodėl jie žmogų velka kaip maišą. Vienintelis atsakymas, kokio sulaukė iš paramedikų – pasiteisinimas, kad neužtenka lėšų.

Moteris dar bandė paprotinti greitosios pagalbos darbuotojus: „Nėra priežasties, ką jūs besakytumėte, nėra priežasties elgtis nežmoniškai. Tai jie uždarė man prieš nosį duris ir išvažiavo.“

Moteris svarstė, kokią įtaką toks paramedikų elgesys su bejėgiu piliečiu daro visuomenei.

„Jie rodo, kad galima su tokiu gulinčiu girtu žmogumi daryti, ką nori. Galima jį sužaloti, galima jo galvą trenkti į granitą kelis kartus. Ir taip elgiasi profesionalai medikai. Tai žmonės, kurie gauna algą, kad suteiktų pagalbą“, – baisėjosi moteris.

Jos teigimu, toks elgesys sukėlė rimtą riziką asmens gyvybei: „Jeigu jam būtų stuburas pažeistas, jie galėjo jį nužudyti.“

„Medikais jų pavadinti negaliu, greičiau mėsininkais arba šiukšlių krovimo specialistais“, – apibendrino moteris.

Pirmiausiai šauna mintis, kad prisiliuobė

„Gulintis žmogus – labai dažnai mes galvojame – girtas. O mano močiutė juk irgi nukrisdavo visa raudona, užtindavo. Irgi atrodytų kaip girta, o jai būdavo aukštas spaudimas“, – dalijosi Lilija.

Jos senelė dėl aukšto kraujospūdžio dar prarasdavo sąmonę. Moteris krimtosi, ar panašiomis aplinkybėmis į jos giminaitę numotų ranka: „Aš vis galvoju, jei mano močiutė ten gulėtų, tai niekas nepadėtų, ar ne? Sakytų: „Girta boba guli.“

„Mane skaudina toks nejautrumas žmonių.“ Jos teigimu, priklausomi nuo alkoholio gali tapti ir geri žmonės dėl įvairių priežasčių: depresijos, netekties, skyrybų ir pan.

Vilnietės nuomone, negalima nuo alkoholizmo kenčiančių žmonių nuvertinti.

„Jeigu dabar pradėsime „ar, jis girtas“, tai jį galima spardyti, sužaloti, prismaugti, pasitreniruoti, kaip nužudyti? Juk girtas“, – samprotavo ji.

Dėl įvykio pradėjo vidinį tyrimą

Kaip portalui tv3.lt sakė Vilniaus greitosios medicinos pagalbos stoties (VGMPS) direktoriaus pavaduotojas Aleksandras Naujūnas, įstaiga ketina rimtai atsižvelgti į incidentą.

Vos gavusi vaizdo medžiagą iš portalo tv3.lt, VGMPS administracija pradėjo tyrimą, kurio metu į minėtą iškvietimą vykę paramedikai turės pasiaiškinti dėl savo elgesio.

„Jeigu pasitvirtintų tos aplinkybės iš tikrųjų, kad buvo viskas atlikta taip, kaip matome, tai tas vertinimas negalėtų būti teigiamas. Iš tikrųjų veiksmai pirminiai yra atliekami ir yra pavesta ištirti“, – nurodė A. Naujūnas.

VGMPS iki portalo tv3.lt kreipimosi informacijos apie nederamus darbuotojų veiksmus neturėjo.

Tyrimo metu bus tikslinamos visos aplinkybės, o kol kas A. Naujūnas plačiau papasakoti apie įvykį negalėjo: „Neatlikus tyrimo man būtų visgi sudėtinga komentuoti, dėl ko ir kaip viskas vyko, kokia priežastis buvo kvietimo ir panašiai.“

„Ta pirminė medžiaga, pirminis vaizdo įrašas, aišku, suponuoja tokį pirminį neigiamą labai požiūrį apskritai į tiek medikų veiksmus, į pačią įstaigą ir pan. Komentuoti plačiau dabar aš tikrai negalėčiau vien dėl to, kad turi būti gauti ir darbuotojų paaiškinimai, (…) gautos tyrimo išvados“, – pridūrė VGMPS direktoriaus pavaduotojas.

Paklaustas, kaip apskritai medikai turėtų elgtis su žmogumi be sąmonės, A. Naujūnas atsakė: „Žinoma, kiekviena situacija turi būti vertinama individualiai. Vis tik medikas turi įvertinti tą pacientą, kuriam teikiama pagalba, jo sąmonės būklę, galimų traumų pobūdį ir kokios jos. Kada neštuvai naudojami, kada gali būti nenaudojami.“

Jis buvo dėkingas už suteiktą informaciją, nes įstaigos administracija turi galimybę reaguoti – atlikti reikiamus veiksmus.

„Pirminė informacija nėra galbūt priimtina kaip teigiama, bet dėl tokios informacijos gavimo įstaiga turi galimybę priimti sprendimus, kurie padėtų gerinti įstaigos veiklą“, – apibendrino VGMPS atstovas.

Panašus atvejis – ir Palangos kurorte

O Lilija su abejingu paramedikų elgesiu susiduria jau ne pirmą kartą. Ji prisiminė, kad prieš trejus metus panašus incidentas įvyko Lietuvos pajūryje – Palangoje.

Gatvėje gulėjo girtas žmogus ir Lilija atliko savo pilietinę pareigą – pranešė greitajai pagalbai. Tačiau moters nuostabai, paramedikai pareiškė nenorintys vykti į įvykio vietą. Aš paskambinau ir greitoji nenorėjo važiuoti. Jie teisinosi neva neturintys pakankamai automobilių.

„Sako man: jūs ten jį pakratykite, papurtykite. (…) Aš sakau: aš nesu medikė, nežinau, ar jis alkoholiu apsinuodijo, o gal jam kažkas kita, gal širdis, insultas. Aš papurtysiu – aš galiu pakenkti“, – prisiminė Lilija.

Pasak jos, tik medikų pareiga yra nustatyti, kokia paciento prastos būklės priežastis.

Moteris stebėjosi, kaip atsakinti darbuotojai gali nenorėti važiuoti į įvykio vietą: „Kažkokia eilės tvarka turi būti. Pakviečia – ir važiuoji. Tai ne kažkoks pasirinkimas, kad pas šitą važiuosime, o pas šitą – ne.“

Juk galima apsinuodyti bet kuriais maisto produktais, ne vien alkoholiu, svarstė moteris.

„O jeigu apsinuodijo grybais, kaip tada? Alkoholiu apsinuodijo – nevažiuos, o jei grybais – važiuos? Tokie neteisingi dvigubi standartai yra“, – teigė ji.

Šaltinis: tv3.lt


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e