Kai dauguma apie galimas grėsmes kalba tik teoriškai, 86-erių vilnietis Algimantas Žukauskas nusprendė veikti – ruošdamasis galimai dienai „X“, Vilniuje, Antakalnio rajone, buvusiuose garažuose jis įsirengė asmeninę slėptuvę. Iš dviejų 20 kvadratinių metrų patalpų vyras savo rankomis sukūrė erdvę, kurioje esant reikalui gali apsistoti ne tik pats, bet ir keli kiti žmonės.
Nors slėptuvėje nėra prabangių sistemų, joje – viskas, ko gali prireikti ekstremalioje situacijoje: nuo vandens ir miegojimo vietų iki dujinės viryklės bei veikiančio šaldytuvo.



Slėptuvė atsirado ne iš baimės, o iš noro pasiruošti
Pasak Algimanto, konkretus įvykis ar grėsmė jo neprivertė imtis šio projekto – idėja gimė iš praktiško poreikio sutvarkyti apleistus garažus.
„Toks plotas buvo užkrautas, reikėjo tvarką daryti, pagalvojau, kad tuo pačiu slėptuvę galima įrengti. Ten šalia yra slėptuvių, bet labai daug žmonių susirinks, kitiems vietos nebus, dar užims. Pagalvojau, kad geriau kitiems lieka vietos“, – sako vyras.
Garažuose, kurių bendras plotas siekia apie 40 kvadratinių metrų, teko išvežti senus baldus, mokymo priemones, buitinę techniką.
„Buvo tokių skalbimo mašinų, šaldytuvų. Skalbimo mašinas išmetėme, slėptuvėje jos nelabai reikalingos, o šaldytuvą pasilikau, nes buvo dar veikiantis. Pagalvojau, kad bus galima atšaldyti, pasidėti maistą atsargai“, – pasakoja Algimantas.
Slėptuvės įrengimas, anot jo, buvo ne vargas, o malonus procesas.
„Gi visada gyvenime reikia ką nors pasitvarkyti. Namuose tai sodą tvarkai, tai dar ką nors, kai buvo darbas, reikėjo dirbti vis ką nors.
Nėra tokių išskirtinių [iššūkių], kad būtų buvę kas nors sunku. Aplamai gyvenimo sunkumus reikia įveikti su malonumu ir tiek, tada bus malonu dirbti ir ką nors pasidaryti“, – atvirauja pašnekovas.

Patogi ir apgalvota erdvė ekstremalioms situacijoms
Slėptuvė įrengta praktiškai – ją galima naudoti ne tik ekstremalios situacijos metu, bet ir kaip laikiną gyvenamąją erdvę.
Viduje yra dvigulė sofa-lova, sulankstoma lovelė, čiužinys ir pagalvėlės. Taip pat – šaldytuvas, elektrinė viryklė bei dujinė viryklė, skirta naudoti, jei dingtų elektra.
„Atsivežiau iš namų dujinę viryklę, jei nebūtų elektros, būtų galima pasišildyti vandenį“, – aiškina jis.
Vandens atsargomis Algimantas jau pasirūpino, tačiau maisto slėptuvėje nelaiko – jį ketina atgabenti prireikus.
„Vanduo negenda, o maistas genda, tad slėptuvėje jo nelaikome. Namie turime ilgo galiojimo produktų, kaip ikrai ar žuvų kepenėlės – jei prireiks, tą pačią dieną nunešime.
Kruopose gali įsiveisti kandys, viskas susensta, tenka išmesti. Verčiau laikyti namuose, vartoti kasdien ir, kai reikės, tiesiog nusipirkti“, – sako jis.
Paklaustas, ką darytų, jei nutrūktų elektros tiekimas, pašnekovas nesutrinka – šis scenarijus taip pat apgalvotas. Nors generatoriaus dar neturi, tačiau jau dabar planuoja jo įsigijimą.
„Dabar planuoju įrengti benzininį elektros generatorių, nes automobilis pas mane benzininis, žoliapjovės traktoriukai irgi benzinu varomi – tai viskas sueina. Tas pats ir namuose – nesunku būtų jį pervežti į slėptuvę arba laikyti ten.
Daug kam pernai žiemą dingo elektra, tai šaldytuvai išsijungė, maistas sugedo. Kad taip neatsitiktų – geriau turėti generatorių, jis ten bus“, – teigia Algimantas.
Jo teigimu, slėptuvėje gali glaustis iki keturių žmonių. Tačiau, jei prireiktų, vietos atsirastų ir daugiau – namuose jis turi porą papildomų sulankstomų lovų, čiužinių, pagalvių.
„Gana tvirtos sienos, perdangos. Tie garažai ne po žemėmis, bet virš žemių, nes yra supilti tokie kalneliai, perdangos labai tvirtos, čia statyta prieš 20 metų, o ant viršaus kotedžai yra“, – pasakoja jis.
Algimantas džiaugiasi, kad jo sprendimas įsirengti slėptuvę ne tik jam pačiam, bet ir kitiems tapo įkvėpimu. Jis pastebi, kad pavyzdys paskatino žmones susirūpinti savo saugumu ir pasiruošimu ekstremalioms situacijoms.
„Kitoje vietoje, viename bute, yra sandėliukai po namu. Ten buvo bendrijos susirinkimas, o sandėliukai buvo apleisti, niekas nežinojo, kieno jie yra ir kaip kas juos naudoja. Paaiškinęs savo pavyzdį aš paskatinau žmones susirūpinti ir pasvarstyti, ką galima padaryti.
Po mūsų pokalbio jie beveik susitarė, kad reikėtų susirinkti visus savininkus ir išardyti nenešamas sienas, kad keliose atskirose patalpose būtų galima sujungti erdvę ir įrengti vietą, kur žmonės galėtų pasislėpti“, – džiaugiasi Algimantas.