Vis daugiau lietuvių išdrįsta nusimesti savo liemenėles, tikina sveikos gyvensenos lektorė, sertifikuota dao praktikų instruktorė Edita Esenku Šimkutė. Pati daugiau nei dešimt metų viršutinės apatinių dalies nenešiojanti Edita šiemet jau penktus metus iš eilės moteris pakvietė priimti iššūkį – 30 dienų atsisakyti liemenėlės. Visas tokio iššūkio nepabūgusias moteris ji pakvietė prisijungti prie uždaros „Facebook“ grupės, kuris taip ir pavadinta – „30 dienų BE LIEMENĖLĖS“.
„Iššūkis pabūti be liemenėlės veda į sveikatingumą. Lygiai taip pat, kaip kvietimas atsisakyti kavos ar cukraus, – lygina ji. – Šiemet prie visą liepą vykusios iniciatyvos prisijungė dar daugiau moterų negu sulaukdavau ankstesniais metais – iš viso apie 9400. Tarp jų buvo ir senbuvių, ir naujokių.“
Edita įsitikinusi, kad atsisakyti liemenėlės verta visų pirma dėl sveikatos, tačiau pastebi, kad tam dažnai trukdo nepagrįstos baimės. „Moterys baiminasi, kad kas nors gali tai pamatyti, bet aš užtikrinu, kad tikrai niekas specialiai netyrinėja, ar tu nešioji liemenėlę, ar ne. O išdrįsusios paskui pasakoja, kad iš tiesų niekas nė nepastebi, juokiasi, kad artimiausia draugė ar sesuo tik po mėnesio pamatė. Aš pati per visus dešimt metų nė karto nesu susidūrusi su jokiais nemaloniais komentarais, gal tik per eilinę sveikatos patikrą nustebinau gydytoją, kai teko pasikelti marškinėlius“, – šypsosi iniciatyvos sumanytoja.

Apie mėnesį tai, kodėl kiekvienai moteriai verta atsisakyti liemenėlės, Edita plačiau papasakojo Delfi Moterims.
Kviesdama į savo organizuojamus tantrinių praktikų užsiėmimus pasakydavau moterims ateiti be liemenėlių. Paskui kai kurios prisipažindavo, kad iš pradžių išgirdus tokį prašymą joms būdavo nejauku, o paskui tik džiaugdavosi, kad štai visą savaitgalį buvo be liemenėlės. Mane tai labai stebindavo – kaip žmogus sureikšmina tokį paprastą dalyką? Galvodavau, kad normalu bent jau namie nenešioti liemenėlės, bet sužinojau, kad kai kurios net ir miega su jomis. Todėl norėjau į tai atkreipti dėmesį, kad moterys suklustų ir žinotų, jog jos gali būti be liemenėlės tiek namuose, tiek viešose vietose.
Taigi pirmiausia iniciatyva atsirado iš noro padrąsinti. O paskui dar tą norą pastiprino žinios iš papildomosios ir alternatyviosios medicinos magistro studijų Klaipėdos universitete, kai pradėjau nagrinėti mokslinius tyrimus ir sužinojau, kad liemenėlės turi neigiamos įtakos sveikatai.
– Kodėl nešioti liemenėles nėra sveika? Ką rodo tyrimai?
– Yra sakančių, kad tereikia išsirinkti tinkamą liemenėlę – ir jokios įtakos sveikatai nebus, tačiau net 80 proc. moterų nešioja netinkamo dydžio liemenėlę, t. y. per mažą. Nenuostabu, kad po tų 30 dienų iššūkio vėl užsisegusios savo liemenėles moterys pajunta, kad jos varžo. Jei jau negalite ar nenorite būti be liemenėlės, tai bent išsirinkite tinkamo dydžio, nevaržančią liemenėlę. Sportinė liemenėlė arba braletė yra geresnis pasirinkimas nei liemenėlė su lankeliais, poroloniniais paminkštinimais ar sagtelėmis, kurios irgi spaudžia.
Didžiausias pavojus sveikatai kyla su liemenėle išbuvus 12 ar daugiau valandų per dieną, tad nešiojančioms patariu ją nusisegti bent namuose, po darbo. Įrodyta, kad labai užspaudžiančios liemenėlės gali trikdyti kvėpavimą ir net virškinimą. Tai veikia ir autonominę nervų sistemą.

Nemažai tyrimų įrodę, kad liemenėlių nešiojimas susijęs su vėžiniais susirgimais. Tai paaiškinama labai paprastai – segima liemenėlė užspaudžia limfotaką ir tai gali turėti įtakos cistų formavimuisi krūtyse. Žinoma, tai nereiškia, kad tai yra vienintelis faktorius, lemiantis vėžinius susirgimus, taip nėra, bet tai yra dažna priežastis. Būna, moterys pasidžiaugia, kad turėtos nepiktybinės cistos sumažėjo arba net išnyko, kai nustojo nešioti liemenėles ir šios nebespaudė. Jei dar moterys darosi krūtų savimasažą, tai iš tiesų gali pastebimai pagerinti savo sveikatą.
Dar vienas tyrimas paneigė plačiai įsišaknijusį mitą, kad jei liemenėlės nedėvėsi, tai krūtys nutįs iki bambos. Tai absoliutus melas. Yra atvirkščiai – tų moterų, kurios dėvi liemenėlę, krūtys nusileidžia žemiau, mat kai krūtys visada prilaikomos, natūrali krūtų parama nedirba. Man net pasakojo moterys, kurios gimdžiusios ir žindžiusios, kad turėtas nutįsusias ir subliuškusias krūtis joms pavyko pasiputlinti ir pasikelti būtent nebedėvint liemenėlės ir reguliariai darant krūtų masažus.
– Ar lengvai moterys pasiryžta tokiam iššūkiui? Kokioms moterims išsilaisvinti nėra taip jau lengva?
– Sunkiausiai liemenėlių atsisako didelių krūtų savininkės ir tos, kurių krūtinės labai mažos. Didelę krūtinę turinčios moterys net nenori priimti informacijos, kad galima būti be liemenėlės. Tuo metu mažų krūtinių savininkės turi įvairių išgyvenimų: kaip aš čia būsiu be liemenėlės, atrodysiu kaip berniukas. Iš pradžių jos moteriškesnės jaučiasi su liemenėlėmis, tačiau po iššūkio sako, kad vėl pamilo savo kūną ir pradėjo džiaugtis savo krūtine tokia, kokia ji yra.

– Ar kitais metais iniciatyvą vėl vykdysite?
– Žinoma, nes moterys nori, kad jas kuruočiau, pasakočiau apie krūtų sveikatą, kartu laužytume tabu temas, nes tai vis dar neliečiama tema. Aš džiaugiuosi, kad jos priima tokią informaciją. Mūsų bendruomenė labai draugiška ir palaikanti viena kitą. Vis daugiau moterų dabar yra drąsiau būti be liemenėlės ir viešojoje erdvėje, ne tik namuose, todėl labai džiaugiuosi šiuo prieš penkerius metus pradėjusi šį projektą ir tikrai savo sumanytą iššūkį tęsiu.