Elonas Muskas pareiškė, kad jo socialinių tinklų platformos „X“ funkcija, suteikiančia vartotojams galimybę atlikti galimai klaidinančių įrašų faktų patikrinimą, yra „žaidžiama“ dėl Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio ir pažadėjo ją „sutvarkyti“.
E. Muskas tokį pažadą davė po to, kai jo bendražygis JAV prezidentas Donaldas Trumpas pastarosiomis dienomis užsipuolė buvusį savo sąjungininką V. Zelenskį, apkaltindamas jį tuo, kad yra „diktatorius“ ir pats pradėjo Ukrainos karą su Rusija – būtent tokį naratyvą jau ilgą laiką skleidžia Maskva.
Po tokio kardinalaus pozicijos pokyčio socialinių tinklų vartotojai, įskaitant šokiruotus oficialius Europos asmenis ir žurnalistus, platformoje „X“ stojo ginti Ukrainą ir V. Zelenskį.
Daugelis iš jų pasinaudojo „Bendruomenės pastabų“ (angl. Community Notes) funkcija, suteikiančią vartotojams galimybę įrašus, kuriuose gali būti skelbiama dezinformacija, papildyti juos paneigiančia medžiaga.
Unfortunately, @CommunityNotes is increasingly being gamed by governments & legacy media.
— Elon Musk (@elonmusk) February 20, 2025
Working to fix this …
It should be utterly obvious that a Zelensky-controlled poll about his OWN approval is not credible!!
If Zelensky was actually loved by the people of Ukraine, he… https://t.co/gy0NjtPwiq
„Deja, vyriausybės ir senosios žiniasklaidos priemonės vis dažniau žaidžia funkcija @CommunityNotes. Pasistengsiu tai sutvarkyti“, – ketvirtadienį platformoje „X“ rašė E. Muskas.
„Turėtų būti visiškai akivaizdu, kad Zelenskio kontroliuojama apklausa apie JO PATIES populiarumo reitingus nėra patikima!!“, – tęsė jis, pridurdamas: „Iš tiesų ukrainiečiai jo nekenčia, todėl jis atsisako surengti rinkimus.“
E. Muskas atkartojo D. Trumpo kaltinimus V. Zelenskiui.
„Jei V. Zelenskis iš tikrųjų būtų mylimas Ukrainos žmonių, jis surengtų rinkimus. Jis žino, kad pralaimėtų triuškinamai, nepaisant to, kad užvaldė VISĄ Ukrainos žiniasklaidą, todėl atšaukė rinkimus. Iš tikrųjų Ukrainos žmonės jį niekina, todėl jis atsisakė surengti rinkimus“, – teigė E. Muskas, nepateikdamas įrodymų. „Aš kviečiu Zelenskį surengti rinkimus ir tai paneigti. Jis to nepadarys“, – toliau rašė jis.
2022 m. Rusija užpuolė Ukrainą.
V. Zelenskio penkerių metų kadencija baigėsi pernai, tačiau pagal Ukrainos įstatymus karo metu rinkimus rengti nebūtina.
Šį mėnesį Kyjivo Tarptautinio sociologijos instituto atliktos visuomenės apklausos rezultatai rodo, kad V. Zelenskį palankiai vertina 57 proc. apklaustųjų, be to, jis „nepraranda savo legitimumo“.
Socialiniuose tinkluose nuo seno gausu dezinformacijos – tuo tarpu tokiems tradiciniams žurnalistikos kanalams, kaip dienraščiai, vienam po kito užsidarant, didelė dalis Jungtinių Valstijų gyventojų naujienas sužino būtent iš šių tinklų.
E. Muskas „Bendruomenės pastabų“ funkciją pristatė po to, kai 2022 m. įsigijo socialinių tinklų platformą, anuomet besivadinusią „Twitter“, ir iš pagrindų pakeitė daugumą jos saugumo ir turinio priežiūros funkcijų.
Platformų „Facebook“ ir „Instagram“ patronuojančioji kompanija „Meta“ praėjusį mėnesį paskelbė nebesinaudosianti profesionalių faktų tikrintojų paslaugomis ir vietoje to įdiegsianti į „Bendruomenės pastabas“ panašią funkciją.
D. Trumpą dėl radikaliai pasikeitusios pozicijos Ukrainos atžvilgiu sukritikavo ir keletas nuosaikiųjų respublikonų.
„Šį karą pradėjo Putinas. Putinas vykdė karo nusikaltimus. Putinas yra savo oponentus žudantis diktatorius. ES Ukrainai davė daugiau. Zelenskio populiarumas yra didesnis nei 50 %. Ukraina nori priklausyti Vakarams, Putinas Vakarų nekenčia“, – platformoje „X“ trečiadienį rašė Nebraskai atstovaujantis Kongreso narys Donas Baconas.
„Man nepriimtina tokia George’o Orwello sugalvota dviguba mąstysena“, – pridūrė jis, omenyje turėdamas antiutopinio romano „1984-ieji“ autorių.