Garsi nuomonės formuotoja, tinklaraščio „BabyBlog“ autorė Sotera Šveikauskaitė dėl kontraceptinės spiralės prieš kelias dienas atsidūrė ligoninėje. Jai teko atlikti operaciją ir iš medikų išgirsti gąsdinančią naujieną – rastas auglys ir kelios cistos. Kas nutiko ir kaip situaciją vertina medikai? Apie tai – LNK reportaže.
– Grįžote iš ligoninės. Kaip jaučiatės? Ar galėtumėte trumpai papasakoti, kas nutiko?
– Jaučiuosi dabar gerai. Mane, kaip sakau, įkvepia didelės nelaimės, nutikimai dideliems, gražiems projektams. Tačiau apie viską nuo pradžių. Kas nutiko? Staiga vakare pradėjau labai stipriai kraujuoti. Nesu žmogus, kuris, jei kažkas nutinka, bėga į ligoninę. Kadangi esu iš medikų šeimos, žinau medikų darbą, kaip jie užimti ir tikrai nesinori išnaudoti jų laiko. Guluosi į lova, bet atrodo kažkaip keista, taip neturėtų būti. Paskambinu savo draugei ginekologei, klausiu: ar čia okay, ar reikėtų važiuoti (į ligoninę)? Tiesiog kažkokia nuojauta. Ir ji sako: greičiau važiuok į priimamąjį. Tai mes 23.30 val. susidėjome daiktus ir greitai išvažiavome. Man iškart gydytoja pasakė: guldome, reikia stabdyti kraujavimą, gerai, kad atvažiavai. Pradėjome galvoti, nuo ko čia gali būti. Buvo taip, kad aš prieš dvi dienas išsiėmiau savo hormoninę spiralę, kurią įdėjo gydymo tikslais dėl gausių mėnesinių ir t. t. Tai tokia reakcija buvo – hormoninis kraujavimas. Kitą rytą atėjo apžiūrėti gydytoja, sakė, reikia staigiai operuoti. Išoperavo. Buvo pirmoji mano operacija.
– Ar jūs žinojote apie galimus padarinius sveikatai?
– Tai va, aš nežinojau. Todėl ir pradėjau dalytis savo istorija. Ne dėl to, kad sumenkinčiau ar pasakyčiau „ne, nesidėkite, jei turite, išsitraukite“, bet pradėjau kalbėti, nes aš pati nežinojau. Kai ateini pas gydytoją, tikiesi, kad jis tau pasakys, paaiškins, pasitiki. Sakė: viskas bus gerai, fainai, gyvenimas pasikeis. Tiesiog kaip saldainį nupiešė. Mėnesinės bus geresnės, nebeskaudės. Tik kai įsidėjau spiralę, manęs neperspėjo, kad už trijų mėnesių turiu ateiti patikros. Čia irgi svarbus dalykas, jei kas nors įsidėsite, būtinai žinokite, kad turite tikrintis, ar viskas vietoje. Labai daug atvejų, kad jos iškrenta, įauga ir pan. Kitas dalykas – turite pradėti reguliariai darytis tiek pilvo, tiek krūtų echoskopiją. Aš neturėjau nei cistos, nei jokių darinių. Dabar pas mane rado gerybinį auglį, kokias šešias cistas, man slenka plaukai. Aš galvojau, kas, iš kur, kaip, galvojau, viskas dėl Dubajaus – galbūt prastas vanduo, pokyčiai. Man viskas paaiškėjo dabar, po tiek laiko, paskaičius informacinį lapelį, kad tai gali būti šalutiniai padariniai. Man yra labai smarkiai išslinkę plaukai, atsiradę kūne daug cistų, gerybinis auglys, aš stipriai nukraujavau, man darė gimdos valymą ir turėjau pirmą operaciją. Žodžiu, daug visokių dalykų. Ir, kai pradėjau dalytis šia istorija, iš moterų sulaukiau šimtų istorijų, kas nutiko joms, kokie buvo padariniai. Tai norėjosi kalbėti viešai apie tai, kad jūs žinotumėte, įsivertintumėte, apsvarstytumėte, ar tikrai reikia, kad žinotumėte, kas gali būti ir ką reikia daryti.
Šią situaciją pakomentavo ir Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojas akušeris ginekologas Gediminas Mečėjus.
– Ar spiralė yra dažnai naudojama praktikoje ir ar dažnai rekomenduojama gydytojų?
Ir, kai pradėjau dalytis šia istorija, iš moterų sulaukiau šimtų istorijų, kas nutiko joms, kokie buvo padariniai.
– Naudojama gana dažnai ir ypač rekomenduojama gydytojų ne kontracepcijai, bet kai mėnesinių metu per daug gausiai kraujuojama ir nematome kitos aiškios priežasties. Tai vadinama idiopatiniu kraujavimu. Taigi spiralė – viena pagrindinių priemonių dėl per daug gausaus kraujavimo mėnesinių metu. Jeigu yra kokia nors organinė patologija – polipas, mioma, vėžys, kažkas tokio, niekas spiralės nenaudoja.
– Trumpas jūsų vertinimas: spiralė yra žalingas ar jokios žalos kaip ir nekeliantis dalykas?
– Gyvenimas yra žalingas, nuo to pradėkime. Absoliučiai kiekviena priemonė turi pliusų, turi minusų. Viskas yra blogybė – valgyti yra blogybė, miegoti per daug ar per mažai yra blogybė. Kai turime dvi blogybes, visada stengiamės rinktis mažesnę. Paprastas pavyzdys – per daug gausus kraujavimas reprodukcinio amžiaus – 35–45 metų – moteriai, nematome jokios aiškios organinės patologijos, bet ji sako: aš jau pavargau, kai prasideda mėnesinės, negaliu išeiti iš namų, keliuosi nuo kėdės, apsižiūriu, ar nėra raudonos dėmės, turiu nešioti vadinamuosius pampersus – naktinius paketus, jaučiu diskomfortą. Ką jau kalbėti apie hemoglobino kritimą, gyvenimą su deguonies pernešėjo trūkumu. Taigi natūralu, reikia pasirinkti, ar gyventi šitaip, ar panaudoti kažkokią priemonę, ar spiralę, ar kitą gydymą, ir susitaikyti su galimais pašaliniais poveikiais. Turime pasverti, kuri blogybė yra mažesnė.