Kas yra toji grupuotė, policijai trukdanti ieškoti pagrobtų vaikų?

Žmonės

Ieškoti iš Kauno globos įstaigos, kaip manoma, tėvų pagrobtų vaikų – pareigūnams naujas iššūkis, nes Vilčinskai pasiskelbę suverenais. Tokie asmenys atsisako dokumentų, nepripažįsta valstybės institucijų, kai kurie jų elgiasi agresyviai, ilgisi sovietmečio. Saugumas juos stebi, bet Lietuvoje dar tik daigeliai, lyginant su Vakarais.

Ieškodama iš Kauno globos įstaigos pagrobtų trijų mažamečių, policija susidūrė su, generalinio komisaro žodžiais, įdomia visuomenės grupe. Juos išsivežę tėvai save vadina suverenais.

„Matome jų gyvenimo filosofiją, tikslus, tai policijai irgi yra tam tikras naujas iššūkis“, – žurnalistams sakė generalinis komisaras Renatas Požėla.
 
Saugumas įspėja, kad suverenų konfliktai su valstybės institucijomis aštrėja. Tokie asmenys atsisako paso, nepripažįsta kitų dokumentų, kaip ir valdžios, teismų, policijos, vairuotojo pažymėjimų, mokslo įstaigų. Jeigu žmogus turi dokumentus, jis – nelaisvas.

„Pavyzdžiui, vienas iš skiriamųjų bruožų yra vieši pareiškimai. Kad tu turi atsisakyti neva ryšio su valstybe. Pareikšti, ten tavo tėvo vardas, tavo tikrasis vardas, kad tu esi gyvas žmogus“, – LNK sakė tinklaraštininkas Skirmantas Malinauskas

Suverenai gamina savo dokumentus ir ženklus, pavyzdžiui, automobilio numerius. Kai kurie jaučia nostalgiją sovietmečiui.

„Manoma, kad yra apie keli šimtai asmenų, kurie save tapatina su suverenais ir šituo judėjimu. O aktyviai besireiškiančių yra keliasdešimt asmenų“, – komentavo Valstybės saugumo departamento (VSD) atstovė Aurelija Vernickaitė. 

Lietuvoje suverenų judėjimas išpopuliarėjo per pandemiją: sudarė iliuziją, kad galės nepaisyti ribojimų. Atstovai dalyvavo ir Šeimų maršo mitinguose. Pavyzdžiui, himną prie Seimo giedojusi moteris taip pat save vadino suverene. Panaikinus pandemijos suvaržymus suverenų populiarumas sumažėjo, jų skaičius augti nustojo.

„Kai tai pavieniai atvejai, daugiau atrodytų psichiatrinės ligoninės reikalas. Man atrodo, kad kažkuris vienas ir yra ten“, – teigė Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto pirmininkas Laurynas Kasčiūnas. 

Anot L. Kasčiūno, jeigu atsirastų tokių daug, nebebūtų juokinga. Pernai Vokietijoje suverenų sekėjai buvo suimti dėl sąmokslo nuversti valdžią.

Nors Lietuvos policijai tai nauji iššūkiai, amerikiečiams pažįstami.

„Nuosekliai išpažįstant suverenų judėjimo idėjas, tie susidūrimai su pareigūnais praktiškai neišvengiami“, – įsitikinusi A. Vernickaitė

Pavyzdžiui, Amerikoje pasitaiko atvejų, kuomet žmonės atsisako pateikti dokumentus, neva jiems įstatymai negalioja. „Gyvųjų žmonių“ judėjimas atsirado Jungtinėse Valstijose praeito amžiaus pabaigoje. Kartu atsirado terminas „popierinis terorizmas“, kai asmuo valdžios institucijas užverčia absurdiškais raštais, kaltinimais, įžeidimais. Už tai, kartu ir klastojamus dokumentus, mokesčių vengimą suverenai Amerikoje gauna ir keliasdešimt metų kalėjimo.

„Pavyzdžiui, Jungtinėse Valstijose ginklų naudojimas buvo vienas iš skiriamųjų bruožų: aš esu tiek stiprus, kiek galiu pats apsiginti. Ar mes norėtume gyventi visuomenėj, kur vienas suverenas iš kito paima automobilį ir sako: aš esu stipresnis“, – pasakojo S. Malinauskas

O kai atsiranda kitokį požiūrį į valstybę turinčių grupių, anot nacionalinio saugumo komiteto pirmininko L. Kasčiūno, prie jų atsiranda ir įvairių veikėjų.

„Jie prilimpa ir bando sau pasidaryti politinių dividendų. Aš nežinau ar Celofanas suverenas, tuo nesidomėjau. Bet natūralu, kad ieško šitose grupėse sąjungininkų“, – kalbėjo L. Kasčiūnas

Vilčinskai ir Antanas Kandrotas-Celofanas jau bandė vaikus iš Kauno globos įstaigos išsivežti birželį, bet sutrukdė pareigūnai.

Dabar Vilčinskų ieško Lietuvos ir užsienio policija. O mikroautobusas buvo rastas Tytuvėnuose, kur gyvena Celofano mama.


TikrojiLietuva.net
Palikti komentarą

Pasidalinti Facebook'e