TV laidoje „Atliekų kultūra“ kiekvieną kartą savo įžvalgomis tvarumo klausimais dalijasi skirtingi žinomi žmonės. Šįsyk „Atliekų kultūros“ objektyve – vienas ryškiausių Lietuvoje šou menų: TV laidų prodiuseris ir vedėjas Arūnas Valinskas.
Žinomas vyras atskleis, kad turėdamas namus ne tik Lietuvoje, bet ir Kipre, turi galimybę stebėti kipriečių atliekų tvarkymo sistemą, kurios praktiškai nėra. „Jaučiuosi, tarsi stebėdamas Lietuvą prieš 35 metus“, – sako jis.
Dar Arūnas stebisi kipriečių požiūriu: pamatę svetimą šiukšlę ant žemės, jie niekuomet jos nepakels. „Juk čia ne mano. Alachas numetė, Alachas ir pakels“, – taip dažnai teisinasi kipriečiai, ramiai praeidami pro šiukšles, esančias tiesiai po kojomis.
Parduotuvėje niekada nesutiksite Arūno Valinsko: atskleidė, kodėl
Paklaustas, kas judviejų su Inga namuose Lietuvoje užsiima namų tvarkymu, skalbimu ir kita ruoša, Arūnas tiesiai šviesiai atsako: ekonomė. Pasirodo, judviejų su Inga namas net 700 kv., tad, jei tai darytų patys, ko gero, niekada neišeitų iš namų. Ar kada matėte Arūną Valinską parduotuvėje? Ne? Tiesą sakant, ir negalėjote matyti, nes vienas iš nemaloniausių užsiėmimų: vaikščioti į drabužių ar maisto prekių parduotuves. Visa tai, ko reikia, šeima užsisako internetu su pristatymu į namus.
Paklaustas, ar jis yra kažkada praleidęs laiką veltui, Arūnas atsakė, kad vieną kartą teko oro uoste laukti jungiamojo skrydžio 10 valandų ir tas laikas jam pasirodė tiesiog bergždžiai iššvaistytas. Bet, čia pat pridūrė:
„Man tada tokia baisi mintis į galvą šovė: kažkada, kai Tu jausi, kad Tau liko paskutinis pusvalandis, ar 10 minučių šitam pasauly ir tu prisiminsi tas 10 valandų: na, vat dabar jas dar pridėk, kad pamatyt tą saulės šviesą: galbūt taip kažkada aš prisiminsiu tas 10 valandų. Reiškia, jos nebuvo praleistos be reikalo“, – įsitikinęs Arūnas. Išties, šį kartą žinomą vyrą laidoje pamatysime visai kitokį: kiek jautresnį, atviresnį, bet, kaip visada, nestokojantį humoro jausmo.
Rimtojoje „Aktualu“ temoje kalbėsime apie kompostą: dirvožemiui pagerinti tokį perkate parduotuvėse? Po šios laidos pakeisite savo nuomonę. Mat yra dar ir kita alternatyva, beje, ženkliai draugiškesnė piniginei. Kompostą galite įsigyti savo regiono sąvartyne, didelių gabaritų atliekų bei žaliųjų atliekų surinkimo aikštelėse, kuriose priimamos žaliosios atliekos: tai nugenėti medžiai, lapai, žolė – visa tai, ką pristatėte, tarkime, prieš metus, tapo kuo puikiausiu kompostu – žinoma, jei kartu su tokiomis atliekomis neišmetėte stiklo taros ar akmenų.

Numatydami tai, atliekų tvarkytojai apsiginklavo įvairia technika, padedančia tokias atliekas atskirti, bet būdami sąmoningais ir elgdamiesi atsakingai, būsite tikri, kad kompostas, kuris sugrįžta pas Jus į daržą ar šiltnamį bus tikrai kokybiškas. Štai į Utenos nepavojingų atliekų sąvartyną atvykęs gyventojas Dainius tokį kompostą renkasi ne tik dėl to, kad jis pigesnis, bet ir dėl to, kad jis nėra supakuotas į plastikinius maišus kaip parduotuvėse. O kodėl šis dirvos pagerintojas – tikras vaistas nualintai žemei, sužinosite jau šį šeštadienį TV laidoje „Atliekų kultūra“.
„Antro šanso“ rubrikoje: vaikinai, sugalvoję, kad iš automobilių variklių diržų galima pagaminti tikrus diržus žmonėms. Ši mintis jiems kilo vaikščiojant miške ir radus išmestą variklį. Tuomet jiedu pagalvojo, kad visai įdomiai turėtų atrodyti automobilinio diržo transformacija į tikrą vyrišką diržą ir jie ėmėsi darbų.
Kol išsigrynino gamybos technologiją, praėjo nemažai laiko, bet vaikinai džiaugiasi, kad pavyko diržus pagaminti be atliekų: mat likusius nuo diržo gamybos galiukus vaikinai taip pat panaudoja pakabukų gamybai.