Ketvirtadienį „Facebook“ kilus aštriam konfliktui dėl ministrės primininkės Ingridos Šimonytės Mišrios Seimo narių grupės frakcijos seniūnei Agnei Širinskienei išsakytų žodžių, Seimo konservatorių frakcija sako tokio pasisakymo nesvarstysianti, nes tai – asmeninis premjerės susirašinėjimas.
Pasmerkė Širinskienė
„Šūde maudytis yra Jūsų asmeninis pasirinkimas, nors ir kasvakar tą darykit, jeigu Jums malonu. Skundo nesitikėkit, nes dar nebuvo, kad žinočiau, ką tuose tyruose savo lakštingalos balsu suokiat. Bet patarėjų mano malonėkit nebūtais dalykais nekaltint“, – rašė Ingrida Šimonytė.
LRT.lt primena, kad šią savaitę komikas Olegas Šurajevas lankėsi Seime ir filmavo, kaip kalbina Seimo narius Agnę Širinskienę, Mindaugą Puidoką, Dainių Kepenį, Remigijų Žemaitaitį. Jis vartojo necenzūrinius žodžius, kitą dieną O. Šurajevui uždrausta patekti į Seimą. Seimo narė A. Širinskienė pavadino visuomenės veikėją I. Šimonytės patarėju, dėl ko premjerė kreipėsi į Seimo Etikos ir procedūrų komisiją.
Paprašyta pakomentuoti daug ką nustebinusį komentarą su necenzūriniu žodžiu, premjerė pabrėžė, kad esą reagavo į A. Širinskienės melą.
„Pakantumas ar abejingumas melui nėra tai, ką kada nors laikiau vertybe, juolab, kai meluojama nebe tik apie mane, bet ir apie mano patarėjus. Pasirinkti žodžiai, žinoma, galėjo būti kitokie, puikiai suprantant faktą, kad toks Seimo narės veikimo būdas yra sąmoningas ir tikslingas, ir bet kokia reakcija į jį yra kone bergždžia“, – cituojama ji premjerės spaudos tarnybos perduotame pranešime.
Pati A. Širinskienė LRT.lt sakė mananti, kad premjerė, jos manymu, nesuvaldė emocijų.

„Labai keista savaitė, kai O. Šurajevo žodžiai pradeda panašėti su premjerės, leksikonas vienas nuo kito nenutolsta. Man labai apmaudu, kad politikoje taip atsitinka, gal pasikarščiavus ar nesusivaldžius. Tačiau, kaip kalbėjo ir prezidentas Valdas Adamkus, tai, matyt, daug pasako ir apie politinę kultūrą, Seimą ir išsilavinimą“, – kalbėjo Mišrios Seimo narių grupės frakcijos seniūnė.
Anot A. Širinskienės, tai yra „labai apmaudi situacija“. Pasak jos, ji pirmą kartą girdi, kad tokius žodžius vartotų ministras pirmininkas. Jos teigimu, O. Šurajevas ir I. Šimonytė elgėsi panašiai.
„Ne tiek dėl to, kad ji susijusi su manimi, bet dėl to, kad aukščiausioje šalies institucijoje turime asmenį, kuris yra trečias valstybės vadovas pagal rangą ir pareigas ir kartais pratrūksta tokiais žodžiais. Tenka tik apgailestauti <…> Gaila, kad visą savaitę aiškinamės tokias aplinkybes, kai ministrė atsiveda besikeikiantį ir nekultūringai besielgiantį asmenį į Seimą ir sukuria <…> performansą, kuris su kultūra neturi nieko bendro, ir dabar turime dar vieną atvejį“, – sakė A. Širinskienė.

Frakcija nesvarstys
Paklausta, kodėl O. Šurajevą pavadino premjerės patarėju, A. Širinskienė sakė, kad tokį žodį pasirinko dėl I. Šimonytės ir O. Šurajevo bendravavimo Seime, yra mačiusi tokių memų, kurie komiką vadino premjerės patarėju.
„Ji pati, sutikusi poną Šurajevą koridoriuje, su juo sveikinosi, beje, sakydama jam „tu“, klausdama, ar atėjai man patarti. Jo atsakymas, kiek atsimenu, buvo, kad be jo patarimo Lietuvoje niekas neapsieina“, – kalbėjo ji.
LRT.lt pasiteiravus Seimo Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnės Ravilės Morkūnaitės-Mikulėnienės, ar I. Šimonytės pasisakymas svarstomas frakcijos viduje, o galbūt ketinama jį pasmerkti, paaiškėjo, kad frakcija to nesvarsto.

„Frakcijos seniūnė sako, kad nėra daugiau ką komentuoti, tai premjerės reikalas, jos komentarai ir susirašinėjimai. Kol kas tikrai nevertiname, nėra ką vertinti“, – sakė frakcijos atstovė spaudai Raminta Keršytė.
Ekspertai: premjerė taip komunikuoja, bet galėjo pasirinkti ir kitus žodžius
Mykolo Romerio universiteto (MRU) politologas Vytautas Dumbliauskas sakė, kad I. Šimonytės panaudotas žodis krizės nesukels.
„I. Šimonytė yra aštriai mėgstanti ir mokanti pasisakyti, aš nenustebau, nes ironijos ji turi, pamatuotos ir kandžios. Ji yra aštraus proto moteris ir šia prasme nenustebau dėl tokio komentaro. Ją, matyt sunervino“, – kalbėjo jis.
Politologas atkreipė dėmesį, kad pavartotas žodis „šūdas“ nėra smarkiai necenzūrinis, kitose kalbose jis suprantamas švelniau.
„Įtampa yra nemaža ir tas susikirtimas yra ne tik vertybinis, bet ir, matyt, veikia per tam tikrą emocinę būseną <…> Politikai irgi yra žmonės jautrūs, įsižeidžiantys, įskaudinami“, – svarstė jis.
Anot pašnekovo, I. Šmonytės elektorato toks pasisakymas A. Širinskienės atžvilgiu neigiamai nepaveiks.
„Mes gal per daug švelnuoliais dedamės, kad nevartojame <…> Kaime tai normalus valstiečio žodyne žodis <…> Kalba keičiasi, liberalėja, normos ir toliau liberalės, kaip ir, pavyzdžiui, drabužiai. Kažkada moterys su kelnėmis buvo siaubas, o dabar nebeįsivaizduojame to. Aš žiūriu ramiai ir su šypsena“, – sakė V. Dumbliauskas.

Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto profesoriaus Andriaus Šumino teigimu, politikai yra matomi, visuomenės aptariami asmenys, kurių pasisakymai ir elgesys atkartojamas. Jo teigimu, premjerės pasisakymą galima kritikuoti.
„Tai platesnio pobūdžio tema, kas politikams yra leistina, kur yra tos ribos, ką politikai gali sakyti, kad tai neperaugtų į visiškai negatyvius ir žalą darančius dalykus. Ta riba kai kuriais atvejais yra peržengiama ir politikai sau leidžia per daug“, – pažymėjo jis.
A. Šuminas sako, kad bet kokiu atveju politikai turėtų jaustis atsakingi už savo veiksmus ir pasisakymus.
„Premjerė komunikuoja savo auditorijai, jos komunikavimo stilius iš tiesų pasižymi atvirumu, pajuokavimu, kandumu. Tai jai būdinga ir nieko naujo. [Bet yra] ta riba, kad kandumas neišvirstų į kitus dalykus“, – sakė jis.
Pašnekovo teigimu, tokie pasisakymai skatina susipriešinimą tarp skirtingų visuomenės „burbulų“.
„Pastaruoju metu kalbama, kad atsiranda ta takoskyra, tarp visuomenės dalių ji pasidaro vis didesnė, vis sunkiau susišnekėti. Iš vienos pusės, taip, galima sakyti, kad tai atvirumas, iš kitos pusės yra tam tikra kultūra, tam tikras lygis ir dalykus galima pasakyti ir korektiškai“, – sakė A. Šuminas.