Briuselyje su vyru susituokęs buvęs „valstiečių“ Vyriausybės viceministras Martynas Norbutas siekia, kad Lietuvoje būtų įregistruota jo santuoka. Anot vyro, civilinės metrikacijos skyriui atsisakius tai padaryti, porai teko kreiptis su ieškiniu į teismą.
Kaip ketvirtadienį Vilniuje surengtos spaudos konferencijos metu pasakojo M. Norbutas, jis su gyvenimo draugu yra susituokęs Briuselyje, turi santuoką įrodantį dokumentą, tačiau Lietuvoje jo santuoka nėra įtraukiama į registrus.
„Mes būtume sutuoktiniai daugelyje Europos Sąjungos šalių, taip pat mūsų kaimyninėje Estijoje, ten mūsų santuoka būtų pilnai pripažinta. Tuo tarpu Lietuva, viena vertus, reikalauja pranešti apie užsienyje sudarytas santuokas, kita vertus, sako, kad ta santuoka mums netinka, dėl to mes nepažymėsime varnelės ir nesusiesime jūsų, kaip sutuoktinių, savo registruose“, – dėstė M. Norbutas.
Vyras Eltai patikslino, kad su sutuoktiniu kreipėsi į civilinės metrikacijos skyrių su prašymu Lietuvoje įregistruoti jų santuoką, tačiau institucija to nepadarė. Dėl to, pasak M. Norbuto, jis kreipėsi į Vilniaus miesto apylinkės teismą su ieškiniu, siekdamas, jog teismas įpareigotų civilinės metrikacijos skyrių įtraukti jo santuoką į registrus, o jei tai nebūtų padaryta, kreiptųsi į Konstitucinį Teismą išaiškinimo dėl teisės aktų normų, susijusių su užsienyje sudarytų santuokų pripažinimu Lietuvoje, konstitucingumo.
„Mes neprašome jokių didelių pokyčių, nes neprašome keisti Konstitucijos, kaip ją kiti besuprastų. Mes prašome vienintelio dalyko, tai yra registruose pažymėti, kad mes, aš su savo sutuoktiniu, esame sudarę santuoką“, – aiškino vyras.
M. Norbutas priminė, kad šių metų balandį Europos Sąjungos Teisingumo Teismas yra pateikęs išaiškinimą, jog Lenkija pripažinti tos pačios lyties Lenkijos piliečių Vokietijoje sudarytą santuoką. Vyro teigimu, toks išaiškinimas turi galioti ir Lietuvai.
„Neprašau teismo būti drąsiems, prašau pažiūrėti, kokie yra sprendimai ir priimti atitinkamą sprendimą. Nieko labai sudėtingo – Europos Sąjungos teisė galioja visose Europos Sąjungos šalyse. Ji negali būti pažeidinėjama vienoje ar kitoje šalyje“, – aiškino M. Norbutas.
Kaip teigė spaudos konferencijoje dalyvavęs advokatas Aivaras Žilvinskas, be M. Norbuto ir jo sutuoktinio į teismą taip pat kreipėsi ir dar viena pora, kurie taip pat siekia, jog jų santuoka Lietuvoje būtų įregistruota.