Vyras gynėsi, kad motiną nužudė apimtas psichozės, kurią sukėlė ketaminas
Naujienos iš beprotnamio – vos 21-erių jaunuolis buvo taip apsvaigęs nuo narkotikų, kad net nužudė savo pačio motiną, manydamas, kad ji yra demonas. Teismas, šį nusikaltimą įvardydamas kaip netyčinį (neva „apsivartojimas“ – lengvinanti aplinkybė), paskyrė vos kiek daugiau nei septynerius metus belangės.
Nuo narkotinės medžiagos – ketamino – stipriai apsvaigęs patyręs boksininkas Finas Henris nusikaltimą įvykdė 2023 m. gegužės 1 dieną, kai remiantis jo liudijimais, užpuolė savo paties motiną jų namuose Madeley rajone, Stafordšyre, manydamas, kad ji yra „velnias arba demonas“. 54-erių moters sužalojimai buvo tokie sunkūs, kad medikai iš pradžių net negalėjo nustatyti jos lyties.
Itin sunkius sužalojimus iš savo sūnaus patyrusi moteris po dviejų dienų mirė ligoninėje, o narkotikų psichozę išgyvenęs sūnus nors ir neigė nužudęs savo motiną, prisipažino dėl netyčinio gyvybės atėmimo, už ką jam pirmadienį Northamptono karūnos teismas skyrė net dešimties metų nesiekiančią laisvės atėmimo bausmę.
Kaip konstatavo teismas, jaunuolis jau penkerius metus buvo priklausomas nuo ketamino bei reguliariai vartojo kitas narkotines medžiagas, nepaisydamas šeimos ir draugų raginimų liautis.
Ketaminas sveikatos sistemoje yra plačiai naudojamas kaip anestetikas, raminamasis ir skausmą malšinantis vaistas, dažnai naudojamas ir gyvūnams. Tai – sintetinis B klasės narkotikas, turintis haliucinogeninį poveikį.
Ketaminas padėjo išgelbėti berniukus, įstrigusius uoloje Tailande
2018-aisiais pasaulis sulaikęs kvapą stebėjo dvi savaites Tailande esančiame Tham Luang urve Čiang Rai provincijoje per potvynį įstrigusios vietinės vaikų futbolo komandos išgelbėjimo operaciją.
Pasirodo, prie laimingos dvylikos berniukų komandos ir jų trenerio išgelbėjimo operacijos pabaigos prisidėjo ir ši sintetinė narkotinė medžiaga.
Atsižvelgiant į tai, kad berniukai buvo stipriai nusilpę ir nebūtų pajėgę kartu su narais išplaukti iš urvo, buvo priimtas sprendimas jiems suleisti ketamino injekcijas. Eksperimentas buvo itin rizikingas, mat jei berniukams būtų buvę suleista per daug ketamino, jų kvėpavimo sistema galėtų sustoti, jei per mažai – jie būtų galėję atsibusti tiesiog plukdymo metu ir taip nuskęsti.
Ketamino pagalba vaikai išbuvo be sąmonės nuo vienos iki dviejų valandų.
Naudojamas vakarėliuose kaip „prievartos narkotikas“
Dėl tokių savo savybių kaip antai spalvos ir kvapo neturėjimas, ketaminas dažnai naudojamas pasimatymuose ar vakarėliuose siekiant prieš žmogaus valią juo kūniškai pasinaudoti.
Ketaminą taip pat lengva perdozuoti, kadangi jis yra stipresnis už greituosius narkotikus ir kokainą. Ši medžiaga paprastai yra švirkščiama arba uostoma, tačiau gali būti ir rūkoma arba vartojama tablečių pavidalu, kas suteikia kiek silpnesnį poveikį nei medžiagą švirkščiant.
Taigi, ką jaučia žmogus, suvartojęs dozę ketamino? Poveikis dažnai apibūdinamas kaip „išėjimas iš savo kūno“, jausmas, lyg kūnas plūduriuotų. Kai kurie, patyrę klinikinę mirtį, šį jausmą net apibūdina kaip labai panašų. Įprastai vos pavartojus ketamino – praėjus 2-5 minutėms po dozės gavimo, juntamas staigus pakilimas, kuris trunka apie valandą.
Visgi, kaip ir visos narkotinės medžiagos, taipogi ir ketaminas gali sukelti labai stiprių šalutinių reakcijų. Perdozavus ketamino galima atsidurti „K skylėje“, kas apibūdinama kaip intensyvios ir nemalonios regos bei klausos haliucinacijos, vykstančios kartu su atotrūkiu nuo realybės.
Lietuvoje aktyviai siekta dekrimimalizuoti mažus kiekius narkotikų
Nepaisant akivaizdžių įrodymų kaip net ir nedidelių kiekių narkotikų vartojimas gali amžiams suluošinti jaunų žmonių gyvenimus, Lietuvoje vienas politinis judėjimas su valdančiosios daugumos palaiminimu aktyviai siekia uždegti žalią šviesą tolimesnei jaunuolių degradacijai.
Nors ir dabar jau Lietuva susiduria su tikrų tikriausia narkotikų epidemija, o jauni žmonės vis dažniau išbando opioidą fentanilį[4], kuris už morfiną stipresnis net šimtą kartų ir gali sukelti itin liūdnas pasekmes ir, žinoma, visam gyvenimui juodą dėmę paliksiančią priklausomybę.
Didžiosios narkotikų šalininkės Laisvės partijos atstovų teigimu, jei atriši jaunimui rankas įsigyjant mažus kiekius narkotikų, jie jų mažiau vartos ir priklausomybes gydyti bus lengviau! Įsivaizduokite situaciją: nors ir esant Kelių eismo taisyklėms, vis tiek nuolat atsiranda jas pažeidžiančių vairuotojų, tačiau dažnas, sėdantis už vairo žino ribas, kurių šiukštu negali peržengi, nes kitaip su vairuotojo pažymėjimu teks atsisveikinti. Tačiau jei vieną dieną neliktų KET, kas dėtųsi gatvėse? Ar jose nebeliktų pažeidimų?
Lygiai tas pats galioja ir kalbant apie narkotikus – nuo vartojimo atbaidys tik griežtos pasekmės ir švietimas, kodėl šios medžiagos yra kenksmingos ir žlugdančios. Šiuo keliu jau pasuko net ir laisvos „žolės“ sostinės – Amsterdamo – Raudonųjų žibintų kvartalas, atsikandęs apsivartojusių turistų bangos.