Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) trečiadienį pranešė, kad Lietuvoje nustatyti pirmieji omikron atmainos atvejai. Abu atvejai nustatyti Vilniaus apskrityje.
Sveikatos apsaugos viceministrė Aušra Bilotienė Motiejūnienė patvirtino, kad Lietuvoje nustatyti du omikron atmainos atvejai. Abu – Vilniaus apksrityje.
„Praėjusį ketvirtadienį buvo įtariami omikron atmainos atvejai. Ir šiandien buvo patvirtinta laboratoriniu būdu“, – trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje sakė A. Bilotienė Motiejūnienė.
Anot jos, jau žinoma, kad omikron atmaina greičiau plinta vidutiniškai keturis kartus. Viceministrė taip pat kalbėjo, kad vakcinacija lieka viena veiksmingiausių apsaugos nuo koronaviruso priemonių.
„Vakcina yra efektyvi priemonė. Jei mes turime trečią, sustiprinančią dozę, tai žinome, kad ji tris kartus labiau saugo, efektyvumas išauga iki 75 proc. nuo užsikrėtimo, nuo sudėtingų atvejų“, – sakė viceministrė.
Artėjant šventiniam periodui SAM ketina parengti rekomendacijas. Pasak A. Bilotienės Motiejūnienės, rekomenduojama vengti susibūrimų, įvertinti, ką galima atidėti ar kokiuose renginiuose galima nedalyvauti. Toliau išlieka svarbu dėvėti apsaugos priemones.
„Esant simptomams kreipiamės į mobiliuosius punktus, atliekame testą. Testavimas yra kitas būdas, kuris įvertina mūsų abejones ir pasitvirtina, kad nemažai, matyt, bus omikron atmainos atvejų. Jei turime simptomus, izoliuojamės ir laukiame testo atsakymo“, – kalbėjo A. Bilotienė Motiejūnienė.
Atvejai yra kilę iš to paties šaltinio
Nacionalinės visuomenės sveikatos priežiūros laboratorijos medicinos genetikas Lukas Žemaitis trečiadienį surengtoje spaudos konferencijoje kalbėjo, kad skirtingos sveikatos organizacijos pabrėžia, jog vakcinos ir sustiprinančioji dozė yra veiksmingos kovojant su omikron atmaina.
„Nacionalinė laboratorija, nustačius tam tikras mutacijas, būdingas omikron, nusiuntė mėginius į Santaros klinikas, buvo nusiųsti keturi mėginiai. Dviem iš jų patvirtintas omikron atvejais. Panašu, kad šitie du atvejai yra kilę iš to paties šaltinio“, – teigė L. Žemaitis.
Santaros klinikų biobanko vadovas Daniel Naumovas, kad omikron atmaina sukelia švelnesnius simptomus, bet net ir ja užsikrėtę žmonės gali atsidurti gydymo įstaigose. Pasak jo, omikron atmainos plitimas priklausys nuo gyventojų sąmoningumo ir rekomendacijų laikymosi. Vis dėlto jis pažymėjo, jog alfa atmainai išplitus per maždaug keturis mėnesius, o delta atmainai – per du, naujausioji atmaina gali išplisti dar greičiau.
A. Bilotienė Motiejūnienė teigė, kad abu omikron atvejai yra įvežtiniai ir „kalbama apie Čekiją“, o žmonės, kuriems nustatyta atmaina, turėjo kontaktų su kitais asmenimis. Visi jų kontaktai, anot viceministrės, nustatyti ir taip pat ištirti.
Dėl duomenų apsaugos detalesnės informacijos apie naujuosius atvejus spaudos konferencijos dalyviai nepateikė. Kiek vėliau Vyriausybės posėdyje A. Bilotienė Motiejūnienė sakė, kad abu omikron atmaina užsikrėtę žmonės yra jauni, vienas jų skiepytas, kitas – ne.
Didelį skaičių mutacijų turintis COVID-19 variantas, pirmąkart aptiktas Pietų Afrikos Respublikoje (PAR) praėjusį mėnesį, paskatino viso pasaulio šalis įvesti kelionių iš Pietų Afrikos šalių draudimus bei atnaujinti vidaus apribojimus, siekiant sulėtinti viruso atmainos plitimą.
Ekspertai įspėja, jog omikron atmaina plinta greičiau nei pasaulyje šiuo metu dominuojanti delta atmaina. Viena to priežasčių – sumažėjęs vakcinų veiksmingumas. Vis dėlto, remiantis ankstyvaisiais duomenimis, susirgimas šia atmaina sukelia ne tokius sunkius simptomus.
Šaltinis: LRT.LT