Praėjusią savaitę Kaune tėvams iš vaikų gerovės centro pagrobus tris savo atžalas, Lietuvoje pirmą kartą panaudota dingusių vaikų paieškos sistema „Amber Alert“. Policija portalui LRT.lt nurodė – ši sistema pasitelkiama esant itin rimtoms situacijoms.
„Aktyvus AMBER įspėjimas“ – tokia žinutė penktadienį pasirodė kai kurių gyventojų feisbuko sklaidos kanaluose.
Pranešime skelbiama, kad liepos 18-ąją Kaune tėvai pagrobė savo vaikus ir prašoma juos pamačius apie tai pranešti 112.
Nors kai kurie socialinių tinklų naudotojai į tai pažiūrėjo su įtarimu, aiškėja, kad tai tikras pranešimas, Lietuvoje panaudotas pirmą kartą per penkerius metus.

„Amber Alert“ pranešimas / Ekrano nuotr.
Praėjusią savaitę Kaune sutuoktiniai Inga ir Mindaugas Vilčinskai savavališkai pasiėmė savo tris vaikus iš vaikų gerovės centro „Pastogė“, kuriame jie buvo apgyvendinti teismo sprendimu. Policija šeimos ieško ir Lietuvoje, ir užsienyje.
Vaikų paieškai pirmą kartą pasitelkta sistema „Amber Alert“ Lietuvoje veikia nuo 2018-ųjų kovo 14-osios ir, kaip portalui LRT.lt nurodė Policijos departamento atstovai, per šį laiką ji buvo panaudota vienintelį kartą.
Lietuva buvo pirmoji iš Baltijos valstybių, kuriose pradėjo veikti „Amber Alert“ sistema.
„Policija paprastai naudoja savo socialinių tinklų kanalus, kurie turi daug sekėjų, ir informacijos pasiekiamumas yra labai didelis, taip pat informaciją skelbia per žiniasklaidos priemones“, – nurodoma portalui LRT.lt perduotame policijos komentare.

Kauno policija ieško trijų mažamečių / Kauno AVPK nuotr.
Jame taip pat teigiama, kad dingusių vaikų paieška skubios vaiko paieškos sistemoje skelbiama, kai iškyla reali ar tikėtina grėsmė dingusio vaiko gyvybei ir sveikatai, t. y. kai yra duomenų, kurie pagrįstai leistų spręsti, kad vaiko dingimas yra susijęs su tyčine trečiųjų asmenų veika (pagrobimas, kūno sužalojimas, nužudymas, laisvės apribojimas ir pan.), ir jei vaiko gyvybei ar sveikatai kyla grėsmė dėl kitų priežasčių.
„Tokį sprendimą (paskelbti paiešką per „Amber Alert“) priima tyrėjas, tiriantis bylą, jis pagal nustatytą tvarką kreipiasi, kad paieška būtų paskelbta per minėtą sistemą.
Atkreipiame dėmesį, kad vaiko pagrobimas, kuomet jam kyla reali grėsmė, Lietuvoje yra retai pasitaikantis nusikaltimas“, – portalui LRT.lt nurodė policijos atstovai.
Sistemą vadina „labai rimta“
Kad liepos 21-ąją „Amber Alert“ sistema iš tiesų buvo pasitelkta, portalui LRT.lt patvirtino ir Dingusių žmonių šeimų paramos centro direktorė Natalija Kurčinskaja. Pasak jos, ši sistema pasitelkiama išskirtiniais atvejais ir yra labai rimtas įrankis.
„Matote, yra reikalavimai, kad negali „Amber Alert“ nuolat naudoti. Negali kiekvieno dingusio vaiko dėti į tą sistemą be prokuroro, be policijos tyrėjo sprendimo, pas mus už tai atsakingas Policijos departamentas. Reikia žinoti, ką mes ir žinome, iš kurios vietovės jie [dingo], ir, pavyzdžiui, kur jie gali būti. <…>
Kiekvienas vartotojas gaus tą pranešimą, bet tik jei gresia [pavojus] gyvybei. Tai priklauso nuo Policijos departamento. <…> Čia yra rimta sistema, kaip ir 116 000. Ši linija veikia visoje Europoje ir kai kuriose kitose šalyse“, – komentavo N. Kurčinskaja.

„Amber Alerts“ / Pranešimo siuntėjų nuotr.
Jos minėtas numeris 116 000 – tai karštoji linija, veikianti kiaurą parą, septynias dienas per savaitę. Į ją kreiptis gali dingusio vaiko tėvai, globėjai, artimieji, taip pat pabėgę, pasiklydę ar pagrobti vaikai ir visuomenės nariai, turintys informacijos apie dingusį vaiką.
„Amber Alert“ – tai „Facebook“ funkcija, leidžianti teisėsaugos institucijoms išsiųsti pranešimą su dingusio vaiko nuotrauka ir naujausia informacija, ji pasiekia visus socialinio tinklo vartotojus, dviejų šimtų kilometrų spinduliu nutolusius nuo vietos, kurioje paskutinį kartą buvo matytas dingęs vaikas.
Kaip skelbta pristatant sistemą Lietuvoje, „Amber Alert“ pranešimus pamatyti gali tik savo buvimo vietą leidę matyti socialinio tinklo „Facebook“ vartotojai.
Primename, kad liepos 18 d. apie 09.55 val. Kaune, P. Plechavičiaus g., nuo vaikų gerovės centro „Pastogė“ vartų sutuoktiniai Inga (gim. 1983 m.) ir Mindaugas (gim. 1981 m.) Vilčinskai savavališkai pasiėmė tris savo vaikus (gim. 2018 m., gim. 2016 m., gim. 2014 m.).
Birželį vaikai teismo sprendimu apgyvendinti globos namuose, tačiau daugiau informacijos teisėsauga šiuo metu negali atskleisti.