DĖMESIO! Prabilo apie trečiąją COVID-19 bangą Lietuvoje: primena niūrų filmo scenarijų

Naujausios žinios

Koronaviruso plitimo dinamika kelia vis didesnį nerimą. Vilniaus universiteto matematikos ir informatikos fakulteto daktaras savo Facebook paskyroje rašo, kad „trečioji banga visgi kelia galvą“. Pacientų srautas ligoninėse palengva auga, koronaviruso testai vis dažniau parodo teigiamą atsakymą. Specialistas atkreipia dėmesį, kad panašūs procesai stebėti ir užsienio valstybėse, kuriose paplito „britiškoji“ viruso atmaina.

„Žvelgiant į duomenis atrodo, kad trečioji banga visgi kelia galvą. Per savaitę dieninis naujų atvejų skaičius paaugo tarp +10% ir +20% (priklauso kokio ilgio slenkantį vidurkį žiūrime). Mirčių skaičius „nuo covid“ nustojęs kristi ir nusistovėjęs ties 10 per d. Mirčių skaičius „su covid“ dar šiek tiek krenta ir priartėjo prie 20 per d.

Teigiamų testų procentas taip pat padarė šuoliuką ir nusistovėjo ties 6.8%. Vilnius jau trečia savaitė augo po 25+% per savaitę, šią savaitę neatsiliko ir Klaipėda, į kilimo režimą grįžo ir Kaunas. Vilniaus r. netgi aplenkė Kauną absoliučiais skaičiais“, – pastebi M.Puida.

Jis atkreipia dėmesį į Vyriausybės projektų valdymo grupės vadovo Aisčio Šimaičio analizę, kurioje minimas „britiškosios“ atmainos paplitimas Lietuvoje. Pasak M.Puidos, iš rankų slystanti pandemijos kontrolė primena serialo „Černobylis“ scenarijų.

„Vertinant situaciją bendrai man iš galvos neišeina scena iš „Černobylio“ serialo, kurioje V. Legasovas aiškina, kodėl branduolinė reakcija reaktoriuje „pabėgo“ iš kontrolės. V. Legasovas lentelės vienoje pusėje dėlioja veiksnius skatinančius reakciją, o kitoje pusėje priešingus atsveriančius veiksnius lėtinančius reakciją.

Labai panašiai yra ir su COVID-19, turime visą eilę faktorių, kurie yra mūsų pusėje ir lėtina plitimą: nemažas persirgusių skaičius (7.5-24%), vakcinacija (~10%), kontaktų ribojimai tarp savivaldybių, testavimas ir kontaktų atsekimas, kontaktų ribojimas lokaliai, pavasarėjantys orai. Tuo tarpu viruso pusėje yra aukštas užkrečiamumas (R0 2,5-3,5+).

Kelis mėnesius persvara buvo mūsų pusėje ir atvejų skaičius krito. Tačiau, kai prie plitimą didinančių veiksnių prisidėjo „britiškoji“ atmaina, pandemija ruošiasi pabėgti iš kontrolės.

Tęsiant branduolinę analogiją Uranas reaktoriuje keičiamas Plutoniu. Panašu, kad viruso pusėje dedame ir atsidarymą be stipraus profilaktinio testavimo. Labai tikiuosi, kad tai tik mano vaizduotė ir dabar matome tik bangavimą vietoje, bet situacija aplinkinėse šalyse šiek tiek primena tą serialą“, – geros baigties vylėsi M.Puida.

Šaltinis: lrytas.lt


TikrojiLietuva.net

Komentarai

Pasidalinti Facebook'e