Primename, kad vasario 10 dienos duomenimis, sergamumas Lietuvoje yra 313,5 atvejo 100 tūkst. gyventojų per 14 dienų, teigiamų tyrimų dalis yra 7,9 procento.
Gali tekti eiti atgal
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys Vyriausybės pasitarime, pristatydamas planą, teigė, jog savivaldybės pačios negalės priimti sprendimų dėl karantino laisvinimo, tik Vyriausybė.
Plane numatytos ir papildomos apsaugos priemonės.
„Skirtumas nuo pavasario yra tai, kad mes kiekvienu atveju numatome, kas bus daroma papildomai, numatome, kad jei yra pokytis, yra papildomos viruso valdymo priemonės – profilaktinis testavimas, sugriežtinti reikalavimai tam tikriems sektoriams ir panašiai. Visą laiką ši lentelė neveiks automatiškai, turėsime susitarti, Vyriausybėje priimti sprendimus“, – Vyriausybės pasitarime trečiadienį sakė ministras A. Dulkys.
Jis, visgi, įspėjo, kad gali tekti karantiną vėl griežtinti, jei situacija prastėtų.
„Tos priemonės gali veikti tiek į vieną pusę, tiek į kitą, gali tekti grįžti į tam tikrus scenarijus“, – teigė ministras.
Atskiros skiltys
Plane išskirta D, C, B ir A arba juodasis, raudonasis, geltonasis ir žaliasis scenarijai pagal sergamumą, tačiau jie suskirstyti į dar smulkesnes grupes. Plane numatytos priemonės tiek nacionaliniu mastu, tiek jei rodiklius pasiekia atskiros savivaldybės.
Dokumente akcentuojama, jog suvaržymai, net ir pasiekus konkrečius sergamumo rodiklius, atlaisvinami tik jei sektoriuje atliekamas asmenų testavimas ir užtikrinami operacijų vadovo nustatyti reikalavimai dėl saugumo.
Be kita ko, tik žaliojo scenarijaus atveju numatyta visiškai panaikinti judėjimo ribojimus tarp savivaldybių, pagal visus kitus scenarijus, judėjimas būtų ribojamas arba nacionaliniu lygmeniu, arba savivaldybių lygmeniu pagal sergamumo rodiklius jose.
C SCENARIJUS
200–500 koronaviruso atvejų 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites, 4–10 proc. teigiamų testų:
* Leidžiama veikti nebūtinųjų prekių parduotuvėms, turinčioms atskirą įėjimą iš lauko, jei jų prekybos patalpų plotas neviršija 300 kv. m. ir jei jos riboja pirkėjų srautus, vienam pirkėjui užtikrindamos ne mažiau kaip 20 kv. m. ploto arba jei aptarnaujamas tik vienas pirkėjas.
* Leidžiama teikti grožio paslaugas užtikrinant, kad vienam paslaugos gavėjui tektų ne mažiau kaip 20 kv. m. ploto arba paslauga teikiama vienam žmogui vienu metu.
* Gydymo įstaigose atkuriamos iki tol sustabdytos ar apribotos planinės stacionarinės paslaugos, tai daroma atsižvelgiant į atlaisvintas COVID–19 lovas ir užtikrinant asmenų vakcinaciją, testavimą, skirstymą.
150–200 atvejų 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites, 4–10 proc. teigiamų testų:
* Leidžiama veikti nebūtinųjų prekių parduotuvėms, turinčioms atskirą įėjimą iš lauko, jei jų prekybos patalpų plotas neviršija 300-1500 kv. m. ir jei jos riboja pirkėjų srautus, vienam pirkėjui užtikrindamos ne mažiau kaip 20 kv. m. ploto arba jei aptarnaujamas tik vienas pirkėjas.
* Atnaujinamas kontaktinis arba mišrus ugdymo būdas pradinukams teikiant pirmenybę pedagogų skiepijimui.
* Atsisakoma rekomendacijos į darželius leisti tik tuos vaikus, kurių tėvai neturi galimybės dirbti nuotoliniu būdu.
* Atnaujinami praktinio vairuotojų mokymo ir vairavimo egzaminai, tai derinama su vairavimo mokymo atnaujinimu.
* Įkalinimo įstaigose, užtikrinant minėtas taisykles, būtų leidžiami trumpalaikiai pasimatymai.
100–150 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:
* Leidžiama veikti nebūtinųjų prekių parduotuvėms, turinčioms atskirą įėjimą iš lauko, jei jų prekybos patalpų plotas neviršija 300-3000 kv. m. ir jei jos riboja pirkėjų srautus, vienam pirkėjui užtikrindamos ne mažiau kaip 20 kv. m. ploto arba jei aptarnaujamas tik vienas pirkėjas.
* Atnaujinamas mišrus ugdymo būdas abiturientams, paliekama ir nuotolinio būdo galimybė.
* Leidžiama daugiau išimčių aukštajam ir profesiniam mokslui, iki tol vykdytam tik nuotoliniu būdu, išskyrus praktinius užsiėmimus ar kompetencijų vertinimą.
* Atnaujinama ir muziejų, galerijų, kitų ekspozicijų, bibliotekų skaityklų veikla lankantis po du asmenis arba šeimomis. Uždarose erdvėse šiai veiklai būtų privaloma užtikrinti 20 kv. m. plotą žmogui arba įleisti tik vieną lankytoją.
* Leidžiami ir renginiai, kai juose dalyvaujama neišlipant iš automobilio.
B SCENARIJUS
50–100 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:
* Leidžiami artimesni kontaktai dviem pastoviems namų ūkiams, nei iki tol galioję „socialiniai burbulai“ – leidžiamos asmeninės šventės, bendri pasivaikščiojimai.
* Leidžiama teikti visas paslaugas, jei užtikrinama bent 10 kv. m. ploto asmeniui arba priimamas vienas žmogus, išskyrus maitinimo įstaigas – jose išlieka apribojimas maistą teikti tik išsinešti.
* Leidžiama visa prekyba tiek lauke, tiek viduje, jei užtikrinamas 20 kv. m. ploto ar vieno pirkėjo aptarnavimo reikalavimai.
* Atnaujinamas visų likusių mokinių ugdymas organizuojamas mišriu arba nuotoliniu būdu.
* Leidžiama atnaujinti neformalųjį ugdymą iki penkių asmenų grupėmis.
* Leidžiamos individualios treniruotės su treneriu, laisvalaikio veiklas atvirose erdvėse.
* Viešose vietose leidžiami iki 5 asmenų susibūrimai. Jei kultūros, sporto ar laisvalaikio ar kita veikla vykdoma viduje, būtinas plotas vienam asmeniui – 15 kv. m. arba mažiau, jei yra tik vienas žmogus.
* Leidžiamas socialinių įstaigų gyventojų lankymas, jei įstaigoje yra paskiepyta bent 70 proc. asmenų.
* Įkalinimo įstaigose atnaujinami ilgalaikiai pasimatymai, leidžiama neribojamai palikti patalpas Užsieniečių registracijos centro gyventojams.
25–50 atvejų 100 tūkst. gyventojų, mažiau nei 4 proc. teigiamų testų:
* Laikantis saugumo, leidžiama atnaujinti lauko kavinių veiklą.
* Prekybai būtinas plotas vienam asmeniui sumažinamas iki 15 kv. m.
* Leidžiama grįžti prie mišraus darbo tiek viešajame, tiek privačiame sektoriuje.
* Leidžiama atnaujinti poilsio paslaugas sveikatinimo paslaugų centrams.
* Leidžiama pereiti prie mišraus mokymo būdo aukštajam ir profesiniam mokslui.
* Panaikinami visi ribojimai neformaliajam ugdymui.
* Leidžiama lankyti pacientus gydymo įstaigose pagal nustatytą tvarką.
* Grįžtama prie įprastinės socialinių įstaigų veiklos.
* Kultūrinė, sporto ir laisvalaikio veikla uždaroje erdvėje leidžiama užtikrinant vienam žmogui ne mažiau nei 10 kv. m. ploto.
A SCENARIJUS
Mažiau nei 25 atvejai 100 tūkst. gyventojų per dvi savaites, mažiau nei 4 procentai teigiamų testų:
* Veido kaukės atvirose erdvėse nebeprivalomos.
* Panaikinami ribojimai dėl žmonių tarpusavio kontaktų ir susibūrimų.
* Panaikinami judėjimo tarp savivaldybių draudimai, to nedaryti tik rekomenduojama.
* Visiškai atnaujinamas kontaktinis ugdymas mokyklose.
* Kavinėms leidžiama priimti lankytojus ir viduje.
* Leidžiami renginiai uždarose erdvėse esant iki 50, atvirose erdvėse – iki 100 asmenų.
* Reikalavimai prekybai sumažinami iki 10 kv. m. ploto žmogui.
Bus aptariamas kas savaitę
Dokumente rašoma, kad karantino ribojimų keitimo plano priemones siūloma taikyti visoje Lietuvoje arba savivaldybių lygmeniu atitinkamai pagal visos Lietuvos arba atskiros savivaldybės sergamumo ir teigiamų tyrimų dalies rodiklius atsižvelgiant į pirmadienį pateiktus statistinius duomenis.
Siūlomas tvirtinti Karantino ribojimų keitimo plano priemones numatoma kas savaitę aptarti Valstybinės ekstremaliųjų situacijų komisijos posėdžiuose ir, prireikus, Lietuvos Respublikos Vyriausybės pasitarimuose, esant pakitusiai epidemiologiniai situacijai jas galima būtų patikslinti, numatyti ankstesnį ar vėlesnį jų įgyvendinimą.
Šaltinis: delfi.lt