Duomenų mokslininkas Vaidotas Zemlys-Balevičius teigia, omikron atmainos pavojus – didelis ir piešia liūdnas prognozes Lietuvai.
„Vakcinų efektyvumas po dviejų dozių yra nulinis (nuo susirgimo), o reinfekcijos rizika yra 5 kart didesnė“, – socialinėje erdvėje rašo V. Zemlys-Balevičius.
Jo teigimu, saugūs negali jaustis nei jau persirgę, nei vakcinuoti.
„Nieko gero nerodo ir prognozės. Kanadoje kur omikron jau sudaro apie 20% visų atvejų, modeliai su pakankamai optimistiškomis prielaidomis, rodo kad augimas bus įspūdingas“, – analizuodamas kitų šalių duomenis išvadas daro mokslininkas.
V. Zemlys-Balevičius pabrėžia, kad jau aišku, kad omikron yra 2-3 kartus labiau užkrečiamas nei delta atmaina, todėl užkrečiama, bet mažiau pavojingesnė liga visados sukels daugiau problemų, nei mažiau užkrečiama ir labiau pavojingesnė.
„Kol kas vienintelė apsauga nuo omikron plitimo yra stiprinančioji vakcinos dozė. Neil Ferguson sako, kad dauguma sergančių tikriausiai sirgs lengvai, nes apsauga nuo hospitalizacijos turėtų išlikti ir be trečios dozės. Bet tai yra maža paguoda, kai apsaugos nuo plitimo nėra, o užkrečiamumas gali būti panašus kaip tymų“, – rašo mokslininkas.
V. Zemlys-Balevičius džiaugiasi, kad kol kas Lietuvoje trečia doze skiepijimas kol kas vyksta neblogai ir žiūrint į amžiaus grupes skiepijimas yra „teisingesnis“, nes dauguma pasiskiepijusių yra vyresnio amžiaus.
„Deja vyresnio amžiaus grupių skiepijimosi trečia doze tempai pradeda kristi. O jaunesnių amžiaus grupių, kurios yra pagrindinės viruso „nešiotojos” pasiskiepijimo procentas kol kas yra labai mažas. Tai viskas rodo į tai, kad ateinanti omikron banga bus didelė. Vienintelė išeitis atsižvelgiant į mūsų populiacijos požiūrį į epidemijos valdymą yra griežtinti galimybių paso naudojimą“, – rašo mokslininkas.
Jis pabrėžia ir mano, kad galimybių pasas turėtų galioti tik 4 mėnesius po antro skiepo ir galimybė testuotis turi būti panaikinta, taip kaip daroma Prancūzijoje.
„Nemanau, kad tai įvyks, tai tikriausiai esminė komunikacija iš LRV ir SAM turėtų būti jau nustatytas kriterijus, kad prie 240 užimtų vietų reanimacijoje bus įvestas pilnas karantinas. Kol kas iš tų duomenų kuriuos turime dabar tai jis yra neišvengiamas“, – prognozuoja mokslininkas.
Estijoje žaibiškai plinta COVID-19 omikron variantas
Įtariamų užsikrėtimų naujosios omikron atmainos koronavirusu skaičius Estijoje iki sekmadienio ryto padidėjo iki 329-ių, pranešė sveikatos apsaugos departamentas, pridūręs, kad ši atmaina jau plinta pačioje Estijoje ir plinta sparčiai.
Departamentas paragino šalies gyventojus elgtis atsargiai, priminė, jog svarbu skiepytis, be kita ko, sustiprinamąja vakcinos doze, ir būtina laikytis socialinio atstumo bei dėvėti apsauginę veido kaukę visuomeninėse patalpose.
„Su pandemija susijusi padėtis sparčiai keičiasi ir Estijoje, ir visame pasaulyje. Pirminiais duomenimis, užsikrėtusiųjų omikron atmaina skaičius vos per kelias dienas gali smarkiai padidėti, panašią tendenciją stebime ir Estijoje. Nors sergamumo lygis Estijoje kol kas yra vidutinis, įvairiose šalyse jau šiandien yra viršyti visi ankstesni užsikrėtimo koronavirusu rekordai“, – pareiškė laikinoji departamento vadovė Mari-Anne Harma.
Pirminiais duomenimis, omikron atmaina yra mažiausiai triskart užkrečiamesnė negu delta atmaina. Užsikrečia ir tie, kas pasiskiepijo ar persirgo koronavirusu. Tačiau skiepai apsaugo užsikrėtusiuosius nuo sunkios ligos formos.
„Tose šalyse, kuriose omikron atmaina plinta ypač sparčiai, vėl didėja ligoninių apkrovimas. Kol kas į ligonines daugiausia patenka nepasiskiepiję žmonės. Sveikatos apsaugos departamentas stebi padėtį, tačiau dabar dar neįmanoma padaryti vienareikšmės išvados, kad omikron atmaina sukeliama liga persergama lengviau. Bet kuriuo atveju nepasiskiepijusiems žmonėms neverta tikėtis, kad naująją atmainą jie atlaikys lengviau negu ankstesniąsias“, – įspėjo M. A. Harma.
Šaltinis: lrytas.lt