Vidaus reikalų ministerija (VRM) rengia viešojo sektoriaus įstaigų ir valstybės tarnybos pertvarką. Vienas jos tikslų – kelti viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimus. Didesnės algos neaplenktų ir politikų. Seimo narių, kurie neina jokių kitų pareigų, atlyginimai didėtų kone dvigubai. Priėmus pertvarką, parlamentarų algos kiltų tik kitoje kadencijoje. Seimo narių teigimu, tokia reforma paskatintų jaunų ir išsilavinusių žmonių norą siekti politinės karjeros. Tačiau Delfi kalbinti gyventojai planuojamai tvarkai nepritaria ir sako, kad politikai ir taip uždirba per daug.

„Manau, kad ne. Turbūt nėra dėl ko šiaip manyčiau. (…) Šiaip manau jų algos ir taip pakankamai didelės yra“, – apie politikų algų kėlimą kalbėjo vienas vilnietis.
Kita kalbinta moteris taip pat svarstė, jo politikų algos ir taip yra gana nemažos.
„Kas sako, kad užtenka, tai sako dykaduoniai įvairūs, kurie patys nieko nedirba, atsakomybės neprisiima, dėl to sako, kad nereikia, o iš tiesų reikia. (…) Ar įsivaizduojat, kokią juokingą sumą jis gauna? Du tūkstančiai, tai yra jaunimas, jų karta už tokius atlyginimus neina dirbt. Nežinau, tris kartus galbūt daugiau“, – svarstė kitas.
Kita vilnietė Delfi sakė, kad žmonėms reikėtų kelti atlyginimus, ne politikams.
Dar kitas vilnietis sakė, kad geriausia būtų, kad atlyginimas priklausytų nuo rezultatų.
„Nuo rezultatų geriausia būtų, kad priklausytų, bet aišku, aš įsivaizduoju, kad turėtų atlyginimai kilti pagal Lietuvos normą, visiems“, – sakė vyras.
Delfi kalbintas vilnietis teigė, jog politikai „stengiasi daugiau sau į kišenę įsidėti“.
„Jie kiek galėdami tiek stengiasi sau į kišenę daugiau įsidėti. (…). Pagal rezultatus aš nepasakyčiau, kad jie gerai dirba ir kad jiems reikėtų už darbą kelti atlyginimą. Sakyčiau priešingai“, – Delfi sakė vyras.
„Užtenka jau“, – reagavo kitas pašnekovas.
„Todėl, kad aš išgyvenu už 600. O jie už du tūkstančius sako neišgyvena. Už du tūkstančius normaliai, jeigu normalus žmogus gautų, normaliai čia“, – argumentavo jis.
Politikai nesutaria
Opozicinės Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) atstovas Algirdas Sysas Delfi sakė, kad mažai kas atkreipia dėmesį į buvusius didinimus.
„Taip, dabar visi žiūri – vat, padidins net 100, ar 200 eurų. Bet turėkite omenyje, per 14 metų didino tik po vieną eurą bazinio dydžio, tai vadinasi jeigu išdėliosit į 14 metų, tai tas didėjimas yra 10–15, jeigu turint omenyje, kad šiais metais darbo užmokestis didėjo 14, pernai 17 proc. vidutinis, dar prieš metus maždaug 9–10, tai akivaizdu, kad yra išbalansavimas viešajam sektoriui“, – Delfi sakė socialdemokratas A. Sysas.
Valdančiosios Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų (TS–LKD) atstovas Matas Maldeikis tikino, jog Seimo narių atlyginimai turi didėti.
„Nežinau apie kokias sumas mes ten kalbam, bet tai, ką dabar uždirba Seimo nariai, tai niekaip neadekvatu. Be abejo, mes kalbame, kad visoje visuomenėje, mes turime daug viešajame sektoriuje, sveikatos apsaugoje, švietimo apsaugoje, mes turime neadekvačius atlyginimus, mes turime infliaciją ir turim apskritai, kiek žmonės į save investuoja ir tam ruošiantis mes neturim adekvačių atlyginimų realiai situacijai, tai be abejo ir Seimo narių, ir kitų sektorių atstovų atlyginimai turi didėti“, – aiškino politikas.
Opozicinės Regionų frakcijos atstovė, parlamentarė Agnė Širinskienė Delfi sakė, kad raginant taupyti algų kėlimas atrodo keistai.
„Manau turėtų proporcingai augti viešojo sektoriaus atlyginimai ir jie iki šiol augo proporcingai. Nes išties paaiškinti, kodėl yra keliami Seimo narių atlyginimai virš 1000 eurų ar premjero, žmonėms yra sunku, ypač, kai Seimas šiuo metu ragina visus viską taupyti“, – sakė politikė.
Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eugenijus Gentvilas sutiko, jog laikas tokiems sprendimams niekada nebus tinkamas.
„Laikas niekada nebus tinkamas, kai žmonės turbūt norėtų, kad Seimo nariai dirbtų nemokamai, tai čia dabar bet koks kalbėjimas apie atlyginimų padidinimą, tai žinoma, bus nepopuliarus“, – svarstė liberalas.
Socialdemokratas A. Sysas pabrėžė, jog planuojama atlyginimus didinti tik kitos Seimo kadencijos atstovams.
„ Atlyginimų didinimas politikams bus tik sekančios kadencijos. Šitos kadencijos Seimas gali tik priimti kitai kadencijai, tai visi labai norintys ir galvojantys, kad tai dideli labai pinigai, dalyvauja Seimo rinkimuose, prieš tai gali pasitreniruoti savivaldos rinkimuose, pirmyn, išrinkite pačius geriausius, bet už darbą Lietuvoje reikia mokėti ir normaliai mokėti, nes mes kitaip turime prastą valdžią, keikiat, nepatenkinti, tai va turi ateiti ir protingesni, bet protingesni renkasi ten, kur daugiau moka. Jeigu privatus sektorius moka daugiau, tai niekas neis į šitą viešą sektorių“, – kalbėjo jis.
Konservatorius M. Maldeikis stebėjosi, kaip dalis Seimo narių išgyvena.
„Aš tiesa pasakius va nežinau ir nelabai suprantu, kaip dalis mūsų Seimo narių tiesiog išgyvena. Jeigu tu gyveni Vilniuje su atlyginimu, kurį gaunu aš, taip, aš turiu NT, esu išsiskyręs, man nereikia išlaikyti daug vaikų, aš turiu vieną vaiką, tai man yra lengviau, bet jeigu tai yra šeima, didesnė šeima, aš nežinau, kaip tie žmonės išgyvena. Iš tikrųjų, nuoširdžiai sakau tai“, – sakė politikas M. Maldeikis.
Opozicijos atstovė A. Širinskienė pabrėžė, jog ne vien atlyginimas turėti lemti norą ateiti dirbti į Seimą.
„Aš manau yra problema, jeigu žmonės į Seimą eina tik dėl atlyginimo. Iš tikrųjų politikas neturėtų dėl atlyginimo vien tik tai eiti į parlamentą, tai šiuo atveju neturėtų būti pagrindinis motyvatorius. O galimybė savo idėjas realizuoti ir kiti dalykai“, – kalbėjo ji.
Liberalas E. Gentvilas Delfi sakė, kad Seimo narių ir ypač ministrų atlyginimai yra žemumose tarp Europos valstybių.
„Tai jie neis į tą Seimą. Nors idėjų galbūt turi begalę. Jeigu mes galvojame, kad ateis skurstantys arba senstantys žmonės ir užvers Lietuvą, kaip spręsti jaunų šeimų problemas ir t.t., tai neturėkime tokių iliuzijų. Įvertinkime Europinį kontekstą, Lietuvos Seimo narių ir ypač ministrų atlyginimai yra žemumose tarp 27 ES valstybių“, – Delfi teigė jis.
Delfi primena, kad dabar eilinis Seimo narys į rankas gauna 2 tūkstančius 100 eurų, po reformos jo alga kiltų iki 3 tūkstančių 8 šimtų. Seimo pirmininko ir premjero atlyginimas pakiltų nuo 2 tūkstančių 8 šimtų iki 5 tūkstančių 2 šimtų. Ministrų – nuo 2 tūkstančių 6 šimtų iki 4 tūkstančių 6 šimtų.
Šaltinis: delfi.lt