Klaipėdos apygardos prokuratūroje priimtas sprendimas perkvalifikuoti ikiteisminį tyrimą, atliekamą dėl visuomenę sukrėtusio įvykio, kai pro langą buvo išmestas kūdikis. Tai padaryta gavus duomenų iš gydymo įstaigos apie vaiko mirtį. Įtariamajam dabar gresia ir kalėjimas iki gyvos galvos, o prokurorai kalba apie itin sunkius sužalojimus, kuriuos patyrė vos 5 mėnesių kūdikis.
Prokuroras: tėvui gresia ir kalėjimas iki gyvos galvos
Ikiteisminis tyrimas dėl fizinio skausmo sukėlimo ar nežymaus sveikatos sutrikdymo buvo pradėtas lapkričio 18 dieną, kai prie vieno iš Klaipėdoje, Laukininkų gatvėje, esančių daugiabučių rastas ant žemės gulintis 2023 m. gimęs kūdikis. Pirminiais duomenimis, vaiką pro pirmame aukšte esančio buto langą išmetė 1998 m. gimęs tėvas. Vyras sulaikytas įvykio vietoje.
Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras Arūnas Saunorius ketvirtadienį teigė, kad, perkvalifikavus kaltinimus, mirusio 5 mėnesių kūdikio tėvui dabar gali grėsti ir įkalinimas iki gyvos galvos.
„Sužalojimo padarymo kiekis ir būdas“, – sakė prokuroras apie tai, kodėl įtarimai bus perkvalifikuoti į itin sunkius.
Anot jo, kol kas galutinių teismo ekspertų išvadų dėl sužalojimų nėra, bet „sužalota daugiau, negu nesužalota“.
„Šioje situacijoje turbūt kokie padaryti sužalojimai išvardyti būtų sunkiau nei pasakyti, kas nesužalota“, – sakė A. Saunorius.
Kol kas prokuroras nepatvirtina faktų, kad vaikas prieš tai dar galėjo patirti ir smurtą, ne tik buvo išmestas pro langą.
Tačiau jis viliasi, kad įtariamąjį pavyks po 2 savaičių atvesti į teismą.
„Aš manau, kad bus, o lemia rašytiniai bylos duomenys“, – sakė A. Saunorius.
Prokuroras nekomentuoja, ar namuose buvo rasta narkotinių medžiagų, taip pat ir to, ar vyras buvo apsvaigęs. Plačiau neaptarta ir tėvo psichinė būklė.
Mirusio vaikelio mamos statusas šioje byloje, pasak prokuroro, yra nukentėjusioji.
Tyrimą kontroliuojantis Klaipėdos apygardos prokuratūros Baudžiamojo persekiojimo skyriaus prokuroras lapkričio 20 dieną kreipėsi į teismą dėl kardomosios priemonės įtariamajam skyrimo. Klaipėdos apylinkės teismo Klaipėdos miesto rūmų sprendimu vyrui skirtas suėmimas dviem savaitėms. Dėl prastos įtariamojo sveikatos būklės šis sprendimas priimtas vyrui nedalyvaujant teismo posėdyje.
Tiriamos visos galimos aplinkybės, kas galėjo lemti nusikalstamos veikos padarymą.
Medikams, įnirtingai kovojusiems už vaiko gyvybę, informavus, jog kūdikis mirė, tyrimas perkvalifikuotas ir tęsiamas pagal Baudžiamojo kodekso (BK) 129 straipsnio („Nužudymas“) 2 dalies 1 p., 2 p. 3 p. ir 6 p. Įtarimas pagal minėtą BK straipsnį asmeniui bus pareikštas, kai tik leis įtariamojo sveikatos būklė.
Ikiteisminį tyrimą atlieka Klaipėdos apskrities vyriausiojo policijos komisariato Kriminalinės policijos sunkių nusikaltimų tyrimo valdybos pareigūnai.
Klaipėdos meras tvirtina, kad socialiniai darbuotojai negalėjo nuspėti nelaimės
Ikiteisminiame tyrime kol kas nėra pradėta tarnybinių patikrinimų dėl su šeima dirbusių institucijų veiklos.
Vis dėlto Klaipėdos savivaldybė, kuriai priklausantis Klaipėdos miesto šeimos ir vaiko gerovės centras, turėjo lankyti šeimą ir teikti jai pagalbą, pradėjo vidinį patikrinimą.
„Esu pavedęs vicemerei sudaryti komisiją ir ištirti tiek šį atvejį, tiek apskritai centro veiklą. Norėtųsi šiandien tikėti tuo, kokius duomenis aš turiu. Šeima, gavus informaciją, buvo pradėta lankyti nuo rugsėjo mėnesio pabaigos ir per spalio mėnesį, mano turimais duomenimis, net 8 kartus dvi skirtingos socialinės darbuotojos, turinčios skirtingą patirtį skirtingose srityse, bandė padėti šiai šeimai“, – aiškino Klaipėdos meras Arvydas Vaitkus.
Vis dėlto taip dažnai šeimą esą lankę darbuotojos neturėjo jokių duomenų apie tai, kad jau netrukus laukia tragedija. Tiek šį atvejį, tiek paties centro veiklą plačiau planuojama įvertinti iki gruodžio vidurio.
„Problema yra valstybėje. Taip, kaip mes šiandien matome mūsų gyvenimą, turiu omenyje, tiek karą, vykstantį visiškai šalia Ukrainoje, tiek karą, prasidėjusį Izraelyje, tiek pasekmės, <…> kad vis didesnė žmonių dalis vartoja raminančius vaistus, reiškia, mūsų valstybėje reikia matyti ir vaikų, šeimos apsaugos srityje rimtų priemonių, o ne šiaip sau pasakyti, kad mes turime šiandien priežiūrą, atėjo socialiniai darbuotojai ir aplankė šeimą. Jie gi nėra rentgeno aparatai arba ekstrasensai, kurie galėtų nuspėti tokio pobūdžio nelaimę. Kalba vyksta ir nagrinėjimas turėtų būti ženkliai gilesniame lygmenyje nei šiandien yra“, – dėstė Klaipėdos meras.
Paklaustas kaip vertina faktą, jog nelaimės išvakarėse socialiniam darbuotojui nepavykus patekti į lankomos šeimos būstą ir pabendrauti su ja, A. Vaitkus akcentavo, kad valstybėje tokiose situacijose veikia visa sistema, kurios viena iš dalių – policijos pareigūnai, o pastarųjų uostamiestyje itin stinga.
„Ar gerai yra su policija šiuo laikotarpiu, kada policijos atlyginimai yra žemi, kada policija negali užtikrinti visa apimtimi savo veiksmų ir savo funkcijų? Klaipėdoje, mano žiniomis, trūksta 170 pareigūnų. Reikėtų matyti visumą. Socialinių darbuotojų šiandien tokio poreikio ir trūkumo nematau, nes vien vertinant tai, kad per vieną mėnesį 8 kartus dvi darbuotojos lankėsi šioje šeimoje – ne skaičius yra esmė“, – sakė A. Vaitkus.
Klaipėdos miesto šeimos ir vaiko gerovės centrui neišgyvenusio kūdikio motina buvo žinoma 8 metus. Dėl socialinių įgūdžių stokos su ja bendrauta ir pagalba jai teikta nuo pat pradžių kai ji tapo motina.
Ketvirtadienį žurnalistų paklaustas apie tai, ar toks ilgas paslaugų teikimo terminas, jo nuomone, nesignalizuoja apie tai, jog galbūt paslaugos buvo teikiamos nekokybiškai ar ne tiksliai tokios, kokių reikėjo, A. Vaitkus akcentavo, kad šiemet išrinkta uostamiesčio valdžia jau kurį laiką svarsto strateginius miesto planus ir sieks gerinti socialinį sektorių ir mokyklų darbą.