Užkrečiamųjų ligų ekspertas: žmonėms gali tekti dėvėti dvi kaukes

Naujausios žinios

Pagrindinis Jungtinių Amerikos Valstijų užkrečiamųjų ligų ekspertas, imunologas neatmeta galimybės, kad JAV ligų kontrolės ir prevencijos centras (CDC) rekomenduos dėvėti dvi kaukes.

Anthony‘is Faucis, JAV nacionalinio alergijos ir užkrečiamųjų ligų instituto vadovas, jau anksčiau palaikė dviejų kaukių dėvėjimą, ypač, kad dėvint medžiaginę kaukę, ant viršaus būtų užsidedama ir vienkartinė medicininė.

Laidos „The Washington Post Live“ vedėjas Davidas Ignatius paklausė A. Faucio, ar CDC išleistų tokią rekomendaciją visiems amerikiečiams.

„Gali būti… Iš tikrųjų, diskutavau su savo kolegomis iš CDC. Kalbėjome apie tai, kad centras planuoja atlikti tyrimą, siekiant išsiaiškinti, ar dvi kaukės yra geriau nei viena. Atrodo, kad tai turėtų būti logiška“, – sakė užkrečiamųjų ligų ekspertas.

A. Faucis teigia, kad pandemijai tęsiantis, jis pastebi vis daugiau žmonių, dėvinčių dvi kaukes. Tai daro ir jis pats.

„Pagalvojus, tai turėtų būti naudinga. Kaukė yra fizinis barjeras, taigi užsidėjus antrąją, tas barjeras yra sustiprinamas. Elementaru, kad tai tikrai nepakenks, ir net gi gali padėti“, – teigė ekspertas.

Tačiau A. Faucis pridūrė, kad CDC šiuo metu neplanuoja išleisti jokių naujų rekomendacijų, nes vis dar trūksta duomenų, kurie pagrįstų tokį sprendimą: „Bet kai žmonės man sako, arba klausia manęs: „Ar turėčiau dėvėti dvi kaukes?“, aš atsakau: „Žinote, jeigu jaučiatės geriau dėvėdami dvi kaukes, yra tikimybė, kad taip sustiprinate savo apsaugą, tai kodėl gi ne.“

Tyrimai parodė, kad kelių kaukių dėvėjimas pagerina apsaugą nuo infekciją nešančių lašelių. 2020 m. liepos mėnesį atlikto tyrimo duomenimis, dėvint dvigubą kaukę, apsauga nuo viruso padidėja nuo 50 proc. iki 75 proc. Tyrimo autorė dr. Loretta Fernandez „USA TODAY“ sakė, kad dėvint dvi kaukes yra svarbu įsitikinti, jog vidinė būtų prigludusi, o išorinė turėtų gerą filtrą: „Atradome, kad chirurginių kaukių efektyvumas apsaugant nuo įvairių dalelių padidėja net 50 proc., kai kaukė yra gerai prigludusi prie veido. Laboratorijoje kaukes prispaudėme nailoninėmis kojinėmis. Eksperimentavome ir su kitomis elastingomis medžiagomis, pavyzdžiui, kaklo movomis bei tamprėmis, ir pastebėjome, kad ir jie neleido orui patekti per kaukės kraštus.“

Tačiau visuomenės sveikatos ekspertai teigia, kad dėvėdami daugiau nei vieną kaukę, žmonės dažniau lies išorinę veido apsaugos priemonę, taip pat jiems gali būti sunkiau kvėpuoti.

Dr. Williamas  Schaffneris, Vanderbilto universiteto medicinos centro užkrečiamųjų ligų profesorius, „DailyMail.com“ neseniai sakė, kad ir jis pradėjo dėvėti dvi kaukes.

Tačiau W. Schaffneris pridūrė, kad kokybiška trijų sluoksnių kaukė, pagaminta iš dviejų tankios išorinės medžiagos sluoksnių ir viduje esančio filtro, apsaugo taip pat gerai.

Pavyzdžiui, išoriniams kaukės sluoksniams galima naudoti medvilnę ar mikropluoštą, o viduje – dulkių siurblio maišelio gabalą, kavos filtrą ar HEPA filtrą.

„Nėra abejonių, kad kuo kaukė tankesnė, tuo geriau ji padeda sulaikyti virusą. Bent jau taip yra manoma. Kuo kaukė tankesnė, tuo geriau ji apsaugo mane nuo aplinkos, arba, jeigu užkratą iškvėpiu aš, tuo geriau ji apsaugo jus“, – teigė profesorius.

Šaltinis: tv3.lt


TikrojiLietuva.net

Komentarai

Pasidalinti Facebook'e