Visi dirbsime iki 74 metų?
Europa pradėjo pensinio amžiaus ilginimo iki 74 metų procesą. Viena pirmųjų žingsnius šia kryptimi žengė lietuvių turistų pamėgta Graikija, patvirtinusi kai kurioms piliečių kategorijoms užimtumo iki 74 metų amžiaus programas. [1]
Tai pareiškė buvęs Europos Parlamento deputatas, partijos „Graikija – kitas kelias“ pirmininkas, Kretos universiteto ES instituto profesorius Notis Marias. [2]
Šalies parlamentas prieš kelias dienas patvirtino Finansų ministerijos pateiktą įstatymo projektą, kurio vienas iš straipsnių numato, kad į Valstybinę užimtumo programa galima įtraukti ir vyresnius negu 67 metų, bet ne vyresnius negu 74 metų amžiaus bedarbius, kurie neturi pensijai reikiamo stažo.
„Tai – bendraueuorpinio cunamio, skirto didinti pensinį amžių iki 74 metų, idėja, – teigė N. Marias. – Bedraeuropinio senatvės pensijos amžiaus didinimo planai pasigirdo per pandemijos įkarštį, dar 2020 metų pabaigoje. Spalio 13 d. ES Taryba paskelbė sprendimą Nr. 2020/1512 „Dėl valstybių narių užimtumo politikos gairių“. Oficialiame žurnale jis buvo paskelbtas spalio 19 d. Tai buvo „kontrolinis šūvis“ į dirbančiųjų pensines teises, kadangi sprendimas numato pensinio amžiaus didinimą“. [3]
Jo teigimu, sprendime kalbama apie tai, kad valstybės-narės privalės savo politikoje ir reformų programose vadovautis nustatytomis gairėmis bei teikti ataskaitas apie nuveiktą darbą. 8 gairė, be kita ko, numato, kad augant gyvenimo trukmei ir keičiantis demografiniai situacijai, valstybės-narės privalės užtikrinti samdomų darbuotojų ir dirbančių individualiai pensinių sistemų stabilumą, moterims ir vyrams suteikiant vienodas galimybes įgyti pensines teises, įskaitant ir papildomų schemų, leidžiančių vyresnio amžiaus žmonėms gauti papildomas pajamas, parengimą.

Pagaliau bus pasiekta vyrų ir moterų lygybė?
Pasak N. Mario, vadovaujantis įvardintais principais, pensinės sistemos reforma turės remtis politika, numatančią atskirties tarp genderinio pensinio amžiaus mažinimą, bei darbingo gyvenimo trukmės pailginimo priemones, tokias, kaip faktinio pensinio amžiaus didinimą. Ji taip pat turės remtis aktyvaus senėjimo strategijomis.
„Vėliau estafetę perėmė ES lyderiai, kurie, gavę Graikijos ir Kipro pritarimą, 2021 m. gegužės 8 d. Porto mieste vykusiame susitikime priėmė sprendimą dėl pensinio amžiaus didinimo iki 74 metų. Porto deklaracija, nepaisant apsimestinio draugiškumo darbininkams ir socialinio įpakavimo, yra ne kas kita, kaip naujas pensinio stažo didinimas, pensinio amžiaus ribų keitimas ir pensinės sistemos griovimas. ES lyderiai nedrįso atvirai kalbėti apie darbą iki 74 metų, todėl dėmesį nukreipė į du tekstus, susijusius su pensinio amžiaus didinimu. Jie tikėjosi, kad žmones pavyks apkvailinti“, – pabrėžė politikas.
Jis nurodė, kad pirmame tekste, priimtame Porto mieste vykusioje socialinėje konferencijoje 2021 m. gegužės 7 d., tiesiai kalbama apie tai, kad pritariama tam, jog reikia plėsti galimybes įgyti bazinius skaitmeninių žinių pagrindus ne mažesnei kaip 80 proc. 16-74 metų amžiaus žmonių daliai. Esą tai skatins kvalifikacijos kėlimą, perkvalifikavimą, palengvins įsidarbinimą ir inovacijų diegimą.
Antrame dokumente – Komisijos veiksmų plane, kuris buvo priimtas 2021 m. kovo 4 d., taip pat kalbama apie tai, jog ne mažiau kaip 80 proc. 16-74 metų amžiaus žmonių privalo turėti bazinius skaitmeninius įgūdžius, nes tai susijęsu jų sėkmingu įsitraukimu į darbo rinką skaitmeninės Europos transformacijos sąlygomis.
Naują pensijų tvarką leidžia prastumti žmonių abejingumas
„Akivaizdu, kad ES lyderiai ragina 74-metų amžiaus senolius iki 2030 metų įgyti skaitmeninius įgūdžius ir išsaugoti darbingumą, nes būtent skaitmeniniai įgūdžiai dabar turi didžiausią reikšmę tiems, kas nori integruotis į darbo rinką. Ir visa tai daroma ES kontekste, susijusiame su aktyviu senėjimu. Europos lyderių susitikimas Porto mieste tapo Šv. Baltramiejaus naktimi Europos darbininkams, kadangi jie dabar turės dirbti iki 74 metų, ir parengė dirvą pensinio amžiaus didinimui, sprendimą dėl kuri ES taryba priėmė 2020 metų spalio 13 d., – pabrėžė politikas. – Pas mus Graikijoje, žydinčių oranžinių apelsinų šalyje, kaip kad mes ją vadiname, į tai, kaip įprastai, niekas neatkreipė dėmesio, nors mes ir perspėjome, kad artėja pensinio amžiaus didinimo grėsmė. Dabar mes tai jau beveik pasiekėme.“ [4]
Šiuo metu į pensiją Graikijoje išeinama sulaukus 67 metų, jeigu turimas minimas 15 metų draudiminis stažas. Teisę į pilną pensiją turi tiek asmenys, kurie, kai jiems sukako 62-eji, jau turėjo įgiję 40 metų draudiminį stažą.
P.S. Oficialaus statistikos portalo duomenimis, Lietuvos vyrų gyvenimo trukmė yra 69,6 m. Tad, darbas iki 74 metų Lietuvos vyrams reikštų, kad dirbsime ir po mirties.
Šaltinis: 77.lt